Ce maninca mama cand alapteaza?

Ce maninca mama cand alapteaza? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Stim: o data cu venirea copilasului pe lume, se grabesc toate neamurile si vecinele sa dea sfaturi tinerei mamici. Soacrele propun solutia ceapa din abundenta, mama proaspetei mamici repeta varianta bere, prietenele familiei vorbesc despre produsele lactate, pe internet unii vorbesc despre tot felul de tratamente si pastile. www.desprecopii.com/info.asp?id=361" target="_blank">Desprecopii.com va incerca sa va prezinte tot ceea ce o proapata mamica poate face pentru a-i asigura nou-nascutului laptele matern, hranitor - de care are nevoie si in acelasi timp pentru a-si asigura siesi o alimentatie corespunzatoare.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nana04 spune:

Sfaturi am primit si eu din plin, dar nu am ascultat de nici unul- doar instinctul si am avut laptic pana la 1 an, cand a trebuit sa intrerup alaptarea.
La inceput am fost mai rezervata, nu mancam orice (fara carne de porc, fara fructe, fara ciocolata, fara sucuri, fara lapte)dar in timp am inceput sa gust din toate si sa astept reactia bebelului meu, singurul aliment care nu-ia placut a fost gemul :).
Asa ca dragi mamici ca sa aveti lapte odihniti-va si mancati ce e mai bun pt voi si bebelul vostru

Va pupic

Mama lui Andy(1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sem1da spune:

Cand am nascut aveam 22 de ani si nu eram foarte informata. Stiam doar ca perioada sarcinii trebuie sa fie una minunata si relaxanta, si am facut cum credeam ca e bine. Nu am avut nici timp sa ma informez ce trebuie si ce nu trebuie sa mananc deoarece pana cu 1 zi inainte sa nasc lucrasem peste 10 ore pe zi in birou. Fiind si studenta oricum nu beneficiam de prenatal sau post sau indemnizatie asa ca tot ce puteam sa fac e sa lucrez sa pun bani deoparte pentru bebe. Ce vroiam sa zic e ca nu stiam nici cum sa alaptez, nici cand, nici cum sa tin bebe, nici alte multele. Dar mama mi-a zis sa nu mananc varza si alte legume care s-ar putea sa il faca pe bebe sa aiba crampe. Doctorita mi-a zis sa il alaptez pana la 6 luni exclusiv cu lapte de la san. Asa ca am facut asta. La 5 luni, intr-o duminica, fara sa stiu motivul, mi s-a oprit laptele de tot si am fost nevoita sa ii fac un piure de legume fierte. Am inceput sa plang, dar de a 2 a zi mi-a revenit. Si dupa 6 luni tot asa am continuat, si dupa 1 an, 1 an jumate, si 2. Si abia la 2 ani jumate l-am intarcat deoarece am incercat inainte de 2 ani si nu am reusit asa de repede. Eu inca aveam lapte dar oamenii din jurul meu mi-au spus sa ma opresc ca nu mai e normal(?) Nu stiu daca am procedat corect sau nu pentru ca legatura mama-copil e asa stransa cand alaptezi incat te doare sufletul cand trebuie sa te opresti si eu l-as fi alaptat pana s-ar fi oprit ori el ori laptele. In iunie 2010 l-am intarcat si in februarie 2011 mi s-a oprit laptele cand am inceput sa iau anticonceptionale. Deci tot ce va pot sfatui este sa fiti increzatoare si linistite, si optimiste. Laptele este stimulat si de bebe dar si de starea de bine a mamicii. Si starea de bine nu tine neaparat de starea financiara deoarece loc de munca nu mai aveam, nici unde sa locuim (singuri). Si cu toate astea Dumnezeu m-a ajutat sa fiu o mamica pregatita chiar daca am inceput foarte neinitiata. Multa multa sanatate si bucurie tuturor viitoarelor mamici. Nu va descurajati niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ce frumos mesaj Semida!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Semida .

Nu am facut nici o restrictie la mancare, decat la alimentele la care vedeam ca are fetita crampe. De ex.laptele dulce.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Daca va plac pozele mele, un vot va rog www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=22" target="_blank">pui1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=22" target="_blank">pui2

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

si eu alaptez dar nu fac restrictii decat la ceapa,usturoi,varza si fasole,in rest mananc normal,iar lui bb ii este foarte bine;stiu sigur ca ceapa si usturoiul trec in lapte si ii schimba gustul iar varza si fasolea dau crampe;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Multumim mamici pentru sfaturi! Eu mai am un pic si imi tin bebelina in brate!

38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

interesant de citit:
Super alimente pentru mamici care alapteaza
(http://www.desprecopii.com/info-id-9288-nm-Super-alimente-pentru-mamici-care-alapteaza.htm)

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ce frumos mesaj e al semidei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bocaR spune:

eu doar in prima luna mi-am scos cateva alimente din meniu, desi nu am fost foarte stricta. fasole, varza, conopida, ciocolata. dupa o luna am mancat orice si fetita mea nu a dat dovada ca o deranjeaza ceva, chiar mai mult, nici nu a avut colici. se spune ca copilul tolereaza alimentele pe care le-a tolerat mama in timpul sarcinii. poate ca e adevarat, pt ca eu am putut manca orice si in timpul sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinuta spune:

Eu am o fetitza de aproape un an (luna asta il implineste) si fac parte dintre cele care au trebuit sa tina un regim alimentar sever pentru alaptare si chiar si asa colicii nu ne-au dat pace pana pe la 4 luni jumate (am alaptat pana la 6 luni). Mancam doar supe de pui,carne fiarta, iaurt (mai rar), fructe (1 la 2 zile) si nici un aliment care ar fi putut sa schimbe gustul laptelui. Imi amintesc ca de Craciun am mancat doar supa si orez .:) si am incercat intr-o seara jumatate de sarma si nu am dormit 2 zile (nici eu si nici copilul)..
Si in alaptare am avut un ajutor de nadejde- o pompa de san pe care o recomand tuturor. Nu cred ca e cea mai scumpa, dar eu am fost foarte incantata- e de la Tommee Tippee si am luat-o de la Sensiblu( desi am vazut ca in magazinele online era mai ieftina..:)La inceput am fost impotriva folosirii acestui instrument- ma gandeam ca sunt o vacutza, insa nu am reusit sa desfund canalele decat cu ajutorul ei si apoi o foloseam cand trebuia sa plec de acasa.

Mergi la inceput