Prietene la bine si la greu - 31

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!

La cat mai multe lunite sarbatoritilor de astazi!!!

Mami.ilinca, am vrut sa iti raspund de aseara dar am uitat. Sa stii ca si eu am pus ochii pe un Maclaren. Chiar am fost la magazin sa il cumparam...dar nu am facut-o. Am fost sfatuiti acolo sa nu tinem copilul la 8 luni intr-un buggy.(nu sunt deloc comode ptr coloana). Sunt ok ptr deplasari scurte si probabil ptr concedii. Ei le recomanda ptr perioada cand copii merg deja in picioruse si le folosesc mai putin.
Ptr moment am renuntat la idee.

------------------------
Dana, mami fericita de David ( 2 noiembrie 2009)

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Am incercat sa ii dau si eu lui David un biscuitel in manuta...si-l indeasa pe tot in gurita. deci nici vorba sa il las pe el sa roada la ceva.

------------------------
Dana, mami fericita de David ( 2 noiembrie 2009)

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

fetelor, dupa cum ziceam nici Iulian nu stie sa rupa bucati mici si sa mestece elegant asa ca adevaratele "succesuri" le avem cu morcov crud si ardei, ca astea nu se rup usor, maseaza gingiile, au putin gust etc.



Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

DOZZ imi pare rau ca micutza ta trebuie sa poarte ham. Aveam o colega la servici care ii pusese aparat gipsat fetitei si l-a purtat mai multe luni si nu a ramas cu sechele, nu schioapata. Sper sa fie bine pana la urma galusca ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Eu trag tare sa recuperez din urma, fetita a adormit suspinand. Tot fara ham... of, of.

Am ajuns la mesajul lui Lili despre cartea lui Jianu, multumesc mult. As vrea sa facem cumva sa ne vedem. Astazi, dupa 18 oare se poate? Daca mergi in parc, vin unde mergi tu. Ar mai fi maine dimineata ca pe la pranz o intindem din Bucuresti.

Si tot la capitolul intalniri in parc, sper sa gasesc acolite in august, cand revin in capitala. Tare as vrea sa ma vad si eu cu voi. Din ce am inteles, frecventati Herastraul sau Kiseleff-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Legat de mestecat, si noi ii mai dam un morcovel proaspat, coaja de la paine pe care o pazesc si o iau cand o inmoaie. Cu asta am patit-o prima data de era sa se inece, de atunci am invatat sa stau sa pazesc coaja, i-am mai dat la ros coaja de pizza si i-a fost tare draga, dar biscuiti si de alea nu, ca am de fiecare daat cate un cosmar. Dana Saru mana de informatiile cu maclaren, mai mai ma apuca nevoia de cheltuit. Monisule Oare ti-am multumit de munca pentru linkuri? Mai bine de 2 ori, nu? Voi cand mergeti la plimbare si papa iepurasii afara, in ce le duceti linguritele? Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa , Botez Chiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj


Voi cand mergeti la plimbare si papa iepurasii afara, in ce le duceti linguritele?

Chiara Ada, vita mia , Chiara creste
Odiseea plecarii noastre acasa , Botez Chiara




alea curate sau alea murdare?
(eu inca nu i-am dat de mancare pe afara dar o pungulita n-ar fi buna pt transport?)

Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Citat:
citat din mesajul lui AndreclujVoi cand mergeti la plimbare si papa iepurasii afara, in ce le duceti linguritele? Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa , Botez Chiara
alea curate sau alea murdare? (eu inca nu i-am dat de mancare pe afara dar o pungulita n-ar fi buna pt transport?)Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)
Alea curate. Ma gandeam ca degeaba le sterilizez daca nu s-a gandit nimeni sa inventeze o "husa" sterila sau asa ceva pentru lingurite. Pentru alea murdare am mereu o punga: una bucata punga pentru lingurite, servetele, borcanase, canite, alta bucata punga pentru pampersi. E pe lista de iesit afara. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa , Botez Chiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Smara, iata raspunsul promis despre gravidutele cu rh-

Cine are Rh negativ trebuie sa isi faca verificari regulate in timpul sarcinii (cam din 2 in 2 luni) ca sa se vada daca a dezvoltat sau nu anticorpi anti D. Anticorpii astia se dezvolta daca sangele mamei cu Rh- a intrat in trecut in contact cu sange cu Rh+, cele mai frecvente situatii fiind cele in care ai avut un avort sau o nastere.

Daca la analize reiese ca anticorpii respectivi sunt formati deja, atunci stiu ca e mai complicat si trebuie un tratament anume, plus o monitorizare atenta a sarcinii. Dar nu stiu detalii. Riscul este ca anticorpii respectivi sa atace sangele fatului si de aici apar complicatii, mai ales la nastere.

In schimb, stiu sa explic ce si cum in cazul in care reiese ca nu ai anticorpii respectivi formati.

Daca la analize reiese ca nu ai anticorpii respectivi formati, atunci e ff bine. Unii doctori recomanad efectuarea in saptamana 28-30 a unui vaccin al carui scop este sa impiedice formarea acestor anticorpi in viitor, adica in ultimul trimestru de sarcina. De ce se face vaccinul in saptamana 28? Pentru ca atunci incepe trimestrul III si se considera ca in trimestrul III de sarcina exista sanse ca sangele mamei sa intre in contact cu sangele fatului; este o masura de preventie. Unii medici considera ca sansele sunt mici ca acest lucru sa se intample si nici nu recomanda efectuarea vaccinului in saptamana 28, altii insa da.

Din ce am citit eu, am constatat ca in Franta e o practica uzuala ca doctorii sa recomande vaccinarea si in timpul sarcinii. Pe site-urile americane, in schimb, am gasit multe dezbateri. In Romania, stiu medici care sunt de parere sa se faca vaccinul, dar stiu si medici care nu il recomanda.

Dupa nastere, daca bebe are Rh negativ, atunci mamei nu i se mai administreaza nimic si reiese ca vaccinul facut in saptamana 28 a fost facut degeaba. Daca, insa, bb are Rh pozitiv, atunci la 72 de ore de la nastere mamei i se va face vaccinul ca sa nu dezvolte anticorpii anti D si sa nu aiba complicatii la sarcina si nasterea urmatoare.

Pana la urma, eu cred ca e decizia mamei daca sa isi faca sau nu vaccinul in timpul sarcinii. Stim cu toatele ca vaccinurile astea sunt cu dus si intors, unii le tolereaza bine, altii au reactii adverse. Mai nou, vaccinurile sunt considerate un soc destul de mare pt sistemul imunitar si tot mai multe voci spun ca ar trebui redus numarul lor. In plus, acest vaccin in particular este facut din plasma umana si e verificat de tulpinile de virusi cunoscuti in prezent, dar nu se stie ce tulpina necunoscuta de virus zace pe acolo. Tocmai de aceea este o mare discutie despre administrarea acestui vaccin in saptamana 28 si parerile sunt impartite - eu am citit mult pe tema asta, o gramada de articole pro si contra, ca ma dilisem de cap la un moment dat si nu mai stiam ce sa fac. In SUA exista acum o analiza care costa mult (500 dolari) si prin care determini tipul de Rh al fatului inca din saptamana 28, asa incat sa stii daca are sau nu rost sa faci vaccinul.

Inca ceva: daca prietena ta decide sa nu faca vaccinul in timpul sarcinii si daca - Doamne fereste! - o sa cada sau se loveste la burta sau sufera vreun traumatism in zona abdomenului, sa anunte neaparat ca are Rh negativ si ca nu a facut vaccinul pt ca i se va administra o doza de urgenta, obligatorie. Motivul pt care se face asta este ca la astfel de traumatisme e ff probabil ca sangele mamei sa intre in contact cu sangele copilului. Vaccinul va impiedica formarea anticorpilor, asa incat totul sa fie bine la nastere.

Sper ca am explicat pe inteles, daca nu, intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Citat:

Dozz multumesc pt sfaturile referitor la burnei. Nu sunt prea sigura ca o sa ma duc la el. Mi se pare ca Pinky a crescut in inaltime mai bine decat in greutate. DAr asta o sa vad sapt viitoare cand ajung la dr. Piticul meu era/este cu inaltimea lui Pinky. Auzi, dar tu aveai ceva dubii referitor la soldurile fetitei, sau pur si simplu ai vrut sa o vada un ortoped? Cat a costat consultatia la CMU? Ai gasit loc repede, sau te-a plimbat pana ti-a facut programare? DAr de ce nu ti-a spus de prima data de ham si a trebuit sa te mai duci o data la el? Ai facut ceva investigatii, radiografii? Scuze curiozitatea...


Dankutza, ma bucur ca Pinky creste bine in inaltime, te mai relaxezi si tu.

Sa iti raspund la intrebari:
- fetita s-a nascut in prezentatie pelviana, deci a trebuit sa monitorizam soldurile inca de la nastere
- consultatia la CMU e 4 mio
- loc am gasit repede, dar m-au pus sa sun de vreo 5 ori ca tot nu isi anunta dr programul
- nu mi-a zis prima oara de ham pt ca nu aveam radiografie facuta. In plus, a consumat 2 minute din cele 4-5 petrecute in cabinetul de la CMU intrebandu-ma la ce medici am fost pana atunci si de ce vin la el asa tarziu.
- da, am facut radiografie de sold.

Mergi la inceput