Mamici din Grecia (3)

Mamici din Grecia (3) | Autor: ertina

Link direct la acest mesaj

Cum ne-am intalnit :1,2



MAMICI DIN GRECIA


BINE ATI VENIT !!!





Sa ne cunoastem :


ERTINA cu ATHINA - EUGENIA ( 08.06.2009 )
LARISA cu DIMITRA ( 02.02.2007 ) si cu
KARMEN 24 cu EFMORFIA
ALDEBARAN cu ARIS ( 12. 08. 2005 ) si SILVIA ( 18. 02. 2010 )

VI4I cu DIONISIOS - IONAS ( 03.02.2010 )

THEOPHILLINA cu STELIOS ( 09.06.2010 )

NIBI NIKI cu ( 11.03.2010 )



Prietene dragi :

carmaw
MoRo K




mail comun : mamicidingrecia@gmail.com






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Viky, ma bucur ca ai mai dat un semn de viatza si ca sunteti bine. Sper sa scrii mai des despre voi. Sa stii k si eu cu sotiorul meu ne ciondanim de cand s-a nascut athina, iar inainte eram ca 2 porumbei. Asta e clar ca un copil iti schimba viatza si prioritatile. Dar si ce bucurii ne asteapta !
Felicitari pt masuratorile puiutzului !
Cat despre ciorba a la grec, am mancat si eu d-asta cu pui si avgolemono facuta chiar de-al meu sotz....dar am inteles ca ei nu prea mananca ciorbe, supe decat iarna..Ce pofta mi-e cateodata de-o ciorbita de-a noastra din rom, dar aici nu se gaseste leustean

Aldebaran, te cred ca nu ai timp sa scrii, dar macar sa nu ne uiti. Felicitari pt micutza !..si eu sunt adepta inceputului diversificarii la 6 luni.

Noi nu mai iesim in parc pe caldurile astea, doar la plaja...Sa ies cu ea seara nu are rost, ca-i stric programul. Athina la ora 20 e in pat si doarme

Larisa, asteptam cu sufletul la gura data de 20 . Sper sa am cum sa intru ca sa schimb prima pagina, daca nu, cand ma intorc la sfarsitul lui august o sa-ti atasez un carucior albastru ...eu asta simt ca e !

Fetelor, va urez vacanta placuta si sper sa ne intalnim si noi candva.....eu ma intorc din vac la sf lui august iar in septembrie pe 12 plec iar in rom, doar eu cu athina....si nu stiu cand ma voi intoarce, posibil sa stau pana la craciun. E vb de un apartament care va ramane gol si trebuie sa gasesc chirias, iar pe criza asta.... Deci sper sa ne vedem in prima sapt a lui sept, bineinteles daca puteti si voi.

p.s. am mai adaugat poze noi cu bebeka...a se vedea la semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:


bunaaaa!
ce mai fac fetele mele?
eu sunt bine,maine am eco,si abia asteptmaine aflu si culoarea caruciorului
in rest,mor de cald...trebuie sa ma duc la cumparaturi...si astept si eu vacanta...
ERTINA vacanta placuta!si printesa
Vi4I bine ai revenit!si poate ne vedem la o cafea,poate vi tu cu bebe in holargos,ca eu cu burtica...si canicula... hai ca suntem aproape...
ALDEBARAN sa facut mare printesa...
pup toate fetele

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

buna fetelor!
vin de la eco,bebe este bine in grafic,si este baietel..suntem tare fericiti!
va pup pe toate!

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Felicitariiii!!!! felicitari larisa...uite ca a simtit bine ertina albastru caruciorul :) super fetitza si baietzel Sa dea Domnul sa fie totul bine sarcina nastere bb tu
Dap acum sau mai bine zis de acum speram si noi sa vina cand va dori bb :) Eu am terminat cu despachetat,inceput rearanjare dar pt ca firmele au vacanta terminam cu totulk la inceputul lui sept....adica termopane/varuiala....iar acum m-am luat iar de dinti...vreau sa termin sa fiu cat de cat ok...asta pt a nu avea probleme cand voi fi gravi
Victoria dap jocurile alea pe FB :))).....mie mi-au mancat la timp hahaaa....bine ca acum nu prea mai am timp sunt deci la dezintoxicare dar termin eu cu casa si iar ma lipesc de fb
Aldebaran....te inteleg ....nepotul nostru care-i de aceeasi varsta cu Aris la fel...bolnavior mereu mereu....acum i-au facut operatie de polipi si speram sa fie mai bine....sa ia in greutate si sa se intareasca organismul...
carmawu....ce mai zici?puuuup
Vacanta placuta Ertina,Vicky!
fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

MARO mersi,da chiar imi doream pereche
fetelor eu mor de cald,si cand ma gandesc ca plec in creta,unde este si mai cald
VACANTA PLACUTA!tuturor
pup fetele

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)21s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

va doresc o seara placuta!
sunt ff obosita...dar chiar nu mai intra nimeni pe aici
va

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)21s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

‘Neata fetelor si de la noi!
Si pentru ca am lipsit asa mult, va poftim la o cafeluta.

Ertina, ce frumos spui tu de munte! In septembrie, dupa botez, o sa plecam si noi cu bebe cateva zile la Pilio, eu n-am fost niciodata si am auzit ca e tare frumos! Deocamdata atat, ca suntem mititei, nu ne permitem o calatorie mai lunga, sper sa ne descurcam ok si sa-i placa lui bebe.

Larisa, felicitari pentru caruciorul albastru, si eu presimteam c-o sa ai baietel, dar n-am mai apucat sa intru sa-ti spun inainte sa mergi la eco. Of, cu caldurile astea cred ca ti-e tare greu, eu m-am bucurat ca am avut sarcina toamna-iarna-primavara, dar daca mai fac si bebe 2 (desi nu cred) o sa incerc sa schimb perioada, daca s-o putea, pentru ca e tare greu pentru un bebe asa mic sa suporte caldurile astea, mai bine suport eu! Sarcina usoara in continuare!

Moro_K, bine ai venit la Salonic, ca atat de mult ai asteptat si iti doreai asta! Spor la treburi si ne-om vedea mai incolo cand termini cu casa si crestem si noi mai marisori.

Vi4i, multumim frumos de felicitari, of, imi pare rau sa aud ca s-a imbolnavit bebe de 2 ori mititelul si nu v-a priit vacanta, dar macar ai rezolvat problema cu sotul. Noi inca nu am avut probleme ca si cuplu de la aparitia lui bebe si sper sa nici nu avem, ca am mai auzit din astea dupa ce apare primul bebe in familie. Ai inceput diversificarea de la 5 luni? Ce ii dai? Cat ai alaptat? Ce lapte praf ii dai, daca ii dai? Detaliaza, te rog daca poti aceasta problema cu diversificarea, ca ma intereseaza. Multumesc anticipat.

Aldebaran, of, si tu probleme cu baietelul! Imi pare rau! Ce mare e fetita ta, sa-ti traiasca, sa te bucuri de puisorii tai! Ziceai ca tu incepi diversificarea la 6 luni, detaliaza te rog, intreb si ce am intrebat mai sus, ca ma intereseaza si pe mine parerile voastre referitor la aceasta problema. Multumesc.

Despre noi: saptamana trecuta am fost la dr. si eu si bebe, eu la controlul de 6 sapt, totul e ok, nu mai am lohii, operatia s-a inchis f bine, urmeaza sa ma mai duc peste o luna sa fac un test Papanicolau.
Bebe Stelios e un grasut, a luat in fix o luna de la controlul precedent 2 kg si 6 cm. Pe 9 august suntem programati sa facem si noi primele vaccinuri: Pentavac (Pentaxim-ul din Ro) - (obligatoriu) si Rotateq (Rotarix-ul din Ro) -(optional)- noi am optat sa-l facem si asa ne-a recomandat si pediatra si vroiam sa va intreb, l-a facut cineva dintre voi, ca tot citesc ba de bine, ba de rau despre el. In rest suntem bine, mancam MUUUULLLTTT si dormim bine, evident cel mai mult pe burta.


Va pupam si va uram o zi frumoasa!

P.S. Am pus pe mail-ul comun poze cu bebel cel grasunel la implinire unei lunite.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:



ce calduri........ offff

Larisa felicitari p-u caruciorul albastru,ce frumos o sa fie,ena kai ena!!!! ma bucur ca bebe e in grafic si ca totul decurge bine!!!!
stii cred ca nu mai reusim sa mergem la cafeau aceea,ca iata vine in vizita o prietena si cel mai probail ca plecam in vacanta exact dupa ce pleaca ea!!!! si de venit in Holargos venim noi dar statia Nomismatokopio e aproape de tine???? stii nu prea as vrea sa folosesc autobuzul daca vin cu bebe!!!! si uite maine chiar ar fi o posibilitate daca tu nu esti ocupata!!!! da daca nu atunci sigur in septembrie!!!!


Theo da noi am inceput diversificarea la 5 luni,ca noi crestem doar pe LP!! nu am alaptat deloc(si pana acum nu-mi vine a crede ca bebele meu nu stie ce e aia titika cu laptic bun!) eu am HCV si medicii mi-au interzis alaptarea in fine nu conteaza!!!!
eu ii dau nestlle NAN,deja am trecut la nr 2!!!! de la inceput ii dadeam Novalac care e scump comparativ cu NAN-ul!!!

noi am inceput cu fructe dimineata,mar,banana,piersic!! adica la fiecare 5 zile cate un fruct nou si de maine vreau sa incerc sa-i dau AVOCADO desi mie medicul nu mi-a scris avocado!!! si nici nu am degand sa fac intru totul asa cum spune ea!!!!
nu prea mi-a placut faptul ca de la 6 luni incepem cu supita de gaina,adica 3 produse noi intr-o zi,piept de pui ,morcov si cartof!!!!
si pana la varsta de 8-9 luni trebuie respectat intervalul de 4-5 zile la fiecare produs nou!!!!
daca doresti schema de diversificare al medicului meu si schema mea iti dau PM!!!!
si diversificarea nu e o problema,caci pana la urma fiecare mama o va face in felul ei si fiecare bebe e diferit si are preferintele lui!!! da in general am sa ascult pediatrul dar daca ceva nu-mi place tot am sa fac asa cum cred eu mai bine!!!! ca fiecare medic are metodele lui!!!!
si eu cartof in supita nu am sa-i pun de la 6 luni ci am sa-l las pe mai incolo,am sa apelez la sweet potato si alte legume ce se permit la varsta asta!!!!

si totusi noi inca suntem la stadiul de incercare,adica nu manaca indeajuns frouto pasta ca sa nu mai ceara LP!!! si de saptamana viitoare incepem crema vanila,aia din orez,tot de la nestlle am luat,sa vedem ce mutrite mai face atunci

asa despre vaccinuri noi le facem pe amandoua chiar acum la 5 luni le-am facut pe amandua de odata,asa sa primit!!!! si plus am mai facut unul care se da pe limbuta!!!! deci pana acum am facut de 2 ori Pentavac si Rotateq!!! si de 2 ori....
ops acum am luat carticica lui si am vazut: Rotatec e acela care se da pe limbuta(p-u diaree daca nu ma gresesc) deci facut de 2 ori la un interval de 2 luni!!! Pentavac la fel de 2 ori si plus noi am facut si Prevenar de 2 ori!!!!

daca mai ai ceva intrebari apeleaza!!!

hai ca m-am intins ca o placinta!!!

merg sa mai strang un pic prin casa ca am oaspeti azi si sotul gateste mancare buna numai asa cum el paote!!! ce noroc pe capul meu

va pup pe toate!!!!!

pozici



de Dionisios-Ionas 03.02.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:

aaaaa si iata aici un site www.wholesomebabyfood.com care mi-a placut cel mai mult si imi pare de incredere,totul depsre fructe,legume etc p-u bebelusi si retete delicioase!!!!

pozici



de Dionisios-Ionas 03.02.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

buna!fetelor,poftiti la cafea
VI4I,vacanta placuta!si o sa ne vedem in septembrie,daca poti,de ieri sa deschis statia de metrou holargos,care este fff aproape de mine,asa ca poti veni cu metroul
THEO,MARO,VI4I multumesc! fetelor pt urari,si va doresc sa aveti si voi pereche,cu vremurile astea facem 2 copii,si este super sa ne iasa unu si unu...chiar imi doream sa vad cum este si cu baietel...cu toate ca sunt inebunita dupa dimitra,si se zice ca baieti sunt cu mamele...o sa vedem(sanatos sa fie)
va pup pe toate
este fff cald,acum am inchis si stau numai cu aer,ca altfel as muri...sotul cu dimitra au plecat la mare sa se scalde,eu mor daca ies pe canicula...

LARISAdeDIMITRA(2.02.2007)21s

Mergi la inceput