Operatie chist ovarian in sarcina

Operatie chist ovarian in sarcina | Autor: Mimo

Link direct la acest mesaj

Buna!

A avut cineva operatie de chist ovarian in sarcina? Daca da, va rog, spuneti-mi daca au existat riscuri pentru bebe, ce fel de anestezie vi s-a facut (totala sau locala) si ce fel de operatie (clasica sau laparoscopica).
Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Nu inteleg de ce in sarcina, nu poate astepta operatia pana dupa nastere? Eu aveam si la prima sarcina si acum chisturi pe ovare, dar la prima sarcina au disparut dupa ce am nascut, acum a ramas unul destul de mare pe ovarul stang, dar nu s-a pus problema operatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catacllasic spune:

Buna!
Am avut chist in timpul sarcinii si mi s-a facut opertie doar cand a sugrumat ovarul. Operatia am facut-o la 8 saptamani, anestezia a fost rahie, dar a fost foarte greu si din pacate dupa operatie au intervenit complicatii, iar la 4 luni a trebuit sa fac avort. Am intalnit persoane operate in timpul sarcinii care au dus sarcina pana la sfarsit si totul a decurs foarte bine, dar in cazul meu nu a fost deloc asa. Operatia a fost clasica in cazul meu. Am inteles insa ca daca chistul nu este foarte mare nu este nevoie de nici un fel de operatie. Iti tin pumnii si sper ca problema asta sa nu fie grava si sa duci sarcina pana la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

nu inteleg nici eu de ce nu poti astepta dupa nastere..eu am chist dinainte de a ramane gravida ,e mare 6-7cm,lichid...niciun doctor nu mi-a zis sa-l operez in sarcina..ele de obicei stau asa ,unele chiar se retrag...intreaba mai multi doctori inainte de a face o prostie..operatiile in timpul sarcinii prezinta ceva risc pt bebe...
bafta multa!

36+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

mi s a scos un polip in timpul sarcinii,iar anestezia a fost totala.eram in 31 de saptamani,la 36 de saptamani am facut cezariana,iar copilul e ok.insa la mine n a fost operatie,adica nu mi s a deschis abdomenul.

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Mi s-a spus ca trebuie operat din cauza ca exista riscul sa se torsioneze. Am avut ceva dureri din cauza lui, insa acum s-au temperat.
Doi medici mi-au recomandat operatia. Primul chiar in saptamana 13 de sarcina, al doilea a zis sa mai asteptam si o sa fac operatia in sapt. 17. Sper sa fie in regula.
Multumesc pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Mimo, vezi ca ti-am raspuns la buburuze.

Fetelor daca chistul e mare (peste 7cm)atunci se recomanda operatia...Cel putin mie asta mi-au recomandat.
De obicei in intervalul trimestrului 2, cica atunci e cel mai bine prins bebe...
Eu tocmai saptamana asta am facut operatie, si deocamdata ma simt bine, si eu si bebe...



Diana, 16 +

Mergi la inceput