Face febra.De la ce?

Face febra.De la ce? | Autor: countesa

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.Am 2 fetite una de 2 ani si sapte luni si o fetita de 9 luni jumatate si de o saptamana a inceput sa faca febra 38-39.Ii apar dintii de sus si acum am vazut ca au erupt.saptamana trecuta a facut febra 38 in 2 zile si seara 39.I-am dat nurofen si supozitoare si a fost doctorita pe la noi.S-a uitat la ea a consultat-o si a spus ca face febra de la dinti si de la rosu in gat.I-a dat Nurofen 4 ml la 8h si augumentin.Dupa cateva zile tot s facut febra si am sunat-o pe doctorita si a spus sa ii dau injectii 1/2 fiola gentamicina de 250 ml si un flacon de ampicilina de 250 la 12h.Duminica i-a aparut bubite pe ea de la injectii si am fosdt cu ea la pediatrie si i-a facut o injectie pt.bubite si i-au facut analizele si i-a iesit ca are valorile la ficat putin marite si anemie.Am uitat sa spun ca in zilele dinainte sa facem injectii a fost foarte linistita si nu s-a prea jucat,a stat mai mult in pat.Am fost luni cu ea la doctorita de familie sa vada analizele si ne-a dat tratament Liv52 1.5 ml dimineata si 1.5ml seara si fier 2*3 picaturi 5 zile.Azi am fost cu ea sa ii repetam analizele,si dupa ce a dormit de amiaza cand s-a trezit am vazut ca este calda si i-am luat febra si avea 38.Nu stiu de la ce a facut febra ,iara?Sa fie de la dinti sau are altceva?
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Si doctorita ta a pompat atata antibiotic intr-un copil de 9 luni fara nicio analiza? Schimba doctora, sincer.

Fetita mea a luat primul antibiotic acum 2 luni adica avea peste 2 ani jumate. Si a facut si ea febra de nu stiu cate ori totusi nu i s-a prescris antibiotic imediat fara un motiv. Infectiile cu virusi nu se trateaza cu antibiotic ci doar infectiile bacteriene. Rosu in gat nu este dat in totdeauna de infectii bacteriene ci majoritar de virusi care se trateaza doar cu paracatamol pentru scaderea febrei.

Insa eu nu sunt doctor, ci cele de mai sus sunt doar informatii ce le-am cautat personal, cauta un doctor care nu sare totusi cu antibiotic din orice, mai ales injectabil, brrr, suntem in secolul 21 ce naiba.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Buna! Si eu am o fetita de 9 luni jumatate si ne confrutam cu cei 2 dintisori de sus...ea nu face febra dar nu vrea biberonul, nu vrea sa pape si e f agitata, somn agitat...Eu din cate am citit si am vb cu dr. fetitei nu ar trebuii sa faca febra de la dintisori decat f putin si daca febra se mentine inseamna ca are o alta afectiune. Daca fetita are febra de la dintisori da-i doar nurofen si sa ne rugam sa le iasa cat mai repede.Si noi am facut analizele si am tot umblat prin doctori si-ti pot spune ca majoritatea bebeilor au valorle la ficatel marite si doar Liv 52 e recomandat (a mea nu-l vrea se stramba si vomita ...) iar pentru anemie nu este de folos daca ii dai Fe doar 5 zile. Curele cu Fe se fac cam 1-2 luni si in combinatie cu vit.c ptr absorbtie si pe stomacul gol. Eu iti recomand sa mai mergi si la un alt pediatru, nu mai chinuii fetita cu injectii si cu luat sange caci e foarte traumatizant ptr ei.A...si noi am avut rosu in gat dar i-am facut exudat si pe baza rezultatului s-a dat medicamentatia. Si ca sa-ti raspund la intrebare: da e posibil sa faca febra de la dintisori. Are si scaunele mai moi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

foarte multe antibiotice unul dupa altul

noua cand am avut rosu in gat ne-a dat nurofen si eurespal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

copilul meu cel mic a facut febra timp de 6 luni odata la 15 zile
am facut mereu analize teste genetice teste imunologice nu a iesit nimic
doar ca sunt virusi de toamna, iarna ,primavara niciodata nu a luat antibiotice dar niciodata
dupa 6 luni a n a mai facut niciodata ramane un mister si pt medici
e grav ca sar asa doctorii cu antibiotice pe bune
inafara de antitermice nu mi au dat nimic sa i dau
eram constan la medic la urgente febra era intre 38 si 39 cu 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Poate fi o viroza ceva, da-i antitermice si mai usor cu antibioticele la 38 febra. Se obisnuieste organismul cu ele si cand o avea nevoie cu adevarat de ele nu vor mai avea nici un efect. Plus ca daca-i ceva viral, oricum antibioticul e apa de ploaie. Si-i mai distrug si stomacelul

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2008 spune:

f urat tratament ti-a dat, sincer pt simptomele astea si la varsta asta. Eu as schimba-o urgent. Dintii nu dau temperatura atat de mare. Dau o temp sub 39 care insa da, poate dura 2-3 zile, acum depinde si de copil. Insa chiar daca ar fi de la dinti si rosu in gat, care in proportie de 90% e pe fond viral, mi se pare crima pt stomacelul, ficatul si sistemul imunitar al unui copil sa bagi antibiotic si pe deasupra si cocktail cu gentamicina cu tot!
eu in sit asta, i-as da niste supozitoare cu paracetamol (nurofenul cam ataca stomacul si peste atb astea mi-ar fi cam teama, as introduce nurofenul doar daca ar fi cazul sa alternez pt a tine febra sub control) si i-as da cu tantum verde spray in gat, sau daca nu suporta, niste miere cu putina lamaie (nu multa lamaie, ca irita si mai rau faci) sau pastilute de homeovox pisate si amestecate cu putina apa.
Si pt ca a luat atb a merge clar pe Liv care vad ca ti-a fost deja prescris si as adauga niste baby biotics sa-si revina cu stomacul.

Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tania2008

[...] niste miere cu putina lamaie (nu multa lamaie, ca irita si mai rau faci) sau pastilute de homeovox pisate si amestecate cu putina apa.
Sanatate


fetita are 9 (noua) luni NU e indicata mierea! nici lamaia de altfel.


homeovox pisat cu apa ... nu am mai auzit. oricum homeogen-ul este dureri de gat, celalalt e pt raguseala.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Citat:
citat din mesajul lui tania2008

[...] niste miere cu putina lamaie (nu multa lamaie, ca irita si mai rau faci) sau pastilute de homeovox pisate si amestecate cu putina apa.
Sanatate


fetita are 9 (noua) luni NU e indicata mierea! nici lamaia de altfel.


homeovox pisat cu apa ... nu am mai auzit. oricum homeogen-ul este dureri de gat, celalalt e pt raguseala.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


scuze, am uitat ca are 9 luni..
eu homeovox ii dau, la sfatul farmacistei. Dar e bine ca ai intervenit tu daca stii mai bine ca homeogen-ul e potrivit. Eu homeogene nu am incercat, insa am auzit de el. Dar da, merge dizolvat in putina apa, ca si Oscillo. Se piseaza pe fund de lemn cu lingura de lemn, ca sa nu intre in contact cu mana sau cu metalul si se pune in biberon cu un strop de apa, i se da si apoi timp de 20 - 30 de min nu i se mai da nimic. Acum asta stiu, asta scriu. Mii de scuze, daca ma insel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nu pot sa nu ma minunez (si ingrozesc)! Ce pediatru baga atatea antibiotice intru-un copilas de pana intr-un an, doar pentru rosu in gat? Te rog din suflet, gandeste-te serios si schimba pediatrul. Nu e de mirare ca are ficatelul afectat dupa asa tratament!
Cat despre febra, ar putea foarte bine sa fie de la dinti. Stiu din proprie experienta ca pot face febra mare, iar de vina sa fie doar dintisorii. Am patit-o cu fetita mea, care mi-a facut 40 la majoritatea dintilor! La primul episod i-am facut analize complete, care i-au iesit foarte bine. Si desi unii pediatri sustin cu tarie ca nu fac febra mai mare de 38.5 la eruptiile dentare, eu am avut dovada vie ca se poate.
Nu ii mai da altceva decat antitermice. La varsta ei nici nu e foarte mare 39. Eu ma alarmam doar dupa ce sarea de 39.5.
Dar cand ai fost la medicul de familie pentru analize nu a descoperit de ce face febra? Banuiesc ca nu, altfel ai fi stiut. Atunci vin iar cu mentiunea ca tot dintisorii sunt de vina.
Sanatate multa micutei si tie la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flloryy spune:

ma minunez si eu....ti-a spus sa ii dai injectii prin telefon? fara sa o vada din nou?

Mergi la inceput