dr Catalin Haiduc (5)

dr Catalin Haiduc (5) | Autor: alinushca

Link direct la acest mesaj

Cum Eseea este foarte ocupata cu nazdravanii ei, deschid eu un nou capitol.
Sa dea DD sa avem numai si numai vesti bune!

Capitolul anterior: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152943&whichpage=1

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

beatrice, am auzit multe povesti care de care mai hazlii despre persoanele cu care poti nimeri in camera. eu una ma simt destul de inalta si de impunatoare si nu cred sa se puna vreuna din asta cu mine. de fapt dupa nastere toate suntem intr-o masura mai mare sau mai mica nebune, asa ca sunt de inteles orice fel de reactii si de exagerari. dar asta tot nu inseamna ca am sa cedez binele copilului pentru vreo zapacita.
si stii ca se zice ca atragi ceea ce gandesti. gandeste pozitiv si sigur o sa ai pe cineva super in camera. data trecuta eu am avut 2 colege si au fost minunate amandoua. prima m-a ajutat cat eram cu cezariana cu mici chestii gen chemat pe cineva, dat ceva de jos. a doua avea un copil nascut natural si alaptat exclusiv din prima clipa (asa doar cu colostru, fara lapte praf) care era cel mai linistit si mai cuminte din toata maternitatea. cred eu ca nici nu acceptase pentru el vaccinarea din spital ca prea a fost cuminte si multumit tot timpul. baiatul meu care primise si lapte praf si vaccinarea a urlat o noapte intreaga aproape pana s-a indurat o asistenta sa-l ia putin cu ea, nu stiu ce i-a facut ca dupa 10 minute mi l-a adus infasurat strans si adormit...


Mami de (28.10.2008) si bb2 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Alinushca, in caz de cezariana, crezi ca ma pot descurca daca cer copilul in camera? Stii cumva ce tip de anestezie se obisnuieste sa se faca in caz de cezariana?Rahie sau generala?

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Se fac cursuri pt mamici la Filantropia?

Voi ati facut gimnastica prenatala sau lamaze?

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 30+

Minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

da, Ionela, se fac.....gratis. Urmatorul modul este in luna septembrie, nu se stie exact data......inca.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Merge cineva in sept? Cat dureaza un modul?
Tare as vrea sa merg si eu , sunt complet aeriana in ce priveste cresterea copilului , sper sa ma ajute cumva acest curs

E prea scump sa merg la cursurile alea platite

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 30+

Minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

beatrice, in prima zi dupa cezariana nu te poti ocupa de copil. destule ore dupa ceza trebuie sa stai intinsa pe spate si eu una oricat am incercat sa ma mut macar putin mai pe o parte nu am reusit (de durere - de la operatie). in prima zi poti pune copilul la san si il poti tine in brate numai daca te ajuta cineva sa ti-l aduca si sa ti-l ia. a doua zi, dupa ce te dai jos din pat, durerile sunt mari dar te poti ocupa deja 100% de copil daca vrei. durerile oricum raman cu tine inca cateva zile/saptamani, mai ales cand mergi/ te ridici din pat. nu stiu ce fel de anestezie se foloseste dar presupun ca rahie. mie mi se pare mai sigura in sensul ca nu ai sanse sa ajungi sa simti cum te taie aia si cum scormonesc prin interiorul tau.
ionela, la cursuri nu merg. nu numai pentru ca sunt mamica a doua oara ci pentru ca nu am incredere in ce povestesc ele acolo. mai bine iti gasesti o mamica foarte experimentata si de incredere, sau un pediatru bun si devotat care sa te sfatuiasca. sfaturile pe care le primesti pot face diferenta intre o alaptare de succes si laptele praf, de exemplu. e trist, dar la noi in tara inca circula TONE de idei proaste despre ingrijirea copilului/alaptare.

gimnastica se recomanda in general daca erai o persoana activa si inainte, adica nu sa te apuci in sarcina de gimnastica. lamaze nu stiu. chiar nu mi s-a paurt ceva interesant. eu citisem despre tehnica lui bradley care mi se paruse muuuult mai interesanta decat lamaze. insa stai linistita, la noi in spitale nu poti practica mai nimic din lucrurile frumoase pe care le afli acolo... oricum poti merge la toate, nu strica.


Mami de (28.10.2008) si bb2 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela.n spune:

Mersi frumos de lamuriri, Alinushca. Ce m-as face fara voi?

Eu sincer o sa fac tot posibilul sa alaptez bebelina la san, chiar daca asta inseamna sa ma chinui eu mai mult. Important e sa ii fie ei bine
O sa raman pe forum si dupa ce nasc, am gasit multe info pretioase aici.

Apropos: trebuie sa cumpar si cadita de baie, asa-i?

--------------------------------------------------
Sunt o cu Raisa Nicoleta de 30+

Minunea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna fetele! Sunt o aspiranta la titlul de mamica. Incercam de un an jum. si inca nimic. Sunt de asemenea in cautare de doctor care sa ma ajute sa obtin o sarcina si sa ma monitorizeze pe parcursul ei. O prietena de la aspirante mi-a spus despre ac doc. ca fiind un om deosebit si as vrea sa incerc. Am facut f. multe analize si eu si sotul, toate au iesit f. bune. Minunea insa intarzie sa apara. O sa-mi fac o programare la euroclinic pt inceput, ce stiti d-ul doc ete in concediu momentan?


sa devin !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

nu, nu este in concediu

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Multumesc Beatrice. Ce stiti vse acupa si de probl de infertilitate sau doar de gravidute?


sa devin !

Mergi la inceput