Hipospadias (14)

Hipospadias (14) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10), (11)(12),(13)

Mamica/numele copilului/tip hs/anul nasterii/operatiei

filofteia/Adrian//hs median/2000/2004/dr. Basca

strumfi2004/Stefan//hs balanic/2006/martie.07,nov.07/dr. Basca

sama/Iannis/hs penian/iunie 2006/mai.07, iulie 2010/dr. Basca, dr. Hadidi

Roxana c/Calin/hs penian/09.11.06/12.03.08/dr. Basca

Aly30/Yannis/hs penian/2005/febr.06, nov.08/dr. Basca

Corina75/Andrei/hs / 2004/-

Bogdicris/Bogdan/hs /

Dariana/Darius//hs balanic/2006/oct.07/dr. Basca

Elenalove27(USA)/Alvaro/hs /2006/la 8 luni/

Ciuf (USA)/Luca/hs /2003/

Dana.salo/Alex/hs /2006/

Spic de Grau/David/hs /

Alexa a/Alex/hs /2003/

Flori78/Andrei/hs penian/2005/2007/dr. Ionescu

Alina922/Vlad-Sebastian/hs /2007/

Yonacr/Alexandru/hs penian/2007/febr.08,nov.08/dr. Basca

try (canada)/Adrian/hs 2006/oct 07/

Afibebe/Cristian Nicolae/hs /2007/

Nawel/Alex/hs balanic/2007/oct.08/dr. Basca

aliflo/Catalin- Florin/hs penian/2006/2008/dr. Basca

dana martie/Alex/hs balanic/2007/ian 2008/dr. Basca

Crysandy/Alex/hs perineal/11.02.07/ian 2009, , /dr. Basca

Roxxy80/Matei/hs penian/29.11.07/aug 2008/dr. Basca

Monituta/Tudor/hs penian/27.11.07/21.10.08, /dr. Basca, dr. Hadidi

Radusca/Radu/hs balanic/febr.2008/ian.09/dr. Basca

Capsunica/Ianis/hs balanic/22.03.08/20.01.09, /dr. Basca, dr. Hadidi

Cristidogaru/Darius/hs balanic/10.04.08/20.01.09/dr. Basca

Theoo/Claudiu/hs penian /17nov2007/mart.09,sept.09,iulie2010/dr , dr Basca, dr. Hadidi

Eramyse /Alexandru/ hs penian/24.07.08/

Anditati/ /hs /2008/

Magda / Rares /hs / 2009/

Narcisa/ Mihnea /hs balanic /2009/2010/dr.Basca

Andreea_71 /Robert-Adrian/ hs distal/mai2009/26.07.2010/dr. Voinescu

Julia76/Rares/ hs penian coronar/2009/1.11.2010/dr. Voinescu

Otiliaco /Radu/ hs penian coronar/29.01.2010/03.11.2010/dr. Voinescu


Nr de telefon al Andreei este: 0723602381 (ptr cazare in Bucuresti)

Doctori:

Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 0723428638
valentin.voinescu@uretroplastii.ro
www.hipospadias.ro
www.uretroplastii.ro

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Dr. Hadidi-Zalau
ahmed.hadidi@hypospadias-surgery
www.hypospadias-surgery.com

Pentru cei care vor sa ia legatura cu dr. Hadidi dar nu se descurca cu limba engleza:
Eniko Petrean: e-mail: c.eni1@yahoo.com ,tel: 0744 - 529646


Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/



Chestionarul (pentru cei care vor sa impartaseasca exeperienta): http://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dDB0N2YwVnVEVlNaT05nMHVNTFVVQVE6MQ

Raspunsurile centralizate (pentru cei care vor sa se informeze): https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AoA4LshvxVnAdDB0N2YwVnVEVlNaT05nMHVNTFVVQVE&hl=ro



Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.



Ma gandeam sa caut povestile fiecareia si sa dau linkul....ce spuneti? Poate ma ajuta cineva si-mi da paginile si capitolul.

Daca sunt greseli, spuneti si ....se rezolva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gataaaaaaaaa.....merge netuuuuuuuuuuuuu

Cat v-a costat operatia in Germania, cu drum cu tot...asa, estimativ...

Otilica, trimis PM.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Multumesc Roxana.
Enni, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

corectie: Enni, ai email, nu PM caci nu a mers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Initial postat de alexccxia

Citat:
Salutare tuturor!
Ieri ora 15 am ajuns acasa de la Cluj, in sfarsit am dormit in patutul nostru azi noapte,Raul se joaca acuma de parca nici nu ar fi fost operat.Pe scurt-luni operat hp gradul 1,miercuri scos sonda,joi pe la ora 11 ne-a externat.Totul a decurs bine,marti noaptea a fost mai agitat si dupa ce i-a scos sonda la primele urinari ca l-a usturat un pic.Putica s-a dezumflat foarte mult si arata bine,sa vedem peste trei saptamani cum va arata..in orice caz,jos palaria in fata dr Hadidi,este cel mai bun in hipospadias si sa speram ca va mai opera in continuare in Romania in ciuda tuturor celor intamplate la Cluj.
Pupici!Multa,multa sanatate!
Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

aleccxia (Lumi) ma bucur ca sunteti ok si ati ajuns acasa cu bine.
Sper ca si restul care ati fost la Cluj sunteti bine.

Sanatate multa tuturor,

Eni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_alexis spune:

salutare tuturor
noi suntem bine, dar mi-a atras atentia o afirmatie din mesajul lasat de aleccxia ""sa speram ca va mai opera in continuare in Romania in ciuda tuturor celor intamplate la Cluj."
au fost probleme si la Cluj?

multa sanatate tuturor si o vara frumoasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Buna,

ne-am intors si noi de la mare, cu bine, sanatosi si maine e ziua cea mare, suntem programati la operatie la dc Voinescu, la Medlife. Joi am mai fost la o discutie scurta despre ora de internare etc, daca totul decurge bine, maine seara ne putem intoarce acasa [noi fiind din Bucuresti]. Dupa discutie am plecat din nou linistita, la fel ca si in primavara, si culmea, ma retinuse la figura, mi-a zis ca parca am mai fost la dansul :).

Ma bucur pt reusitele copiilor operati la Cluj, sper si noi sa rezolvam cu bine totul.

Am vazut ca intreba cineva de mancare, noua ne-a zis ca sa pape bibe dimineata la 7, pe la 11 va fi operatia, si dupa ora 2-3, cand va fi complet treaz si ii va fi foame, va putea manca orice [bine, chestii bebelucesti, nu sarmale] Eu o sa am borcanel, iaurt si NAN, in general eu ii dau mancare gatita, dar pe luna papa si vreo 4-5 borcanele cand suntem plecati pe drum.

Am intrebat si despre recuperare, dc au dureri, si medicul mi-a zis ca in general copiii suporta f usor perioada de dupa operatie, sa stau linistita. Va fi anestezie generala, insa nu am inteles dc sunt mai multe tipuri de anestezie generala sau nu.

Mental sunt linistita, dar in stomac am emotii... pana o sa-l vad iar treaz dupa operatie... nu stiu cum voi reusi sa imi mut gandurile pe altceva, probabil o sa fac ture pe hol.

Ce mi-a placut mult la medic a fost ca desi consultatiile incepeau la ora 2, eu eram prima, dansul era intr-o operatie de urgenta si a anuntat ca iese la ora 3, si intr-adevar, la ora 3 a sosit la birou, linistit si a intrat calm in birou, parca nici nu venea de la operatie!!! Eu i-am multumit ca desi venea din operatie, si-a facut timp sa vina si la noi, iar el a raspuns EXTREM DE MODEST ca se mai intampla si cazuri din astea, dar nu a facut deloc parada de efortul lui de a veni la vizita, proaspat iesit din operatie. Chiar mi s-a parut un om respectuos cu sine insusi si cu ceilalti, in mod egal.

Abia astept sa revin cu postarea de dupa operatie, cand voi avea impresii la cald si sper sa rasuflu usurata si zambitoare.

Multumesc de acum pt gandurile vostre bune!

O duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Andreea, bafta multa, sunt cu gandul langa voi!

Te asteptam cu impresii, povesti...etc, mai era o mamica cu baiatul operat tot la dr. Voinescu dar n-a mai intrat de multicel, dupa operatie a mai scris o singura data, ca venea dr. acasa ptr consult, imediat dupa op( era tot din Bucuresti) apoi...liniste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliaco spune:

Multa sanatate si succes la operatie!
Te asteptam cu detalii despre doctor, operatie, spitalizare, etc, chiar cautam pe cineva cu impresii despre dl dr Voinescu.
O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

buna fetelor,
si noi am ajuns acasa in sfarsit. pt noi a fost destul de greu dar a trecut. dupa cum am mai spus noi am mai avut innainte 2 operatii si pot spune acum dupa a 3-a ca nu seamana una cu alta. ma refer la cum s-a manifestat bebe dupa operatie. de data aceasta nu a vrut sa se dea jos din pat decat in a 3-a zi cand a fost scoasa sonda. dupa cum spunea si luminita , luni am fost operati si miercuri s-a scos sonda , joi am fost externati si vineri eram acasa. bebe al meu a avut dureri f mari . plangea atat la pipi cat si la caca f f f tare....mai degraba pot spune ca urla. este greu, cu cat creste in varsta este mai greu. de aceea si eu va spun celor care cititi si nu stiti ce sa faceti, duceti-va cu ei la operatie cat sunt mai mici si nu realizeaza ce se intampla. al meu era si inca mai este f stresat de doctor, asistenta. si acum mai spune " nu bie dotor puta".
una peste alta , am fost socata de cum arata puta dupa ce i-a scos sonda.........ceva vanat, rosu, mare, umflat....exact cum a spus dr hadidi ca o rosie . acum nu mai are dureri si a inceput sa arate spre normal. de la zi la zi se vad schimbari majore. noi avem probleme cu luatul antibioticului pe care trebuie sa il dau fortat.
de urinat nu stiu cum urineaza si nici nu ma mai stresez acum pt ca dr hadidi a spus ca dabea dupa 3 sapt sa urmarim cum face pt ca acum este posibil sa faca si pe la cusaturi......asa ca stam cu 2 pampersi ceea ce este destul de greu pt ca tocmai ce scapasem si noi de ei si faceam la olita.

eni, multumesc mult pt ca ai fost alaturi de noi toate . sa speram ca lucrurile se vor aranja pt prof hadidi cat si pt noi.

pt fetele din spital : sama, luminita si nicoleta care inca mai este in spital cu bebe .

Mergi la inceput