Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Asteptand o minune in viata noastra !

Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

(5 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 21
SARA_HS
SARA_HS

514 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite SARA_HS un Mesaj Privat
Anna-leah, Alla, Ruxandrada, va multumesc pentru incurajari si sfaturi. Adevarul e, ca, uneori, trebuie sa ne ajutam singuri; eu ma ajut intrand pe acest forum si citind mesajele voastre.
Va pup si va doresc o saptamana usoara.
Mergi la inceput

aristica

3158 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui aristica  Trimite mesaj yahoo luiaristica Adauga semn de carte la raspuns Trimite aristica un Mesaj Privat
pentru mutante!

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Mergi la inceput

maria81

882 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimaria81 Adauga semn de carte la raspuns Trimite maria81 un Mesaj Privat
Buna aristca,

ce analize pentru trombofilie ai facut? d-na dr. Uscatescu ti-a recomandat sa mai faci si alte analize? sau ce tratament ti-a dat? ti-a zis cum sa il iei inainte si dupa FIv?

Multumesc

Mergi la inceput
jasmine30
jasmine30

589 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Din pacate si eu sunt cazuta bine in butoi ca mi-au venitu uratii desi speram atat de mult ca voi ramane gravi in concediul asta si cu Clexane cu tot...

Nu stiu ce sa mai fac pt ca desi eu raman gravi asta se intampla foarte foarte greu...
Mergi la inceput

aristica

3158 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui aristica  Trimite mesaj yahoo luiaristica Adauga semn de carte la raspuns Trimite aristica un Mesaj Privat
jasmine cum ce sa faci? Sa-i multumesti lui Dumnezeu ca poti sa ramai gravida natural si nu te chinuiesti ca noi cu FIV-ul , sa prestezi cat mai mult ca sa ramai si sa fi optimista, astfel incat sa ne ridici si noua moralul pe aici

Mergi la inceput
SARA_HS
SARA_HS

514 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite SARA_HS un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui jasmine30

Din pacate si eu sunt cazuta bine in butoi ca mi-au venitu uratii desi speram atat de mult ca voi ramane gravi in concediul asta si cu Clexane cu tot...

Nu stiu ce sa mai fac pt ca desi eu raman gravi asta se intampla foarte foarte greu...

Si eu cam tot pe fondul lipsei sarcinii am intrat in depresie luna asta ( se pare ca imi doream sa fi ramas gravi, mai mult decat realizam...).
Incerc totusi sa-mi spun: toate la timpul lor, desi, personal, simt ca mie-mi cam trece timpul si vremea...
Stai linistita si nu te mai gandi la sarcina. Eu am ramas gravi numai cand nu ma (mai)gandeam la acest scop. Ideea e sa ne de-stresam si sa fim optimiste. Sper sa si reusim!

Cine a facut mai multe analize la Fundeni, stiti cumva daca acolo se pot face: antitrombina III, proteinele C si S si ceva analize pt. SAFL?

Mergi la inceput

aristica

3158 Mesaje
maria initial am facut TOATE analizele necesare pentru FIV:
Analizele din partea barbatului:
-Teste HIV, HBsAg, anti-HCV
-Spermograma
-Analiza bacteriologica a ejaculatului: aerob, micoze, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis (rezistenta directa)

Analizele din partea femeii:
- Teste HIV, HBsAg, anti-HCV
- Test Papanicolau si testarea sanului
- Testul bacteriologie al secretiei vaginale: aerob, micoze, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis (rezistenta directa)
- Profilul hormonal (recoltare de sange in ziua a doua sau a treia a ciclului menstrual): FSH, LH, PRL, Estradiol

Analize necesare anesteziei generale ( pentru punctie):
- protrombina, trombocite, timpi de coagulare si de sangerare, INR
- hemograma (Hgb, Ht, leucocite)
- Na seric, K seric
- functia hepatica si renala
- urina
- electrocardiograma si examen de medicina interna
- determinarea grupei sanguine si a factorului Rh

...apoi am continuat cu:
-APCR (rezistenta la proteina C activata)
-INR
-APTT(activated partial thromboplastin time)
-homocisteina
-anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
-anticorpi anticardiolipinici IgG
-anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
-antitrombina III
-proteina C
-proteina S
-mutatia factorului V Leiden
-mutatia protrombinica (factorII)
-gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
-mutatia Factorului XIII (G102T)

Tratamentrul inainte de FIV:
mg+b6 2/zi
vit c 1 gr/zi
femibion800 1/zi
acid folic 5 mg 1 la 2 zile (aspenterul mi-a fost scos de ginecolog pana la puctie)

dupa punctie se modifica doar acidul folic pe care-l voi lua zilnic si 1 aspenter zilnic

...sper ca te-am ajutat

Mergi la inceput

aristica

3158 Mesaje
...fetele...daca mai aveti voi ceva de adaugat la lista, poate adaugati, daca nu, cred ca-i o.k sa punem un link din prima pagina pentru ANALIZE FIV+TROMBOFILIE...

Mergi la inceput

denisa220972

1060 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite denisa220972 un Mesaj Privat
Dragutele fiti multumite de ce aveti, rugati-va la sanatate ptr. voi, fiindca DD le aseaza asa cum doreste dar, sa mai aveti si un sot cu azoospermie, cu o boala la care trebuie sa faca tratament toata viata si care nu se vindeca, daca un medic mi-ar spune ca exista un tratament de stopare(nu de vindecare fiindca nu exista)si ma costa poate 200.000 E, a-si vinde tot, doar sa-l vad sanatos.
Despre mine nu prea am noutati,"tropai", pana la rezultatul de la biopsie.

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput
felix76
felix76

1894 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite felix76 un Mesaj Privat
Neata dragutele,

Mama dar harnicute ati fost! Citesc din urma si revin.

Noi suntem bine, ne-am pozat la echo, avem manute, picioruse si facem tumbe cand ne provoaca dr.

Va pupicesc,

Felix 11+

mutatie A1298C homozigota
tratament in sarcina arefam 200 mg 3/zi, duphaston 2/zi, aspenter 1/zi, magneB6 2/zi, folowise 1/zi, clexane 0,4 1/zi, acifol 1/zi, femibion 1/zi

If you smile,through your fear and sorrow
Smile and maybe tomorrow, you'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile...
That's the time you must keep on trying, smile, what's the use of crying?
You'll find that life is still worthwhile, if you'll just Smile
Mergi la inceput
Pag. din 21 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com