Calendarul gradinarului vesel (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Liviana, cred ca am scris in acelasi timp...sigur vin pozele, poate chiar maine. Voi incerca sa fac si ulei de masaj (daca o sa am seminte...), merci de idee. Nu stiu despre ce gandac vorbesti dar poate n-ar fi rau sa cumperi iar fiola.
Leeloo, nu m-am exprimat corect, lonicera rosie ma tenteaza pe mine, ca luleaua turcului am, am si lonicera dar din cea obisnuita. In legatura cu gazonul, stiu ca e o lupta nesfarsita cu buruienile, dar macar daca il tundem la timp si nu-l lasam sa faca buruieni cu seminte, cu siguranta aceasta munca va fi mai usoara. Am gasit si cateva cuiburi de pir si nu mai am cum sa fac sapaturi arheologice sa-l scot asa ca o sa-l pensulez cu ierbicid
Olimpia, ce mai faci tu?

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Liviana, cred ca am scris in acelasi timp...sigur vin pozele, poate chiar maine. Voi incerca sa fac si ulei de masaj (daca o sa am seminte...), merci de idee. Nu stiu despre ce gandac vorbesti dar poate n-ar fi rau sa cumperi iar fiola.
Leeloo, nu m-am exprimat corect, lonicera rosie ma tenteaza pe mine, ca luleaua turcului am, am si lonicera dar din cea obisnuita. In legatura cu gazonul, stiu ca e o lupta nesfarsita cu buruienile, dar macar daca il tundem la timp si nu-l lasam sa faca buruieni cu seminte, cu siguranta aceasta munca va fi mai usoara. Am gasit si cateva cuiburi de pir si nu mai am cum sa fac sapaturi arheologice sa-l scot asa ca o sa-l pensulez cu ierbicid
Olimpia, ce mai faci tu?

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


Nu-i bai, cred ca si caprifoiul rosu creste pina la anul si pot sa-ti dau...daca nu, atunci la anul celalalt ca pina atunci o creste! Fii atenta cu ierbicidul - nu toate pot fi ierbicidate - de ex mie mi-au spus ca de mohor nu pot scapa - e din aceeasi familie cu iarba de gazon si ce-l omoara pe unul, il omoara si pe celalalt...

Liviana - incerc si iti dau de stire!
Am gasit asta pe trandafirul.ro:
"Zeama de ardei rosu sau iute
Se taie si se piseaza 5 ardei iuti, apoi se pun in 50 ml apa. Se lasa o zi pentru ca uleiul sa se extraga, apoi lichidul se filtreaza. Atentie la manipularea ardeilor: sa nu atingeti ochii si mucoasele, spalati-va bine mainile, vasele si uneltel imediat dupa folosire. Zeama combate bine afidele, omizile si acarienii."
Despre solutia asta intrebai?
Si am vazut ca o intrebai pe Elisa de ingrasamint pentru rosii - eu am luat din Brico un ingrasamint granular, natural, pe baza de gainat de guano (un fel de pescarusi) - din asta am pus la toate legumele, atunci cind le-am plantat, am tot zis sa le mai pun o tura acum. Daca vrei am sa-i fac o poza sa vezi care e...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

da Leeloo, stiu, de asta am zis ca il dau pensula, strict pe planta, caci si pirul e monocotiledonat.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabriela, multumesc, esti o draguta ca ai cautat pe net pt mine. Gasisem si eu informatia cu zeama de ardei, insa vroiam sa stiu din experinta celor care au folosit-o. Asta in ideea ca sotul insista sa aplic tratamente naturiste anti-mana - a auzit el ca ar fi eficienta zeama asta, dar sursa nu era f sigura. Oricum aseara am aplicat tratam cu ridomil si topsin caci deja am gogonele manate si nu-mi place. Cum se cheama mai exact ingrasamintul cumparat din Brico?

Si una buna: mi-a inflorit prima dalie! E superba, rosu-grena. la parintii mei de asemeni au inflorit cateva.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana - ii fac diseara o poza si o postez - am uitat aseara - cred ca se numeste Florio dar nu sunt sigura - e o cutie mare, pe ea e o fotografie cu legume - daca treci prin Brico il gasesti sigur la ingrasamint pe baza naturala, cum ti-am zis e de fapt gainat de guano deshidratat - arata ca niste granule si cam pute...(dar pisica mea era tare atrasa de el, tot timpul o scoteam cu capul din cutie...).
Unde-i poza cu dalia inflorita???

Eu aseara am stropit trandafirii cataratori cu Dithane contra ruginii frunzelor...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Leloo, sa-ti creasca mare baiatul, tare frumoasa petrecerea!
Si la mine s-au manat rosiile, uf! In solar nu foarte rau, afara insa, jale. Am aruncat din ele.... Degeaba am tratat chimic, in solar fiind adapost de ploie, substanta si-a mai facut efectul, afara insa la trei ploi pe zi...
In rest m-am cam amarat ca iar mi-am amanat planul de a fi iar studenta la batranete , joi e ultima zi de inscriere si ... nu ma duc .

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Hai Olimpia, cheer up! nu a fost sa fie anul asta...
Eu imi 'dezvalui' in sfarsit coltisorul meu de Rai. Bineinteles ca la fata locului efectul este sporit insa, pe fuga cum au fost facut, redimensionate si postate, sunt bune si pozele astea. Deci, de aici http://picasaweb.google.com/lacramioarab/CurteaSiGradina#5493461623243903570 , enjoi....

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Tala, ti-am admirat gradina si iepurasii in casuta lor dragalasa! Super rosii si ardei si flori foarte frumoase! Floarea de pai e cea cunoscuta ca imortela? Tu ai regina-noptii galbena? Am mai vazut roz, lila, pe langa clasicele albe, galbena niciodata.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Olympia, imi pare rau... dar de ce nu te inscrii totusi? La ce specializare te gandeai?
Tala, foarte frumoasa curtea ta, ce de flori ai! E o simfonie de culori si se vede cu cata dragoste le-ai cultivat si ingrijit, felicitari! Wow, si ce de gogonele ai! Rosiile mele sunt f ramuroase si stufoase, vad ca ale tale au frunze putine dar rod mult, ceea ce e f bine. Oare asa sa fie un specific pt rosiile cherry?
Hehe, ce dragut ai pictat casuta iepurasilor! Se vede unde e mana ta, ce mai! David ce mai face, e in vacanta acum?
Gabriela, am pozat ieri gradina, o sa va arat pozele maine daca reusesc sa le descarc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Olympia, eu am frumoasa noptii (nu stiu cum am reusit sa NU am regina noptii), adica este doar frumoasa insa nu si parfumata. Si, da, am si galbena si galben inspicat cu rosu si rosu inspicat cu galben (daca vrei iti pastrez seminte). Florile de pai sunt intradevar imortele (am trei) si sunt iesite din 2 plicuri de amestecuri. E interesant faptul ca se inchid noaptea si cand ploua.
Liviana ce ai vazut tu rosii sunt din cele normale, la cherry sunt inca in floare (pt ca le-am pus f tarziu). Ieri le-am stropit contra mana, asa ca deocamdata si inca ceva timp mananc din cele cumparate. Sunt asa chelioase pt ca le-am copilit si le-am si curatat o tura de frunse afectate de mana). Puiutul este in vacanta, da, si incerc sa-l pregatesc psihic de pe acum ca nu dureaza o vesnicie
Abia astept pozele si de la tine
Azi tundem prima tura de iarba, seman unde a fost suflata de furtuna sa completez locurile goale si trebuie sa mai sap prin ardei dar deja sunt parlita pe spate, iar seara este plin de tantari...
Sa aveti o zi buna (din cate se pare e ultima mai 'racoroasa', caci urmeaza o perioada de foc - acum Olimpia te vom invidia....iar)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput