tupeu de parlamentar

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Nu. Ceva de genul "Nu-mi plangeti de mila mie, ca ma descurc binisor si cu venitul taiat" sau poate "Adresati-le aceasta intrebare bugetarilor sau pensionarilor". Nu credeam ca daca il blamezi atat de tare pe Basescu pentru lipsa de diplomatie o sa ii accepti aceasta trasatura asa de usor lui Crin Antonescu cel cu "Revolutia bunului simt".
Oricum, pentru un politician care incearca sa se vopseasca in populist slabut. Bine macar ca nu ma asteptam la mai mult.

PS. Lipsa de diplomatie, sau pe romaneste datul cu bata in balta a fost si este una dintre chestiile pe care i le reprosez lui Basescu. Dar din pacate la noi numai cozi de topor sunt dupa cum se vede.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 25+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

atunci sanctionatii la vot.mergeti si anulati votul.
pana cand raul cel mai mic?

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Oricum, pentru un politician care incearca sa se vopseasca in populist slabut.
Gresit.
Antonescu nu e campionul populismului, aceasta onoare le revine altora.
Antonescu a dat un raspuns onest si empatic cu ceilalti bugetari, de abia daca raspundea conf. exemplelor tale ar fi dat dovada de populism gretos.

Citat:
daca Antonescu s-a plans ca i-a scazut leafa si nu stie, inca, pe unde o sa scoata camasa (fiind doar un parlit de senator), inseamna ca nu vrea mai multi bani

Asta nu avem de unde sti, putem doar specula fara argumente.
Stim insa ca afirmatia "Antonescu isi doreste mai multi bani" nu are suport in articolele citate.
In plus, chiar daca isi doreste (si probabil ca isi doreste, cine nu-si doreste? poate Udrea, Videanu si Elena Basescu? :)))) este treaba lui, cita vreme nu isi satisface dorinta sifonind bani publici si din contracte cu statul.
Incercarile (multe!) de a-i atirna o tinichea de coada din acest punct de vedere au esuat. Omul asta chiar nu a furat. Spre deosebire de maharii PDL azi la putere.

Citat:
oricit m-as stradui, nu reusesc sa-mi amintesc ce a facut de cind e parlamentar

Poate ca acei 2 milioane care i-au acordat votul prefera un politician activ in viata politica si care aduce in permanenta in discutie subiectele spinoase de actualitate, unuia care in vremea aia voteaza pe nemestecate ordonanta dupa ordonanta.
Si poate ca aceasta minoritate de 2 milioane are si ea dreptul de a fi reprezentata in agora, chiar daca voua va displace ideea ca exista unu' care striga ca imparatul e gol.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Adevarul este ca, citind titlul, am deschis curioasa topicul, sa vad la ce tupeu se refera.
La cel de a afirma "v-am mintit pina acum, mai puteam minti 6 luni", la cel de a initia "suveici" din bani de la buget, la cel de a contrazice azi ce s-a afirmat ieri (nu e criza, nu-i credeti; la 5 minute dupa ce vom cistiga, profesorilor li se va dubla salariul; oameni ai muncii, cereti toti mariri, ca Tariceanu minte, de fapt are de unde va da; nu avem nevoie de imprumut FMI/ avem nevoie de imprumut FMI dar doar ca centura de siguranta/ nu vom plati pensii si salarii din imprumutul FMI, vom relansa economia/ daca nu luam transa FMI nu platim pensii-salarii, etc etc etc).

Neah.

Era doar (inca) un topic din categoria "scuipati aici", despre Antonescu care n-are basca.

De parca ar conta.
De parca viitorul nostru e decis de Antonescu, nu de haita portocalie abulica si fara nici o viziune, adusa la putere de altii decit acei 2 milioane.

Asta-i topic la nivelul subforumului de "birfe".
Are doar rolul de a distrage atentia de la problemele cu adevarat importante.


P.S. Nu uitati ca-si si vopseste parul, ar fi pacat sa ratati acest aspect, asta da tupeu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:


"Era doar (inca) un topic din categoria "scuipati aici", despre Antonescu care n-are basca."

sigur ca poti crede ce doresti.

insa mai mult realism si mai putina partinire cu ochii inchisi nu strica nimanui.
CA nu a reusit sa-si dea masura, asa cum a facut-o TB (daca vrei neaparat sa ajungem la comparatia asta, desi nu asta era idee, abia acum deturnezi tu sensul discutiei, trimitind totul la TB si pdl) pentru ca nu a avut ocazia.
daca ar fi avut ocazia, atit el cit si pnl ar fi aratat ce pot din toti muschii.
si ar fi putut fix cit pdl, sau poate ceva mai mult.
asa cum si psd a putut la rindul lui. sau pntcd.

repet, nu ca n-ar fi clar.
subiectul nu e CA, el e doar foarte ilustrativ pt parlamentarul roman. sa cheltuie bani si sa nu faca nimic. s-a intimplat sa fie el, dar, la fel de bine, ar fi fost potrivite alte citeva zeci de nume.
insa, daca tot ii place sa fie star, iata, a reusit.



www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli


"Era doar (inca) un topic din categoria "scuipati aici", despre Antonescu care n-are basca."
sigur ca poti crede ce doresti.

Este un mai vechi obicei al meu, cel de a scrie pe acest forum ceea ce cred, ca si cel de a crede ceea ce consider, cu mintea mea, ca trebuie crezut.

Un topic care pleaca, intre hohote de ris, de la premiza Antonescu = chiulangiu (desi sustii ca ai inteles ca acea statistica nu ia in calcul prezenta efectiva la lucrarile parlamentului) si de la cea ca acel raspuns referitor la reducerea salariilor bugetarilor dat de Antonescu este dovada de tupeu (desi tot nu am inteles de ce este un raspuns "cu tupeu" si cum ai fi preferat sa raspunda, ca sa nu fie), este un topic care nu permite dezvoltarea discutiei intr-o maniera care sa foloseasca cuiva.
Doar se mai racoreste lumea bestelindu-l pe ala.
Dar, desigur, este dreptul tau sa initiezi orice fel de topic gasesti de cuviinta, daca problema te preocupa.


Citat:
subiectul nu e CA, el e doar foarte ilustrativ pt parlamentarul roman.
Ar fi bine daca modelul sau de politician ar fi ilustrativ in politica romaneasca, am fi mult mai aproape de o viata politica democratica, din pacate nu e.

Citat:
sa cheltuie bani si sa nu faca nimic

- Antonescu nu cheltuie bani (alti politicieni in schimb chiar o fac, si-nca la modul penal). Daca ai date despre cum s-a imbogatit Antonescu in anii de cind este parlamentar, nu te sfii sa le prezinti. Dimpreuna cu declaratia lui de avere.
- Antonescu nu este inutil pe scena politica astazi. Este o voce care conteaza, macar pentru ca este reprezentativa pentru o parte a populatiei. De aceea i se si cauta, periodic, nod in papura, pentru ca este incomod. Ca, daca nu ar fi, nu s-ar mai povesti.

Citat:
daca ar fi avut ocazia, atit el cit si pnl ar fi aratat ce pot din toti muschii.

Aceasta este o afirmatie neadevarata.
Nu vom sti niciodata cum ar fi fost daca ar fi fost altfel decit a fost.
Genul asta de discurs speculativ (lasa ca si ailalti..., nu numai astia...) e menit adormirii constiintei civice si impacarii mioritice cu soarta.


Inca o data, scuze de interventie, n-am vrut sa va stric birfa.
Ma pacalise titlul topicului. De fapt, consider inutila participarea la genul asta de subiecte, cu atit mai mult cu cit sint "dupa nunta". Antonescu a pierdut, altii (cei care au cu adevarat tupeu si care au avut cu adevarat un discurs populist si nesustinut de realitate) au cistigat, si fac din tara asta ce vor si ce-i duce mintea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

europarlamentari se pot aduce in discutie?
sau cerem schimbarea subiectului in "Crin e naspa" ?

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Nu. Ceva de genul "Nu-mi plangeti de mila mie, ca ma descurc binisor si cu venitul taiat" sau poate "Adresati-le aceasta intrebare bugetarilor sau pensionarilor". Nu credeam ca daca il blamezi atat de tare pe Basescu pentru lipsa de diplomatie o sa ii accepti aceasta trasatura asa de usor lui Crin Antonescu cel cu "Revolutia bunului simt".
Oricum, pentru un politician care incearca sa se vopseasca in populist slabut. Bine macar ca nu ma asteptam la mai mult.

PS. Lipsa de diplomatie, sau pe romaneste datul cu bata in balta a fost si este una dintre chestiile pe care i le reprosez lui Basescu. Dar din pacate la noi numai cozi de topor sunt dupa cum se vede.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 25+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

atunci sanctionatii la vot.mergeti si anulati votul.
pana cand raul cel mai mic?

I'm not crazy my reality is just different than yours !


Si daca anulez votul ce se intampla? O sa pice Basescu de la presedentie? O sa plece PNL de la guvernare, daca pe ei i-am ales? O sa-l demita cineva pe X-ulescu ales de mine in parlament? Sau e doar asa ca sa ma dau mare ca mi-am schimbat parerea?
PS. Daca inca nu te-ai prins nu exista solutia perfecta. Daca asta astepti sa gasesti, o sa astepti mult si bine. Cred ca mai mari sanse ai daca iti propui candidatura si votezi cu tine insuti, macar atunci stii adevarul.
Raul cel mai mic va fii intotdeauna, pentru ca e inacceptabil sa alegi raul cel mai mare, iar bine nu o sa vezi.

Madalina
mami de Isabella Andreea si 27+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Antonescu nu e campionul populismului, aceasta onoare le revine altora.
Antonescu a dat un raspuns onest si empatic cu ceilalti bugetari, de abia daca raspundea conf. exemplelor tale ar fi dat dovada de populism gretos.


Eu nu zic ca este populist, zic ca incearca sa se dea populist. Declaratiile de deplangere a genocidului social (care de fapt fusese intiat chiar de un guvern liberal, fie vorba intre noi) le-a sustinut nu pentru doctrina de dreapta, ci pentru obtinerea de procente in sondaj. Iar exemplele mele erau clar date ca sa-i sustina imagine de populist (pe care nici macar nu are abilitatea sa si-o mentina pana la capat), daca era de dreapta venea sa zica altceva.

Citat:

Asta nu avem de unde sti, putem doar specula fara argumente.
Stim insa ca afirmatia "Antonescu isi doreste mai multi bani" nu are suport in articolele citate.
In plus, chiar daca isi doreste (si probabil ca isi doreste, cine nu-si doreste? poate Udrea, Videanu si Elena Basescu? :)))) este treaba lui, cita vreme nu isi satisface dorinta sifonind bani publici si din contracte cu statul.
Incercarile (multe!) de a-i atirna o tinichea de coada din acest punct de vedere au esuat. Omul asta chiar nu a furat. Spre deosebire de maharii PDL azi la putere.

Pai da vrea binele nostru saracul, de aia cand era tara in criza si aveam nevoie de decizii rapide a dat jos un guvern. De aia se zbate impreuna cu PSD-ul (un alt suflet care bate pentru tara si popor) sa rastoarne orice masura ceruta de guvern. De aia au venit cu ideii clare de guvernare pentru a scoate tara din criza. Si te rog nu include gogorita cu stoparea clientelismului politic etc ca pe aia sunt sigura ca o so o vedem cand ne-om vedea si ceafa.
Si apropo mai era unul "Sarac si cinstit" dar asta nu a impiedicat un partid intreg sa fure cat pentru zece.

Citat:

Poate ca acei 2 milioane care i-au acordat votul prefera un politician activ in viata politica si care aduce in permanenta in discutie subiectele spinoase de actualitate, unuia care in vremea aia voteaza pe nemestecate ordonanta dupa ordonanta.
Si poate ca aceasta minoritate de 2 milioane are si ea dreptul de a fi reprezentata in agora, chiar daca voua va displace ideea ca exista unu' care striga ca imparatul e gol.

Raman la nedumerirea mea, de ce este in parlament daca nu pentru a vota printre altele si ordonantele emise de guvern, chiar daca nu-i guvernul lui? Acuma daca am pierdut alegerile gata, ne-am luat jucariile si am plecat? Si iti amintesc ca votul poate foarte bine sa fie nu, dar macar sa-si exprime "for the record" optiunea.
In alta ordine de idei, ceva initiative legislative? La capitolul asta cum stam?

E ok sa vrei sa fii reprezentat, insa la un moment dat trebuie sa intelegi ca si ceilalti au dreptul la opiniile lor, si daca ei s-au nimerit majoritari asta este, va trebui sa accepti.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 27+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

europarlamentari se pot aduce in discutie?
sau cerem schimbarea subiectului in "Crin e naspa" ?

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Eu una zic sa nu te opresti si sa-i citezi pe toti. Asa iti vei da seama singur, si poate mai deschizi si ochii altora ca de fapt toti sunt la fel.
Era o vorba "Politica nu este pentru oamenii cu principii", dar nu-mi mai amintesc cine a zis-o.

Madalina
mami de Isabella Andreea si 27+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
subiectul nu e CA, el e doar foarte ilustrativ pt parlamentarul roman.
Ar fi bine daca modelul sau de politician ar fi ilustrativ in politica romaneasca, am fi mult mai aproape de o viata politica democratica, din pacate nu e.




Doamne fereste! Nu ne-a ajuns fauna din politica romaneasca de pana acum...sa-l luam pe asta de exemplu? Asta e nazuinta noastra? Eu nu vreau!

Antonescu nu cheltuie bani...asta chiar nu stiu ce face el in timpul liber...poate traieste din banii nevestei si salariul lui il pune la CEC.
Dar consuma din banul public. Nu stiu daca fura, in afara de sarariu, poate ca nu. Dar salariul il fura din bani publici, adica si din banii mei. E mai breaz ca fura mai putin ca Videanu ? Pentru mine e tot hot.
Continui sa nu inteleg ce cauta Antonescu in Parlament. Este sef de partid parlamentar, poate sa activeze nestingherit in politica, sa-si faca vocea auzita, sa influienteze, in numele celor care au ales PNL ca model, evolutia tarii, este (dupa unii) destept, onest, etc.... De ce parlamentar, cand el nu da pe-acolo?
Simplu. Ii trebuie omului un statut "oficial". Si un salariu. Iata unul din motivele pentru care Antonescu nu se deosebeste de ceilalti inutili din Parlament. A...ba da, se deosebeste...da din gura. Se vrea incomod.
Dar e stupid.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput