Alaptat in tandem

Alaptat in tandem | Autor: Nerantula

Link direct la acest mesaj

Ma intereseaza imagini/video cu pozitii de alaptat tandem.
Mi-ar prinde bine si ceva documentatie ..




Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

nerantula, inca mai ai lapte? la mine a secat brusc si fara sa fac nimic in sensul asta la 20 de saptamani. a fost ok pentru ca nu a fost o intarcare deloc traumatizanta pentru nici unul din noi, dar vreau sa alaptez in tandem asa ca inca il las zilnic o data la san sa nu uite cum se face. nu stiu in schimb daca o sa ii mai placa gustul cand va reveni laptele avand in vedere cat timp va fi trecut...


Mami de (28.10.2008) si bb2 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Oricum se schimba mult gustul laptelui in sarcina. Practic nu ti-a secat ci sanii secreta acum cantitati mici de colostru, nu lapte matur ca pana acum si se pregatesc de venirea lui bebe. Da-i sa suga zilnic daca nu te deranjeaza, e bine sa nu uite cum se suge (la mine Vlad a uitat in 3 luni, l-am intarcat dupa 4 luni treptat ca ma deranja ingrozitor cand sugea... la 6 luni de sarcina a supt ultima data si dupa ce am nascut l-am pus la san, a vrut dar nu mai stia sa suga). Dupa ce nasti va fi tot colostru cu care e obisnuit deja si treptat apare laptele matur cu care are astfel timp sa se reobisnuiasca. Sucees! (ah, ce mi-ar fi placut si mie...)

Concursul "I love DC": www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=i love dc&page=2" target="_blank">dr-1 si dr-2



Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)

croitoreasa cea viteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

nerantula, inca mai ai lapte? la mine a secat brusc si fara sa fac nimic in sensul asta la 20 de saptamani. a fost ok pentru ca nu a fost o intarcare deloc traumatizanta pentru nici unul din noi, dar vreau sa alaptez in tandem asa ca inca il las zilnic o data la san sa nu uite cum se face. nu stiu in schimb daca o sa ii mai placa gustul cand va reveni laptele avand in vedere cat timp va fi trecut...


Mami de (28.10.2008) si bb2 23+


Alinushca (btw, nice to meet you again! ) acum vreo 2-3 luni mi-a secat si mie izvorul, care si asa era destul de subtirel (stiu asta pentru ca nu il mai auzeam inghitind, am incercat de mai multe ori sa mulg pana la durere si nici macar nu se umezeau sfarcurile, Gruia cam de atunci nu a mai luat deloc in greutate), insa el a ramas un impatimit al sanului, continua sa adoarma la san, sa se linisteasca peste noapte cu el, sa ceara la san dimineata sau de cate ori era/este suparat, frustat, obosit, dornic de afectiune, asa incat am continuat sa-l 'alaptez'. De curand mi-a aparut colostrul (daca strang sanul cu mana, nu foarte tare, infloresc cateva picaturi incolore), el pare si mai dornic acum, deci sigur vom continua si dupa ce nasc.
Nu am incercat sa-l intarc intentionat, desi am introdus LP mult inainte de a ramane insarcinata, pentru ca diversificarea a fost extrem de dificila pentru noi, si acum in afara de lapte nu prea mananca cu placere mare lucru. Ba chiar a fost plecat o saptamana la tara cu mama, cat am facut eu amnio, pentru ca m-am temut sa nu ma solicite fizic prea mult in perioada imediat urmatoare procedurii, el e extrem de atasat de mine, vrea inca mult in brate, vrea sa fie cu mine tot timpul .. ei, in aceasta saptamana aparent a fost super-ok la tara, au fost acolo cel putin doua persoane care i-au oferit afectiune din plin, insa la intoarcere nu a uitat alinul la san, ci a revenit in forta, cerand chiar si mai des. Laptele secase cu cateva saptamani inainte de aceasta despartire, eu in perioada asta nu am avut nici o problema, sanii mei se comportau de parca nu alaptasera vreodata, dupa 7 zile de repaus tot nu am stors nimic din ei.
Nah, ca m-am lungit

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Diana, multumesc frumos de linkuri
Mi-ar fi placut sa intalnesc mai multe mamici care au alaptat in tandem, sa aflu info de orice fel din experiente accesibile, e un lucru atat de rar la noi in tara ... cred ca nu exista nici o persoana (nevirtuala) pe care sa o fi intalnit si sa nu fi fost cel putin uimita de 'ideea' mea de a alapta in tandem ..

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Din ce am trait, imi permit sa spun ca nu prea ai nevoie de nici un video sau imagine de tandem. Foarte important e sa pui bine bebe mic la san, el trebuie sa fie mufat atent caci el si tu trebuie sa va invatati unul cu altul.
Ca mame veterane, pare ca daca am dat san atatea luni (sau ani) unui copil, cel de-al doilea vine cu lectia invatata. Adica iti vine sa-l pui la piept oricum, ca pe ala mare. Tu centreaza-te in cel mic.

Cel "mare" o sa suga cum si cand poate, facand podul, din genunchi, stand in cap, furandu-te cand te prinde intr-o clipa libera...

Pe de alta parte, tandem nu inseamna neaparat 2 tzatze ocupate simultan, cel mai adesea e consecutiv (si intensiv)...

Recunosc ca a-mi vedea fetita bagandu-i lui frate-su de doua zile tzatza in gura in timp ce ea sugea la greu si radea in hohote e una din imaginile cele mai bestiale din toata viata mea.

Felicitari pentru preferintele baiatului, esti una din norocoasele carora nu li s-au intarcat copilul pe timpul celei de-a doua sarcini: desi s-a micsorat simtitor (si vizibil) productia prin luna a cincea, desi iti sun sanii foarte sensibili, desi nu ai auzit din folclor nici o experienta ne-virtuala, desi presiunea sociala (si familiala uneori) v-au repetat, tie si copilului, ca "ce rusine", desi ati stat niste zile separati, desi gustul s-a schimbat complet (sanii se pregatesc treptat sa faca iar calostru), el mai vrea. Si tu mai vrei. E decizia voastra, sunteti singurele parti implicate direct, si numai de unul din voi doi depinde pana unde mergeti. De aceea nu cred ca ai nevoie de vreo bibliografie.

Cand baiatul avea 2 zile, fata m-a privit adanc in ochi si mi-a zis stralucind de fericire: "Mama, este muuuuuuuult lapte". Uau! A valorat cat toate studiile. Tot in primele zile m-am uimit ca baiatul n-a facut icter, ca toti nou-nascutii. Cum sa faca, daca nu trebuia face aproape nici un efort ca sa scoata lapte, multumita fetei lui ii venea pica para malaiata!

Pana sa caut nu cunosteam nici eu pe nimeni care sa alapteze dupa un an, acum cunosc vreo 3 care au alaptat in tandem, asta personal, ca dupa aia asa de la distanta cunosc destule.

Oricum sa stai foarte linistita: pe cel mic nu il privezi DE NIMIC dand lapte celui mare, dimpotriva. (Am niste grafice de compozitie a laptelui in tandem comparat cu alaptat 1 copil, daca te intereseaza ti le pot trimite). Nici cand e in burta, nici dupa ce se naste. Eu care eram disperata sa nasc (am asteptat pana la 42+2) te asigur ca faptul ca fata sugea nu mi-a provocat nici o amarata de contractie cu efect. Iar dupa ce se naste TOTUL sunt beneficii, pana cand te tin baierele inimii pentru tandem. Pe mine m-au tinut 8 luni, pana de Craciun (2009).

Sa fiti fericiti cat dureaza! E solicitant, dar merita!

Si oricum totul e foarte relativ, pentru mine solicitant ar fi sa culc 2 bebelusi in 2 camere diferite si sa ma ridic sa pregatesc + incalzesc biberoane pe timp de noapte pentru a le distribui in stanga si-n dreapta, in schimb e foarte practic sa-mi anesteziez copiii cu tzatza, in 2 minute adormeau. Dar asa sunt eu, mai putoare.

asa a fost

poze

mes p’tits riens


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Paulush, am ras si am plans citind mesajul tau!
Mai am putin pana voi trai 'live' aceasta unica experienta, sunt sigura ca realitatea va fi diferita de toate asteptarile ..
Exista, insa, o asteptare care ma ingrijoreaza foarte tare: Gruia este foarte atasat de mine si, in acelasi timp, foarte posesiv, nu pot tine in brate nici un alt copil, nici macar o jucarie de plus, vrea sa fie tot timpul in contact cu mine (uneori, afara, de exemplu, se joaca la nisip cu jucariile, insa in acelasi timp ma tine si pe mine de mana!), nu se departeaza mai mult de 7-8m si atunci verifica daca sunt in urma lui .. ei, asteptarea si teama mea este ca va fi foarte frustat cand isi va vedea surioara la sanul meu si o va respinge foarte tare Daca ati trecut prin asta, mi-ar prinde extraordinar de bine orice sfat

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

nerantula, am ras cand am citit ce face Gruia, pentru ca baiatul meu e la polul opus pe-afara. se duuuuce si se tot duce si nu-l deranjeaza nici o clipa daca ma mai vede sau nu prin zona... pleaca si cu alti oameni... eu trebuie sa alerg dupa el. LP nu a vrut nici o secunda. si la noi a fost f dificila diversificarea dar acum i-a mai crescut apetitul si ii plac in special fructele, legumele gatite si carnurile. ca sa ii asigur necesarul de calciu nu primeste decat iaurt sau branza de vaci indulcite cu miere si/sau gem. eu inca nu am colostru. am incercat sa ma mulg sa ma conving ca a secat si oricat de tare am incercat nici nu s-a umezit putin de tot sfarcul. probabil mai incolo. chiar si asa el cere adesea sa stea la san dar eu il refuz uneori, desi nu mai simt nici o neplacere acum la supt, si nu comenteaza prea tare. eu am citit si rascitit pe net ca primul copil este in general recunoscator ca datorita celui mic a revenit laptele. eu deja ii povestesc cum o sa fie din nou lapte cand o sa vina fratiorul lui sa stea cu noi. de fapt incerc sa ii vorbesc cat de mult despre cum o sa fie. ca o sa fie bebe f mic, ca nu o sa se poata juca cu el fiind prea mic, ca o sa planga probabil mult si o sa se trezeasca des noaptea, ca o sa faca kk f des... cand o sa vina la spital sa ne viziteze, o sa ii dam un cadou din partea fratiorului... conflicte sigur vor exista. de asemenea ma gandesc sa il implic intr-o masura in ingrijitul celui mic, sa se simta util, sa il laud pentru asta (sa imi aduca un scutec de exemplu, sau o jucarie, etc.). daca mai aveti si alte idei, astept si eu cu interes.


Mami de (28.10.2008) si bb2 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu am intarcat-o pe Arianna la aproape un an si 4 luni, cd eram insarcinata in 7s. Nu mi-a disparut laptele, dar nici nu m-au deranjat sanii. Apoi f repede, parca pe la 12 s mi-a aparut colostru. Am inceput sa-i vorbesc A despre bebe mic care va suge tzitzi. Si chiar zilele trecute, cd ma cauta ea la san, i-am zis ca acum tzitzi face laptic pt bubu (bebe din burta). Si razand, a luat sanul in gurita, dar n-a reusit sa scoata nimic. am crezut ca e o joaca, dar acum ma gandesc ca poate nu mai stie cum. Eu am verificat si e colstru, deci ori nu a vrut ori nu mai stie cum.
Cateodata visez cu ochii deschisi ca o s-o mai alaptez

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 24+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

"de fapt incerc sa ii vorbesc cat de mult despre cum o sa fie. ca o sa fie bebe f mic, ca nu o sa se poata juca cu el fiind prea mic, ca o sa planga probabil mult si o sa se trezeasca des noaptea, ca o sa faca kk f des... cand o sa vina la spital sa ne viziteze, o sa ii dam un cadou din partea fratiorului... conflicte sigur vor exista. de asemenea ma gandesc sa il implic intr-o masura in ingrijitul celui mic, sa se simta util, sa il laud pentru asta (sa imi aduca un scutec de exemplu, sau o jucarie, etc.). daca mai aveti si alte idei, astept si eu cu interes"

Uh, eu m-am ferit ca dracu de tamaie de toata tarasenia asta...mi s-a parut ca 2 ani jumate e o varsta prea mica pentru un copil sa fie batucit la creier cu ce o sa fie, ca o sa vina si-o sa planga, n-o sa se poata juca cu el, o sa trebuiasca sa ma ajute...cred ca pentru varsta asta o sarcina e ingrozitor de lunga, ei nu au notiunea timpului, 30 si de saptamani in asteptare creeaza o tensiune care dupa aia se poate plati scump, atata asteptare pentru ce? un bebe mic plangand cu care mama e mereu in brate.
Ce plictisitor si ce frustrant!
Aici e un bebe inauntru si le-om trai si le-om vedea. Ca si cu tandemul, nu-mi faceam visuri deloc pe timp de sarcina, traiam zi dupa zi, daca se intarca se intarca, daca ma doare de nu mai pot, nu mai pot.

As sugera multa grija cu ajutatul. Cand o sa se nasca bebe 2 o sa aveti surpriza ca toaaaaaaaaaaate binevoitoarele din familie, matusile de gradul 3, vecinele, babele pisaloage o sa inceapa orice fraza de adresare catre bebe 1 cu "O ajuti mult pe mama, asa-i? si ai multa grija de fratiorul tau, ca el e mic". Numai copilu ala singur stie ce-i in sufletul lui cand aude asta...mai lipseste sa-i invarta cutitul in rana si propria mama...
Nu i-am facut nici un cadou sau recompensa cand s-a nascut frate-su. M-a ajutat si m-a scos din minti dupa cum a dus-o capul de bebelus mare in primele luni de viata ale celui mic. Fericirea ei cea mai mare era sa stea in bratele mele si sa sara pe patul in care dormea bebe...asta era o forma de descarcare fantastica pentru ea. Nu a facut nici o regresie.
Lucrurile vin normal: tu esti copilul nostru, si noi doi mai avem un copil. Intre toti ne vom adapta cum ne pricepem mai bine. Viata ne va arata cum.

asa a fost

poze

mes p’tits riens

Mergi la inceput