musculite in bucatarie

musculite in bucatarie | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

de vreo saptamana mi-au aparut niste musculite mici, mici, mici in bucatarie. sunt exact pe faianta din bucatarie de deasupra chiuvetei. bucataria mea o tin ff curata, nu am vase murdare in chiuveta, sterg frecvent faianta, gresia, chiuveta, blatul de bucatarie. am controlat in dulapuri, nu am nimic expirat, vechi, malai cu musculite,ceaiuri vechi etc. De la ce naiba ar putea fi? ca mi se face rau cand le vad, sunt ff enervante! doar de la umezeala de la chiuveta pot fi? dar pana acum nu am avut......ce pot face?

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

3 variante posibile :

daca ai plante in bucatarie, pot fi de la pamantul din ghiveci sau chiar de la plante
daca nu ai sita la geam sau ai, dar nu se inchide bine pe toc, intra musculite seara, sunt atrase de lumina
e posibil sa ai o mica fisura/crapatura in perete, in jurul tevilor de apa care ies din perete, de pe coloana comuna; pe acolo mai pot intra
si mie mi s-a intamplat exact-exact la fel, insa asa cum au aparut, tot asa au si disparut, fara sa fac nimic deosebit, ca nu aveam cum sa dau cu spray insecticid in zona chiuvetei...
acu' ma mai gandesc la o varianta : ai pe undeva prin bucatarie fasole uscata ? poate sunt gargarite de fasole...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Pot sa iti trimit eu cativa paienjeni...eu am crescatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Miriluta, nu vreau paienjeni, ii las sa ii cresti tu

Corina, nimic din ce ai spus tu..nu am plante in bucatarie, nu am crapaturi, am plasa de insecte la geam si se inchide bine, fasole nu am deloc, am controlat toate dulapurile, nici urma de musculite, am spalat picuratorul de la vase bine ca ma gandeam ca poate se strang de la umezeala de acolo, musculitele sunt numai in zona chiuvetei.......si eu ma gandeam sa dau cu insecticid dar am renuntat la idee, fiind bucatarie.....o sa torn pe scurgerea de la chiuveta niste domestos ceva, altceva nu stiu ce sa fac.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

te-ai uitat si in masca de la chiuveta, pe dedesubt, acolo unde ies din perete tevile de apa si scurgerea chiuvetei ? pentru ca la mine sigur veneau de pe coloana comuna de tevi, stiu ca am niste fisuri la imbinarea scurgerii in perete si musteste un pic de apa si la legatura de la apometru...deci aveau conditii de trai

probabil ca cel mai safe ar fi sa folosesti hartie lipicioasa de prins muste, ca sa nu dai cu insecticid prin bucatarie

pe sub dulapuri/masca de chiuveta te-ai uitat ? daca ti-a cazut vreun fruct si nu ti-ai dat seama (gen cirese) si musculitele sunt de acolo ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Acum revenid la chestii serioase (desi ma simt jignita ca nu accepti paienjenii mei made in germanika) mie mi se mai strange mizerie la chiuveta, unde e gratarul acela micut (ai inteles ceva ). Curat cu betisoare de urechi (da'e munca de chinez) si bag niste clor si apoi apa fiarta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Miriluta, daca au cetatenie germana paianjenii ii accept, sa se imperecheze cu musculitele mele si sa reintregim familia in Germania

te referi la gratarelul ala rotund care este pus peste scurgerea( teava) de la chiuveta? da, si la mine se murdareste de imi vine rau....

Corina, m-am uitat peste tot, am turnat niste domestos pe tevi acum ceva timp, am agatat de dulap, deasupra chiuvetei o chestie de aia antimolii, cu gel ( asta aveam si eu prin casa), sa vedem acu, urmaresc sa vad ce se intampla.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Miriluta, daca au cetatenie germana paianjenii ii accept, sa se imperecheze cu musculitele mele si sa reintregim familia in Germania

te referi la gratarelul ala rotund care este pus peste scurgerea( teava) de la chiuveta? da, si la mine se murdareste de imi vine rau....

Corina, m-am uitat peste tot, am turnat niste domestos pe tevi acum ceva timp, am agatat de dulap, deasupra chiuvetei o chestie de aia antimolii, cu gel ( asta aveam si eu prin casa), sa vedem acu, urmaresc sa vad ce se intampla.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...


Nu ma refer la scurgere ci la partea plata a chiuvetei, unde se pun vasele la uscat..acolo, e un gratarel mic pe unde se scurge apa de la vase.

Cat despre reintregirea familiei...cred ca or sa iasa niste musculite mutante care intind panze sau niste paienjeni care bazaie...no way
Deci ca brevet nu e rea ideea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Se refera la preaplin-ul chiuvetei(tot betisoare sau scobitori filosesc si eu la curatare)insa cea mai tare faza cu preaplinul a fost in perioada zacustilor ca mi-a incoltit o samanta de ardei acolo...........mi-am distrus reputatia de fiinta curata,nuu???....

Inclin sa cred ca ai un fruct rostogolit pe undeva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na
insa cea mai tare faza cu preaplinul a fost in perioada zacustilor ca mi-a incoltit o samanta de ardei acolo...........mi-am distrus reputatia de fiinta curata,nuu???....




e cea mai tare faza pe care am auzit-o in ultimul timp

P.S. Sunt convinsa ca esti foarte curata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Musculitele mai vin si la fructe, daca tii cumva cosul cu fructe pe acolo, e posibil si de la el sa fie, eu asa patesc cand vine caldura, asa ca acum cand este cald toate fructele trebuie sa le tinem in frigider.

Mergi la inceput