Urgent ! A mancat ciocolata expirata

Urgent ! A mancat ciocolata expirata | Autor: gabitza2005

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 5 ani, a gasit aseara un banut de ciocolata f vechi si l-a mancat.
In dimineata asta a vomitat tot ce a mancat aseara , dupa micul dejun iar a vomat.
Deocamdata i-am dat doar ceai de musetel , nu are temperatura nu au iesit bube pe el....dar imi e f teama ca lucrurile sa nu se complice.
Se poate lua salmonela din ciocolata....

Ufffffff imi e asa teama sa nu se inrautateasca situatia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lemia50 spune:

Mergi imediat la medic,dar la o camera de garda la spital de copii.Ii pot face spalaturi stomacale,desi cred ca e tirziu sau perfuzii,dar du-te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Baietelul meu de 5 ani, a gasit aseara un banut de ciocolata f vechi si l-a mancat.
In dimineata asta a vomitat tot ce a mancat aseara , dupa micul dejun iar a vomat.
Deocamdata i-am dat doar ceai de musetel , nu are temperatura nu au iesit bube pe el....dar imi e f teama ca lucrurile sa nu se complice.
Se poate lua salmonela din ciocolata....

Ufffffff imi e asa teama sa nu se inrautateasca situatia.


poate zic o prostie mare, nefiind medic, dar dimineata n-avea cum sa vomite papica de aseara, deoarece un stomac se goleste in max. 4 ore... o vizita la dr. nu strica totusi.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Sa bea lichide multe (apa plata, ceai facut de tine - musetelul e foarte bun), dar nu sucuri, nici facute in casa, ca irita stomecelul care a vomitat. Nu insista cu mancarea (ar fi buna si o pauza de alimente solide), insa insista cu lichidele, de preferat baute cu lingurita, ca sa fie inghitituri mici si sa nu ii provoace iarasi voma. Si mergi la medic, totusi, ca sa stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Baietelul meu de 5 ani, a gasit aseara un banut de ciocolata f vechi si l-a mancat.
In dimineata asta a vomitat tot ce a mancat aseara , dupa micul dejun iar a vomat.
Deocamdata i-am dat doar ceai de musetel , nu are temperatura nu au iesit bube pe el....dar imi e f teama ca lucrurile sa nu se complice.
Se poate lua salmonela din ciocolata....

Ufffffff imi e asa teama sa nu se inrautateasca situatia.


poate zic o prostie mare, nefiind medic, dar dimineata n-avea cum sa vomite papica de aseara, deoarece un stomac se goleste in max. 4 ore... o vizita la dr. nu strica totusi.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert


oare ce ar fi putut voma INAINTE de micul dejun . pentru ca e clar ce a mancat la micul dejun a vomat dupa! cel putin asa scrie gabitza!

gabitza ... clar e indigestie, nu stiu despre salmonela din ciocolata. nu stiu daca te poti infecta cu salmonela din ciocolata (tind sa cred ca nu daca analazez logic compozitia) dar sigur salmonela nu are legatura ca e vechi sau nu produsul!

o vizita (sau macar convorbire telefonica) medicala te-ar linisti cel mai bine. indicat este repaus alimentar si hidratare.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

ciocolata nici un caz n-avea cum sa iasa, ca 10 ore sigur nu sta in stomac. Si nici cina, orice ar fi mancat.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

buna!

am patit si noi acu 2 ani. A primit de la un vecin ceva mos craciun de ciocolata expirat si nu am stiut ce sa intamplat... A vomat in seara cu pricina si apoi de vreo 2 ori in ziua urmatoare dupa care sa linistit. Eu nu m-am dus la medic cu el, dar asta e alta poveste.Aici la Bistrita imi este cam frica sa merg la medic cu asa ceva daca nu este fff grav. Ia trecut, am avut grija sa consume multe lichide si l-am tinut cu un regim usor.

Sper ca sunteti ok acum!

blog
proud
"Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente,
iar mintile reduse ii discuta pe altii."




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

ciocolata nici un caz n-avea cum sa iasa, ca 10 ore sigur nu sta in stomac. Si nici cina, orice ar fi mancat.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)


Gabi_K cred ca insisti aiurea.
cauta pe net sa vezi in cat timp se digera mancarea si mai discutam apoi!
http://www.eva.ro/sanatate/gastroenterologie/te-supara-digestia-articol-24614.html
si daca chiar insisti gasesti si alte explicatii!!!

gabitza cum mai este pustiul?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Buna fetelor.
Baietelul este la bunici la 350Km departare de mine .
Ieri a dormit dupa ce i-a fost rau si cand s-a trezit era ca nou.
Din pacate bunicii nu l-au tinut strict la regim (au recunoscut ca aluat 2 guri de tedi deci clar a fost un pahar ) asa ca azinoapte i-a fost iarasi rau ... urgente...internat, perfuzii ...in dimineata asta este binisor.
I-au facut analize si pe la pranz tb sa vina rezultatul , doctorita zice ca asteapta rezultatul analizelor ca sa vada ce trebuie facut in continuare. A intrebat daca este alergic la gentamicina (nu stiu ca nu i-am dat niciodata) ...sper sa nu fie nevoie, in schimb stiu ca eritromicina nu are nici un efect la el.
eu nu pot sa plec de la munca astazi asa ca dupa program o sa plec la drum.din pacate o sa ajungem pe la miezul noptii.

lamurire: a mancat ciocolata, dupa a servit cina si dimineata s-a trezit la ora 6 ca ii este rau si a vomat ...acu nu stiu ce cantitate, dupa un timp a mancat niste paine prajita si apoi a vomat iarasi ...apoi a dormit si s-a trezit OK pe la ora 13......ca apoi sa i se faca rau in timp ce dormea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

ciocolata nici un caz n-avea cum sa iasa, ca 10 ore sigur nu sta in stomac. Si nici cina, orice ar fi mancat.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)


Gabi_K cred ca insisti aiurea.
cauta pe net sa vezi in cat timp se digera mancarea si mai discutam apoi!
http://www.eva.ro/sanatate/gastroenterologie/te-supara-digestia-articol-24614.html
si daca chiar insisti gasesti si alte explicatii!!!

gabitza cum mai este pustiul?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


cred ca vorbim in paralel.
Tu vorbesti de digestie- 12-24 de ora de la consumul de mancare pana la toaleta, eu vorbeam de golirea stomacului.

Gabi, multa sanatate baietelului!

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

in cazul indigestiei alimentele nu-si urmeaza cursul normal, stomacul nu se goleste in 3-4 ore (Gabi_K ) si apar varsaturile. digestia nu s-a efectuat
fff important este repaosul alimentar ...


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput