Varicela: de ce sa nu o scot afara?

Varicela: de ce sa nu o scot afara? | Autor: puisorul

Link direct la acest mesaj

Incepand cu aceasta dimineata fetita mea are varicela. Este acasa la parintii mei care locuiesc la curte si nu am inteles de ce nu poate iesi afara macar in curte. Stiu ca trebuie izolata datorita contagiozitatii dar ii face rau aerul curat sau soarele?

Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi sa nu iasa din casa cel putin o saptamana

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Aerul curat si soarele nu ii fac rau. Dar este f. contagioasa si imbolnaveste pe toti care intra in contact cu ea si nu au facut varicela deja. Plus ca are sistemul imunitar f. zdruncinat de lupta cu virusul si poate lua f, usor alte boli. Daca iese in curte si nu intra in contact decat cu parintii tai, cred ca e oarecum ok. Dar sa aiba mare grija la igiena, sa nu faca vreo enterocolita sau ceva de genul asta ... Sanatate multa!



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Andrei a iesit in curte, iar cand au inceput bubitele sa se usuce l-am scos si in public.Doctorita a zis ca e ok sa iasa.

Sanatate!



C+C=Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

In cazul varicelei bubitele se estompeaza si chiar dispar cand scoti copilul afara in vant si soare, la intrarea in casa bubitele vor erupe intr-o forma mult mai grava, copilul va avea mancarimi mult mai mari, isi va rupe bubitele si poate face infectie....asta pe scurt asa.
Daca ai nelamuriri mai bine suna pediatrul si iti poate explica mai bine ce se poate intampla, nu este vorba doar de faptul ca este f contagioasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

soarele nu e f indicat!

atentie maxima pentru cei cu care vorbeste "peste gard".
varicela = varsat de vant => este fffff usor transmisibila, virus rezistent ...

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Multumesc tutror pt raspunsuri.

O sa incerc sa o tin in casa cat pot, dar cand nu mai tine va iesi in curte si eventual doar dimineata si seara cand nu e soare.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

si mai este ceva: varicela slabeste fff tare sistemul imunitar. trebuie acordata o atentie sporita igienei mainilor si apoi, in urm luna, evitat contactul cu persoane chiar doar racite, evitate spatiile inchise si aglomerate (gen mall). se lipesc usor toti virusii intalniti!

refacere grabnica!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Este un mit sa nu scoti copilul afara si sa nu-l speli.

Nu se scoate afara copilul datorita faptului ca e contagios si ca sistemul imunitar e slabit. Dar afara in curtea proprie este voie fara probleme atat timp cat nu sta in soare si nu intra in contact cu persoane bolnave care ii pot da vreun virus.

Spalatul: nu se fac bai fierbinti pentru ca eruptiile pot aparea pe intestine. Insa se pot face bai caldute doar, la temp corpului fara probleme.

Toate de mai sus mi-au fost explicate cand eu am facut varicela (si la adulti e forma mai grava) de catre doctor. Si eu am intrebat aceleasi lucruri si mi le-a explicat ca mai sus.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Aceleasi informatii ca si Luna1 le-am primit si eu de la pediatru atunci cand fie-mea a facut varicela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Luna, Miriluta, aveti dreptate. Intre timp am mai citit si am vorbit cu cateva prietene care m-au lamurit ca nu este interzis iesitul afara neavand nicio explicatie medicala. Cu baia inca nu stiu cum sa facem, m-am gandit ca e prohibita ca sa nu se rupa veziculele prematur si sa ramana cicatrici.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Fie-mea a facut varicela in martie, cand nu era cald afara, asa ca s-a spalat doar in zonele intime in primele 5 zile si apoi a facut un dus rapid. Pe cap am spalat-o eu si am avut grija sa nu frec pielea. De uscat, am folosit un prosop foarte moale si am tamponat-o usor.
VAd ca a ta e micuta tare si deci nu se pune problema unei transiratii urat mirositoare in cazul in care nu o speli cateva zile. Eu as spala-o doar in zona intima si atat.

Mergi la inceput