tupeu de parlamentar

tupeu de parlamentar | Autor: buli

Link direct la acest mesaj

www.evz.ro/detalii/stiri/crin-antonescu-sunt-manios-ca-am-salariul-redus-cu-25-902726.html" target="_blank">Crin Antonescu e minios pentru ca i-a scazut salariul.
tot www.romanialibera.ro/actualitate/politica/topul-parlamentarilor-chiulangii-condus-de-antonescu-voicu-ghise-voiculescu-diaconescu-duvaz-193072.html" target="_blank">Crin Antonescu e cel mai chiulangiu parlamentar
a candidat si la presedintie, asa e?
parca mi-e cunoscut de undeva

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cine nu munceste nu greseste. Si cine nu greseste trebuie promovat. Sau nu?...


PS Cred totusi ca sefa mea n-ar fi de acord cu zicala asta.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Alti "muritori de rand" n-ar primi nici o letcaie daca s-ar duce la servici ca clownul ala de Antonescu. Si, totusi, el ar vrea mai multi bani. Asta e dreptatea pe care o promoveaza, asta e doctrina liberala pe care a inteles-o el. Asa a fost toata viata, asa e si in prezent.
Din punctul meu de vedere, l-as lua cu mine la servici si l-as plati dupa cum munceste. Sa vada exact de unde sa taie, sa se restranga la cheltuieli. In juma' de an il dau pe brazda.
O nulitate, costisitoare insa...si ca el sunt destui, chiar daca un pic mai prezenti la sedinte.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

www.romanialibera.ro/actualitate/politica/topul-parlamentarilor-chiulangii-condus-de-antonescu-voicu-ghise-voiculescu-diaconescu-duvaz-193072.html" target="_blank">Crin Antonescu e cel mai chiulangiu parlamentar

S-a explicat, chiar si pe aici, ca top-ul facut de IPP socoteste strict prezenta la votul electronic, votul exercitat de parlamentar cu cartela de vot, si nu prezenta propriu-zis la lucrarile parlamentului. Nu ia in calcul nici luarile de cuvint (pe astea le-ati vazut la tv, dar de ce v-ati aminti de ele?, ca "dau" alt rezultat la prezenta decit ala care va place :), nici lucrul in comisii, nici celelalte treburi pe care le are respectivul parlamentar de indeplinit.
Ci strict voturile.
Care e nemultumit ca Antonescu isi ocupa timpul la parlament cu altceva decit cu votarea pe banda rulanta a ordonantelor guvernului Boc, e liber sa-si aleaga data viitoare un parlamentar cu prezenta 100% conf normelor IPP: Iustin Cionca Arghir, Cristian Petrescu, Mihai Cosmin Popescu, Iulian Vladu. Astia parlamentari adevarati! Nu conteaza ca habar n-avem cine-s si ce fac, important e ca si-au folosit cartela la maximum .

Citat:
citat din mesajul lui buli

www.evz.ro/detalii/stiri/crin-antonescu-sunt-manios-ca-am-salariul-redus-cu-25-902726.html" target="_blank">Crin Antonescu e minios pentru ca i-a scazut salariul.

"Întrebat daca a primit fluturasul cu 25% reducere din salariu si de unde are de gând sa taie pentru a se încadra în banii pe care îi va primi, Antonescu a raspuns...." (www.mediafax.ro/politic/antonescu-sunt-manios-ca-am-salariu-cu-25-redus-suma-taiata-de-la-parlamentari-este-consistenta-6818991" target="_blank">Mediafax)
Cam ce-ar fi trebuit sa raspunda, daca tot a fost intrebat, ca sa fie tot omul multumit? Ca se bucura? Ca e de acord cu reducerea salariilor bugetarilor? Ca e cea mai inteligenta masura, care va salva tara de la dezastru? Ca va spala parbrize si ii sfatuieste si pe ceilalti bugetari sa procedeze la fel?
Udrea si Videanu ce-ar fi raspuns? Ah, uitasem, astia nu traiesc din salariu, au alte "surse", ca-s la putere si "pe felie", sint "baieti destepti", nu ca prapaditul de Antonescu, lucru observabil dealtfel printr-o simpla comparatie a declaratiilor de avere.


Ma scuzati, nu vreau sa va stric armonia interioara , e firesc ca in doua din trei topice din acest subforum sa bestelim opozitia, ca doara n-am innebunit sa discutam despre cei care au cu adevarat in acest moment destinele noastre in miini si duc totul de ripa. La ce ne-ar folosi?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Iileana, nu-mi strici nici o armonie, zau asa - nici chiar Crin sau Traian n-ar putea s-o faca :)
am citit si eu ca e vorba despre prezenta la votul electronic, de fapt am citit articolele cap-coada si, culmea, cred ca le-am si inteles.
ca si tine, de altfel

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Daca ai inteles la ce tip de prezenta se refera statistica IPP, poate ca util ar fi fost sa nu reiei un titlu pompieristic din EVZ (gazeta de orientare portocalie), ci ai fi detaliat un pic si pentru cei care se multumesc cu lectura titlului. Uite, colegul nostru de forum Rufus a retinut din postarea ta doar ca "Antonescu ar vrea mai multi bani". , o concluzie evident falsa.

Asta daca ar fi sa discutam cu adevarat, nu sa ne multumim numai cu colportarea lozincilor.
(Vezi ca Antonescu era nu numai "chiulangiu", ci si "repetent", basca si-a mai si omorit prima nevasta.)

Altfel, ce sa spun?

Citat:
a candidat si la presedintie, asa e?

Da, asa e.
Din fericire, nu a cistigat el, asa ca avem acum presedintele pe care-l meritam!
Despre el, numai de bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli
am citit si eu ca e vorba despre prezenta la votul electronic, de fapt am citit articolele cap-coada si, culmea, cred ca le-am si inteles.
ca si tine, de altfel




Colega noastra iileana intelege ca, daca Antonescu s-a plans ca i-a scazut leafa si nu stie, inca, pe unde o sa scoata camasa (fiind doar un parlit de senator), inseamna ca nu vrea mai multi bani, ci e fericit cu cei pe care-i are, redusi pentru binele altora.
Culmea e ca din postarea ta nu am retinut asta...si nici chestia cu absentele, pe care o stiam, ci am retinut, in primul rand, titlul, ignorat de colega noastra: tupeul pe care-l are acest individ. Evident, si altii, dar despre el ai deschis subiectul, despre el discutam.

Referitor la absente, ma mir ca unii cred (sau incearca sa ne abureasca) ca activitatea unui parlamentar este reprezentata de luarile de cuvant cu ocazia motiunilor sau altor ocazii de scandal sau de fataielile prin parlament; activitatea este in comisii si in plen, la vot si nu "alte treburi " (interviuri, restaurant, frizerie sau repaus). Antonescu nu calca prin comisii, dupa cum nu calca nici in plen. Poate va intrebati de ce nu apare absent? Pentru ca oficial se dau absentele nemotivate. Cum se motiveaza absentele? Cu o hartie oficiala de la grupul parlamentar, in care se spune ca Antonescu (de ex) e motivat de grupul parlamentar. Punct.
Iata cum ramane votul electronic singurul martor (real) al activitatii parlamentarilor. De altfel, prezenta in comisii sau la "alte treburi" nu exclud deloc votul electronic. Desigur, Antonescu nu se preteaza la a sta si a vota (contra, evident) legile "lui Boc"; vreo initiativa legislativa? Vreo opozitie activa? Noooo...Nimic din "amanuntele" astea nu-s de el.
Este unul din cele mai graitoare exemple (asta pentru ca e la vedere, nu ca ar fi singurul...) de bugetar care incaseaza un salariu nesimtit, stand degeaba. Adica, nu degeaba, ci pentru propriul interes.

Si...poate n-am inteles eu bine...in ce ziar ziceau aia de absentele lui Antonescu? Mai...parca nu era EZ...ce chestie cu cititul titlurilor...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Mie totusi imi ramane o nedumerire. Daca e asa de devotat de ce il deranjaza sa voteze pe ordonantele lui Boc&company? Ca doar la vot are doua butoane un Da si un Nu. Sau e mai bine sa dai din gura pompieristic dar cand trebuie sa iti asumi decizia sa te dai lovit?

Oricum e nesimtire. Raspunsul unui politician abil ar fi fost altul.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 25+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic

Mie totusi imi ramane o nedumerire. Daca e asa de devotat de ce il deranjaza sa voteze pe ordonantele lui Boc&company? Ca doar la vot are doua butoane un Da si un Nu. Sau e mai bine sa dai din gura pompieristic dar cand trebuie sa iti asumi decizia sa te dai lovit?

Oricum e nesimtire. Raspunsul unui politician abil ar fi fost altul.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 25+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

ceva de genul "Nu va mai ascult ca mintiti.Am inchis subiectul!" ?

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Nu. Ceva de genul "Nu-mi plangeti de mila mie, ca ma descurc binisor si cu venitul taiat" sau poate "Adresati-le aceasta intrebare bugetarilor sau pensionarilor". Nu credeam ca daca il blamezi atat de tare pe Basescu pentru lipsa de diplomatie o sa ii accepti aceasta trasatura asa de usor lui Crin Antonescu cel cu "Revolutia bunului simt".
Oricum, pentru un politician care incearca sa se vopseasca in populist slabut. Bine macar ca nu ma asteptam la mai mult.

PS. Lipsa de diplomatie, sau pe romaneste datul cu bata in balta a fost si este una dintre chestiile pe care i le reprosez lui Basescu. Dar din pacate la noi numai cozi de topor sunt dupa cum se vede.


Madalina
mami de Isabella Andreea si 25+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

am pastrat titlul pompieristic pentru ca se potriveste de minune in cazul asta tupeului de parlamentar.
si cred ca nu a fost ales intimplator CA pt a i se pune aceasta intrebare, pentru ca, oricit m-as stradui, nu reusesc sa-mi amintesc ce a facut de cind e parlamentar.
si e normal sa fie atentia indreptata asupra lui, pentru ca si-a dorit-o.
de fapt, atitudinea este ilustrativa pt majoritatea parlamentarilor, fie ca vin si voteaza la foc automat, fie ca stau pe hol si fac desene animate la ziaristi, dar nu stiu cum sa faca sa cheltuiasca mai multi bani. ca sa nu mai vorbim de ingimfarea fara masura si imensa departare de realitate.
chiar nu stiu cit e indemnizatia de parlamentar, dar cu siguranta ca o asistenta medicala are muuuult mai multe motive sa fie minioasa decit CA si nici nu-si permite sa stea in triaj si sa joace bambilici, trebuie sa lucreze. insa nu cred ca vreun parlamentar are grija celorlalti bugetari.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput