Cand numai are voie tatii sa faca baie fetitei?

Cand numai are voie tatii sa faca baie fetitei? | Autor: elush_k

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor ,de ceva vreme ma framanta tare aceasta intrebare ,si as vrea sa aud niste pareri.Fetita mea are 6 ani deja si a inceput sa devina rusinoasa cateodata ,chiar si cu tatii ,dar la baita nu e rusinoasa deloc.Cand ar trebuii sa se opreasca tatii din ai face baie?Nu zic ca ii face zi de zi ,eu ma ocup in general de asta ,dar se mai intampla sa ajute si el cand sunt eu obosita :) Ce spuneti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Daca ea se simte in largul ei eu zic sa il lasi sa te mai ajute, conteaza mult ce simte copilul. In niciun caz nu-i baga in cap faze cu rusinea, sa se fereasca de tati etc. Eu i-am zis la a mea doar de straini, ca inainte prea se expunea la toti vizitatorii, acum nici fara maieu nu sta cand avem musafiri. Dar cu tati nu are nicio jena. Cred ca va simti singura nevoia de intimitate cand va creste suficient de mare si atunci o sa-ti dai seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Vreau sa mai adaug ceva. Aveam niste prieteni, ea psiholog. Cand mergeau cu fetita la mare, faceau nudism. Eu eram socata, fiind crescuta de mama cu rusinea si chiar i-am intrebat cum pot sa stea asa in fata ei, mai ales el, daca vine fata si se uita si intreaba "tati ce ai acolo?". Si mi-au zis ca nu-i problema, ii explica si gata. Copilul trebuie sa priveasca ca ceva firesc, sa nu aibe frustrari, complexe, curiozitati si sa faca greseli mai tarziu. Nu stiu daca e bine, probabil ca da, noi nu am putut s-o facem. Eu mai stau dezbracata in fata ei, tati nu a stat niciodata, dar s-a intamplat sa mai intre peste el cand facea dus sau la toaleta si s-a prins ea ca are altceva, dar i-am explicat frumos si vad ca nu mai e curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Nu cred ca trebuie sa se opreasca tati sa-i faca baie la varsta asta decat daca copila nu se simte confortabil. In cazul in care fetita iti zice ca nu vrea sa-i faca tati baie, poate purta o pereche de chilotei in cada pe care sa si-i scoata la sfarsit sa se spele repede (tati iesind din baie pentru cateva minute).

Nu vad de ce s-ar opri tati sa o spele inca, ok daca ar avea 12-13 ani poate ar fi aiurea insa altfel...

Eu nu-i invat pe ai mei sa se rusineze de partile intime, ci doar sa nu lase pe nimeni sa-i atinga acolo, i-am invatat de f mici sa se spele singuri, in rest nu cred ca e ok sa-i timorez cu rusinea.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Cand ajunge sa faca singura baie/dus, fara ajutor, atunci nu-i mai face tati baie( nici mami). Cam asa s-a rezolvat, la noi in familie,dilema asta . Parerea mea e ca nu trebuie sa va streseze subiectul, pe nici unul din voi. Asculta-ti copilul, comportamentul si parerea lui vor raspunde intrebarii tale.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Am o intrebare:in ce consta baia pe care i-o face tatal?Ca,sa nu maniem pe D-zeu,la 6 ani se poate spala singura si nici murdara nu cred ca este.In afara de cazul in care isi spala parul,baia este o balaceala si un motiv de relaxare.Cand simti tu ca nu poti,pregateste-i un prosopel unde sa iasa si halatul de baie si las-o sa se descurce!Daca intervine jena,inseamna ca e pregatita sufleteste sa faca baie singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde de copil.
Eu am baieti (5 si 7 ani) si desi cel mare ar putea sa se spele singur (mai putin limpezitul la par care nu e prea riguros) prefera sa-l spele mami. Cred ca e si datorita faptului ca il mai spal pe cel mai mic. Mai nou i-am lasat sa se spele unul pe celalalt, pe spate si singuri pe restul. Dar tot mai fericiti sunt cand ii spala mami.
Cat despre rusine...nu prea au de nimeni.

Revenind la fata ta, daca ea nu se rusineaza - lasa-i in pace. Cu timpul va cere ea sa faca baie singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorym spune:

De mult discutam si noi aspectul asta.La noi de cand s-a nascut doar tati i-a facut baie - exceptie cand e plecat tati in America. Sunt singurele lor momente- ca tati munceste mult.Si chair aseara spunea ca oare pana cand va putea sa ii faca baie si am zis ca atunci cand ea se va rusina - eu zic ca pe la 7 ani , ii va reveni ei in totalitate acest aspect ca va fi mare.Pana atunci la noi tati profita de aceste momente.Si inca ceva - de mai multe ori sotul a intrebat-o , fata avand 3 ani jumatate, daca vrea sa-i faca baie tati sau mami si ea a zis ca il vrea pe tati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Uite o intrebare pe care nu ne-am pus-o niciodata... Nu stiu ce sa spun, poate si pentru ca `cea mare nu a dat semne de jena pana acum. Andrei ii face baie, dar totul este in regula in continuare. Probabil se va termina baia cu tati in momentul in care fetele o vor cere.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 5+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Ce subiect drag mie

Fetita noastra e mica (are numai 15 zile) deci vom vedea.. dar am intrat pt ca mi-am amintit de copilarie.. baia care ne-o facea tati mi-a ramas intiparita ca una din cele mai frumoase amintiri din copilarie Avea rabdare, ne facea clabuci, barba cu spuma etc.. ne lasa sa ne balacim in voie.. ce mai - perfect Nu-mi mai amintesc cand s-a terminat dar stiu ca eram destul de maricica
Cu amintirile astea in minte o sa-l las pe sot sa-i faca baita atata timp cat fiica-mea va dori. Ea va hotari..

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Luisea, mi-ai adus aminte de baia pe care mi-o facea tata...ce fericita eram. Ma simteam iubita. Si la noi tati face baie Evei (5 ani) si de multe ori se baga in cada cu ea. Singurul lucru pe care am considerat necesar sa-l schimbam este ca tati acuma poarta slipi in baie, dar si shimbarea asta a atras dupa ia o mie de intrebari, de mica a fost extrem de curioasa. Dar tati si-a pus slipi mai mult pentru ca Eva este extrem de vorbareata si deschisa cu toata lumea, si povesteste tot ce se intampla in casa.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput