cadastru si intabulare

cadastru si intabulare | Autor: madyrizi

Link direct la acest mesaj

buna ziua!
am o dilema: este ok cadastrul facut?
s-o iau de la capat: am mostenit de la mama o garsoniera si am gasit intre actele casei un plic in care erau:
- declaratie catre oficiul de cadastru;
- memoriu tehnic;
- plan de amplasament;
- releveul corpului de proprietate;
- proce - verbal de receptie in care mama mea semna ca a primit expertiza topografica pentru inscrierea in Cartea funciara.

toate acestea poarta stampila OCOC Bucuresti si nr. de inregistrare.

acum am o dilema (nu ma pricep chiar deloc): inseamna ca este facut cadastrul? ce trebuie sa fac mai departe?

va rog sa nu radeti, dar chiar nu ma pricep si va rog sa-mi iertati ignoranta.
multumesc.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pe planul de amplasament ar trebui sa existe un numar cadastral, intr-o stampila patrata; ala este scopul lucrarii, obtinerea acelui numar.
Urmeaza intabularea pe numele tau, dar aia o faci dupa ce devii proprietara, prin act de succesiune, si inscrierea pe rolul fiscal, la Directia de taxe si impozite, in termen de cel mult o luna de cand ai devenit proprietara

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

rufus, proprietara am devenit acum 2 ani (in urma tristului eveniment ) si am fost la Directia de taxe si impozite si am facut actele dupa ce am facut succesiunea.
pe releveul corpului de proprietate si pe schite este o stampila rotunda rosie pe care scrie Ministerul Administratiei si Internelor, Oficiul de Cadastru, Geodezie si Cartografie a Municipiului Bucuresti, si sus scrie Nr. cadaastral al bunului imobil 419/99. asta sa fie cadastrul facut? toate astea sunt facute in 2004, iar eu n-am stiut ca mama mea a facut asa ceva. ea a murit in 2008, subit, si n-am apucat s-o intreb nimic despre nimic (m-am trezit si cu credite si cu multe chestii nerezolvate care mi-au luat mult timp sa le rezolv).
pun intrebari aici in primul rand ca am vazut ca va pricepeti si apoi pt. ca imi e teama ca daca ma duc la o firma autorizata o sa-mi zica (virgula) ca trebuie facut din nou doar ca sa-mi ia banii.
multumesc pentru raspuns.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Daca ai devenit porpietara trebuia sa faci si tu cadastru si intabularea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

pai se face cadastru si intabulare de fiecare data cand se schimba proprietarul? eu stiam ca numai o data se face. si stiu o gramada de oameni care-si fac cadastru numai cand isi vand proprietatea...la mine nu e cazul, nu vreau sa vand, deocamdata e inchiriata si e bine asa.
multumesc pentru raspuns.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia1112 spune:

madyrizi, te poti uita pe actele tale de proprietate sa vezi daca in ele e specificat numarul cadastral pentru garsoniera. In contractele de instrainare recente (din ultimii 10 ani, cel putin) e obligatoriu sa treci numarul cadastral in act.

Acum sa iti raspund la intrebare: daca e trecut numarul cadastral pe plan, atunci el e valabil, si nu trebuie sa il refaci. De fapt, nici nu prea poti sa il refaci, el reprezentand un cod prin care statul recunoaste proprietatile. Cat despre extrasul de carte funciara, el ii atribuie un proprietar acelui bun (in cazul tau garsoniera), iar eu intuiesc ca deja o il si pe el.

Daca mai ai nelamuriri, te pot ajuta cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligia1112

madyrizi, te poti uita pe actele tale de proprietate sa vezi daca in ele e specificat numarul cadastral pentru garsoniera. In contractele de instrainare recente (din ultimii 10 ani, cel putin) e obligatoriu sa treci numarul cadastral in act.

Acum sa iti raspund la intrebare: daca e trecut numarul cadastral pe plan, atunci el e valabil, si nu trebuie sa il refaci. De fapt, nici nu prea poti sa il refaci, el reprezentand un cod prin care statul recunoaste proprietatile. Cat despre extrasul de carte funciara, el ii atribuie un proprietar acelui bun (in cazul tau garsoniera), iar eu intuiesc ca deja o il si pe el.

Daca mai ai nelamuriri, te pot ajuta cu placere.


m-am uitat pe actele de proprietate si nu scrie nimic de cadastru. garsoniera a fost cumparata acum 11 ani (in 1999) si nu avea cadastru facut ca nu se cerea. cand am facut actele de succesiune nu mi s-a solicitat extras de nicaieri si nici nu m-a intrebat nimeni daca e cadastrul facut.
nu am nici un extras de carte funciara, m-am uitat in toate hartiile. iar de la directia de taxe si impozite cand am facut trecerea in proprietate, am primit un proces - verbal in care se specifica numele meu, cota de proprietate, rol unic nr...

multumesc frumos

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro

Mergi la inceput