Varicela: de ce sa nu o scot afara?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

puisorul poti sa ii faci dusuri cu apa calduta. Nu au de ce sa se rupa, o speli usor.
Eu au facut o forma foarta urata tot vara, eram si insarcinata, si am facut si 10 dusuri pe zi. Dupa dus parca nu ma mai scarpinam asa tare.
Afara nu am iesit caci aratam groaznic dar cand a facut baietelul varicela l-am scos. Am evitat soarele si contactul cu alte persoane.
Sanatate multa!

poze concurs I LOVE DC www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=4" target="_blank"> nm-1, nm-2

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

Fi-mea a facut varicela imediat ce s-a terminat scoala. Doctorul ne-a dat voie sa o scoatem afara in curte, la bunici, deci nu intra in contact cu nimeni. A prins exact saptamana aia caniculara din iunie, deci ne-a spus sa stea la umbra. Urmatoarea saptamana era deja vindecata si am plecat la mare, unde a intrat in apa, a fost foarte bine. Din pacate n-am avut parte de vreme foarte buna toata saptamana, iar soarele nu a fost foarte puternic, ceea ce pana la urma n-a fost rau, mai nasol a fost cu ploaia.
Ne-a dat voie, de fapt chiar ne-a indicat dusuri cu apa calduta si apoi uscat cu foenul. Eu chestia cu foenul n-am reusit-o, dar o tamponam usor cu prosopul si nu era bai daca ramanea umeda.

In concluzie, scoate copilul afara, dar ai grija sa nu intre in contact cu nimeni, nici macar la gard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Alex a facut varicela cind era in grupa mica. In clasa lui, la un moment dat, au avut 16 copii. N-a avut complicatii, febra, nici macar mincarimi. Doctorul ne-a spus sa-i dam cu betadina pe bubitze, ca sa se usuce mai repede. E o substanta rosie...va imaginati cum arata dupa aia...Insa doctorul nu ne-a spus nici o clipa sa-l tinem inchis in casa sau sa nu-i facem baie. Cred ca a stat acasa doar vreo 3-4 zile, dupa aia a mers la scoala. Cum copiii aveau acelasi medic, au venit la scoala "machiati" cu betadina. La serbarea de sfirsit de an am vazut toate stadiile de varicela, de la primele bube pina la crustele de la sfirsit.

La 2 saptamini fix dupa primele bube ale lui Alex au aparut si Juliei. Iar episoade cu betadina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Azi de dimineata am spalat-o usor cu apa calduta si cu o carpa moale si nu a protestat . O fac cu crema la greu si deocamdata e foarte cooperanta si nu se scarpina. Noaptea se mai scarpina dar nu prea am ce sa ii fac. De azi ii dau si aerius sirop si sper sa o ajute cu mancarimea. Febra face in continuare si nu stiu cat va dura. Pana erup toate bubele?

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Noi abia ce am scapat de varicela. In spatiu public nu am scos-o 2 saptamani dar la curte a stat aproape zilnic afara. Nu in vant sau soare. De spalat am spalat-o pe bucatele, baie completa abia ieri, dupa 2 saptamani. A avut multe bubite in cap si nu aveam cum, dr a spus ca se pot inmuia, rupe si lasa semne.
Am avut vreo 3 nopti mai cumplite cand o manca pielea, plangea, facuse si un pic de febra, peritolul o cam agita, dar apoi s-a linistit.
Ani, va doresc putere sa treceti cat mai usor si peste asta!

_
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput