Cat de mult misca bebe la inceput?

Cat de mult misca bebe la inceput? | Autor: Oani

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamici si burtici!
Sunt insarcinata in 19 sapt (sambata se implinesc 20) si acum cateva zile am simtit primele miscari ale copilului. Suntem foarte incantati si de atunci stam amandoi si pandim fiecare tresarire de burtica. De doua zile insa puiul meu e cam lenes si nu am mai simtit miscari deloc. De aceea vreau sa va intreb, cat de des se simt la inceput miscarile copilului? Trebuie sa-mi fac probleme sau este normal ca deocamdata sa-l simt mai rar?
Va multumesc!
Oani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Oani, nu stiu daca trebuie sa-tzi faci probleme sau nu, dar daac tot ai deschis subiectul, ma bag si eu ca musca-n ciorba peste tine....cum iti dai seama cand misca bebe sau cand ai doar crampe la stomac? Ca mie de vreo 2 saptamani tot mi se pare ca misca bb, desi noi suntem mult mai micutzi...abia 17 saptamani. Sunt atat de obsedata de ideea ca el trebuie sa miste, ca interpretez fiecare tresarire sau crampa, sau "gaze" ca pe o miscare a copilului, dar nici una pana acum n-a fost suficient de puternica incat sa fiu sigura ca e vorba de .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oani spune:

Mickyyy, eu de la inceput am stiut ca ceea ce simt este bebe, pur si simplu parca ma gadila ceva in burtica, sunt ca niste adieri. Uneori simt si niste usoare lovituri, dar eu cred ca nu se pot confunda miscarile copilului cu niste gaze. Este ceva unic, o senzatie minunata. De obicei il simt pe bebe in partea dreapta, jos, nu stiu cum este asezat, dar acolo misca cel mai mult. Sa stii ca si eu am simtit o usoara falfaire in sapt a 17-a, dar nu s-a mai repetat pana la 19 saptamani.
Oani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Bebe-ul misca mai rar la inceput (de fapt el misca des, dar tu il simti mai rar) si poate ca daca ai sta in pat nemiscata toata ziua l-ai simti mai des, dar miscarile pe care le faci tu estompeaza ceea ce ar trebui sa simti, astfel ca tu ai impresia ca nu misca.... Si cu ce vrei sa dea ca sa simti acum, ca nu are oasele formate? lasa c-ai sa vezi tu mai tarziu ce pumni si ghionturi ai sa primesti cand pozitia ta nu va corespunde cu preferintele lu' bebe sau cand topaie pe vezica ta urinara. Si te vei scula si noaptea ca sa-ti schimbi pozitia fiindca lui bebe nu-i place cea aleasade tine. Normal ca miscarile astea de care iti spun sunt adevarate minunatii, dar mai ai putintica rabdare!!!

Pupici,

Andra-in 26 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oani spune:

Multumesc mult, Andra, m-am linistit. Astept cumintica sa creasca bebe si sa-mi adaptez pozitia corpului dupa preferintele lui.
, Oani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clara spune:

oani, si eu am tot cam 19 sapt, si il simt miscind zilnic.
mickyyy, eu il smit ca pe o zvicneala.
la crampe eu stiu ca te doare burta, dar cind misca bebe e ca o pulsatie, care se repeta de citeva ori. cel putin la mine nu misca doar o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Oani, cat de dor mi-e de vremurile cand bb era in burtica!! ...E normal sa nu-l simti asa mult miscand, pentru ca e mititel si multe dintre miscarile lui nu le simti inca...Simti doar miscarile mai ample...Ai rabdare, peste cateva luni o sa vrei sa mai stea si el locului, sa poti si tu sa te odihnesti! Acum simti doar o mica adiere (vai, cat mi-e de dor!), insa prin luna a 8-a o sa ti se miste burta in toate partile!!! O sa te doara cand te impinge cu picioarele! Ai rabdare, bucura-te de fiecare luna de sarcina, fiecare e unica in felul ei! Iti doresc o sarcina usoara!

_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Oani, nu iti face griji, ca asa e BB la inceput. Ro Sa vezi dupa aceea meciuri de box. Eu sunt in 24 saptamani si de la 20 nu mai e nici o falfaiala, este sport curat.

Micky, sa stii ca eu am simtit prima data clar falfaielile la 16 saptamani, desi toata lumea in spunea ca la prima sarcina nu ai cum sa simti pana la 18-20 de saptamani. Dar la 16 saptamani am stiut clar ca e BB.

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Oana, cel mai bine se zice ca il simti seara, incearca sa te intinzi in pat, sa stai linistita, eventual bea un pahar de suc dulce inainte... eu am simtit-o pe giza in fiecare zi de la 18 saptamani si o zi. Marea mea mirare a fost cand intr-o seara tati a pus mana pe burtica si a simtit si el! Mie mi se parea ca sunt atat de slabe loviturile, incat nu se simt cu mana, asa ca nu incercasem niciodata sa ma pipai...
Asa ca pune-l si pe viitorul tatic sa pandeasca primele sutulete, o sa traiti impreuna un moment foarte emotionant!
Oricum, la varsta asta nu-ti face probleme daca nu-l simti zilnic, deocamdata e mic si nu are putere, iar tu trebuie sa fii foarte relaxata.

Micky, s-ar putea ca ce simti tu sa nu fie bebe totusi. Si eu am confundat cateva zile miscarile de gaze din intestine cu miscarile celui mic, insa cand am simtit prima oara am stiut ce este. Se simt ca niste ciocaneli, cateva la rand, repede, la inceput te gadila, insa dupa cateva zile parca bate cineva cu degetul in burta ta pe dinauntru. Eu asta simteam in primele zile, ca o gadilatura, cateva atingeri mici, una dupa alta... e inconfundabil, crede-ma, ai sa fii suprinsa...

http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Oricum, daca in privinta miscarilor inca mai am dubii, sunt multe momente cand daca ma uit cu atentie la burtica, imi dau seama unde e bb, azi toata ziua a stat pe partea dreapta, si se vedea ca in partea aia eram putin mai umflata decat pe stanga. Poate pentru un necunoscator, diferenta pare infima, dar mie mi ese parea uriasa. Asa ca azi l-am pandit cu manutza pe burticam, de fiecare data cand am avut putin timp liber.......dar nimic.....
Si stiu ca-i acolo si se agita la greu, ca doar l-am vazut la ecografie, si e bb maricel, avea vreo 12 cm acum 2 saptamani, dar se pare ca n-are inca suficienta fortza sa-mi dea si mie de veste cand il apuca gimnastica prin burtica . Chiar acum parca simt un fel de valuri prin burtica, dar nu vreau sa ma amagesc ca ar fi bb, pentru ca's atat de vagi........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:


Bebelul meu la inceput saptamina 17 a miscat foarte putin iar dupa saptamina 20 nu mai are stare deloc , nu vrea sa ma lase si pe mine sa dorm sau sa ma plimb se misca prin burtica de imi este si frica citeodata cita putere poate avea un prichindel ca el...eu cred ca aceste miscari ale bebelului sunt cu adevarat cele mai emotionante clipe din viata mea !!!


Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput