Diversificarea la strumfii prematuri

Diversificarea la strumfii prematuri | Autor: liliana2010

Link direct la acest mesaj

Am inceput diversificarea abia la 8 luni cu pireuri de fructe si legume...temandu-ma ca daca ii dau alte alimente mai intai n-o sa le indrageasca pe acestea ulterior... Tot timpul am considerat, cu instinctul meu de mama ca asa e firesc sa-i diversific alimentatia mult mai tarziu decat copii nascuti la termen si cu greutate normala.
Bebeul meu s-a nascut la 34 sapt. cu 1550 grame.
Voi cum ati procedat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

Si eu i-am inceput diversificarea la 8 luni (6 luni corectate). De fapt pana atunci i-am dat exclusiv sa suga. Am inceput cu piure-uri de legume fierte in abur, mai apoi am inceput sa adaug cateva "scame" de carne de pui sau vita fiarta si pasata. Un pic mai tarziu am avut succes cu merele pasate amestecate cu branza de vaci, piure-ul de mango, piure-ul de spanac cu ou fiert, iaurturile cu fructe Humana(speciale pt bebelusi). S-a intarcat cam dupa o luna si incepand cu un an am renuntat la Formula si l-am trecut pe lapte de capra. Se impaca excelent cu el chiar si acum la 2 ani. Cand l-am incercat, la 14-15 luni cu iaurt chior din lapte de vaca - fara zahar sau alte arome si conservanti, s-a stricat rau la burtica. Pt mine asta a fost un semn ca systemul lui digestiv inca nu era pregatit pt bacteriile din iaurt.

Mergi la inceput