Paienjeni

Paienjeni | Autor: Miriluta

Link direct la acest mesaj

De doi ani jumate ne-am mutat la casa. Si de 3 veri ma lupt cu paienjenii. MA dispera si nu stiu cum sa mai scap de ei. Pe cei pe care ii prind, ii omor, ca daca ii scot in gradina, ma trezesc din nou cu ei. Strang panzele de paienjeni de 2 ori pe saptamana, dar e munca de chinez ca a doua zi , sau chiar dupa cateva ore, panzele sunt la loc.Am intrebat aici prin magazine si am gasit in cele din urma un spray insa lasa urme uleioase pe pereti si eu am peretii colorati.
Cu ce pot sa dau sa scap de paienjeni? In subsol am vazut azi unul urias...mi-e si sila si frica de ei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

tu fiind in DE nu prea stiu ce sa-ti recomand, insa incearca sa afli daca nu exista vre-un magazin de fito sanitare sau la magazinele care vand substante pt animalutele de casa (anti purici etc).
Noi am luat o otrava de la institut si stropesc primavara (dupa ce anul trecut am gasit capuse pe terasa si le aducea cateaua si in casa; dupa ce am gasit ceva inrudit cu tarantulele cred la noi in dormitor si alte soiuri de ganganii). Feresc ce trebuie (jucarii, alimente in principiu), stropim bine, plecam de acasa 2 zile, apoi ne intoarcem si smotruim mai ceva ca de Craciun si nu mai am treaba tot anul, daca intra ceva moare imediat aproape.
In ultima instanta de ce nu apelezi la o firma de dezinsectie? (este adevarat ca de ex pe noi operatiunea ne-a costat 8 lei cred, ori daca apelam la firma costa minim 500lei...)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

In ultima instanta de ce nu apelezi la o firma de dezinsectie? (este adevarat ca de ex pe noi operatiunea ne-a costat 8 lei cred, ori daca apelam la firma costa minim 500lei...)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


Mai, nu sunt chiar asa disperata sa dau cateva sute de € (minim 150).
Nu stiu, ma gandeam ca stie cineva vreo combinatie...praf de pusca amestecat cu marmelada Nu pot da nici cu chestii super toxice, gen verde de Paris ca imi e teama pt copiii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

uite imi pare rau ca am uitat ce remedii 'naturale' se pot folosi (mi-a citi cineva dintr-un ziar la un moment dat) si nu includeau praf de pusca, dar am retinut ca un pumn de cuisoare lasat pe undeva prin casa indeparteaza multe insecte (eu am in fiecare camera, alaturi de ceapa despre care am citit ca absoarbe microbii sau virusii, si cum nu ma incurca, de ce nu?). Mai sunt solutii de spalat pe jos anti ganganii (la noi este una care s enumeste Sano si chiar e eficienta - la un moment dat am stropit un perete cu ea).
Insa asa cum ti-am zis am folosit otrava dar apoi am sters fff bine in orice colt unde poate ajunge copilul si isi face efectul in continuare.
Daca ai pe cineva aici care iti poate trimite un colet (si daca se permite sa expediezi asa ceva) iti pot spune numele substantei si de unde o poate procura.
Altfel, nu cred ca merge cu marmelada, dar poti sa-ti iei un pitigoi care sa-i manance

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Dar stii ca daca ai paianjeni in casa, nu mai vin gandacii?
Fac si ei treaba buna, daca nu-s veninosi, atunci chiar sunt buni la casa omului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Citat:
citat din mesajul lui Macrina

Dar stii ca daca ai paianjeni in casa, nu mai vin gandacii?
Fac si ei treaba buna, daca nu-s veninosi, atunci chiar sunt buni la casa omului..


Sotul ii protejaza ca cica ne scapa de muste .
Acum serios vorbind, nici mie nu imi plac.
Tala cum se numeste solutia minune? Eu ar trebui sa ma mut in 1-2 luni la casa. Prefer sa stropesc inainte de curatenia generala .

poze concurs I LOVE DC www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=4" target="_blank"> nm-1, nm-2

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Cuisoare zici? Nu suna rau. Aseara mi-am luat inima in dinti si am gugalit repede. Ideea e ca nu exista substante care sa actioneze pe termen lung impotriva paienjenilor si peste tot scria cat de folositori sunt paienjenii la casa omului. Oricum am gasit un forum unde scria ca la paienjeni nu le place mirosul de lavanda.

Tala vorbesti serios cu ceapa? Chiar ma gandeam ce fata ar face vecinii nostri sa vada ceapa prin colturi in camere...poate incerc cu usturoi (in ultima vreme au tot difuzat nemtii documentare despre vanatoarea de strigoi in Romania )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

NMA, solutia se numeste ROMPARASECT de la Romvac (2ml/l).
Cat despre eficienta paianjenilor, sunt de acord (dar tot nu-mi place de ei) insa pe terasa nu-i deranjez pt ca intr-adevar in plasele lor e captura zdravana de muste, tantari si alte insecte.
MIRILUTA, cu ceapa la mine s-a si probat. Tin una si in camera baiatului, iar cand a fost bolnavior ultima data (a fost racit cam o saptamana, doar cu mucisori nu f grav) ceapa s-a stafidit si s-a innegrit complet.
Trebuie tinuta intr-un bol (eu folosesc niste castronase de inox) cu tot cu coaja deci nu emana nici un miros. Celelalte cepe din casa sunt in aceeasi stare ca acum 5 luni, cand le-am pus (doar cea din camera copilului s-a stricat in 5 zile cat a fost bolnav). I-am facut si ceai din coaja de ceapa (contra tusei) si nici nu are miros sau gust (aproape deloc) doar o culoare galbena. Poti sa tii ceapa pe mobila sus, nu la vedere, dar si cu cuisoare langa, poti sa spui ca e ultimul trend in decoratiuni
Oricum e de retinut ca datorita caracteristicii cepei de a aduna microbi, o data curatata trebuie folosita, caci daca e lasata in firgider sa zicem, nu face decat sa devina toxica, 'colectand' tot ce nu trebuie de pe acolo.
Merci de pontul cu lavanda, am deja cateva buchetele din tufa din gradina si nu stiam ce s afac cu ele (caci nu prea-mi vine sa le bag printre haine...)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Multumesc, Tala . De ceapa am mai citit asa ca o sa incerc si varianta asta. Nu am nimic de pierdut. Chiar ma gandeam la un bol cu ceapa, cuisoare, levanda ...
Eu nu cred ca o sa le dau sanse la paianjeni nici pe terasa (poate doar in pod ca acolo o sa merg rar).

poze concurs I LOVE DC
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I Love DC&page=4" target="_blank"> nm-1, nm-2

Nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

O sa incerc si eu cu ceapa..si cu cuisoare... si cu lavanda
Si poate imi iau si un pitigoi, desi am deja 2

Mergi la inceput