Indemnizatia MAMELOR

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

eu zic ca suntem in termen!!!



Art. 7 - Procedura prealabil#259;
(1) Înainte de a se adresa instan#355;ei de contencios administrativ competente, persoana care se consider#259; v#259;t#259;mat#259; într-un drept al s#259;u ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie s#259; solicite autorit#259;#355;ii publice emitente sau autorit#259;#355;ii ierarhic superioare, dac#259; aceasta exist#259;, în termen de 30 de zile de la data comunic#259;rii actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.
Art. 9*)- Ac#355;iunile împotriva ordonan#355;elor Guvernului
(1) Persoana v#259;t#259;mat#259; într-un drept al s#259;u ori într-un interes legitim prin ordonan#355;e sau dispozi#355;ii din ordonan#355;e poate introduce ac#355;iune la instan#355;a de contencios administrativ, înso#355;it#259; de excep#355;ia de neconstitu#355;ionalitate, în m#259;sura în care obiectul principal nu este constatarea neconstitu#355;ionalit#259;#355;ii ordonan#355;ei sau a dispozi#355;iei din ordonan#355;#259;.
(2) Instan#355;a de contencios administrativ, dac#259; apreciaz#259; c#259; excep#355;ia îndepline#351;te condi#355;iile prev#259;zute de art. 29 alin. (1) #351;i (3) din Legea nr. 47/1992 privind organizarea #351;i func#355;ionarea Cur#355;ii Constitu#355;ionale, republicat#259;, sesizeaz#259;, prin încheiere motivat#259;, Curtea Constitu#355;ional#259; #351;i suspend#259; solu#355;ionarea cauzei pe fond.
(3) Dup#259; pronun#355;area Cur#355;ii Constitu#355;ionale, instan#355;a de contencios administrativ repune cauza pe rol #351;i d#259; termen, cu citarea p#259;r#355;ilor. Dac#259; ordonan#355;a sau o dispozi#355;ie a acesteia a fost declarat#259; neconstitu#355;ional#259;, instan#355;a solu#355;ioneaz#259; fondul cauzei; în caz contrar, ac#355;iunea se respinge ca inadmisibil#259;.
(4) În situa#355;ia în care decizia de declarare a neconstitu#355;ionalit#259;#355;ii este urmarea unei excep#355;ii ridicate în alt#259; cauz#259;, ac#355;iunea poate fi introdus#259; direct la instan#355;a de contencios administrativ competent#259;, în limitele unui termen de dec#259;dere de un an, calculat de la data public#259;rii deciziei Cur#355;ii Constitu#355;ionale în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(5) Ac#355;iunea prev#259;zut#259; de prezentul articol poate avea ca obiect acordarea de desp#259;gubiri pentru prejudiciile cauzate prin ordonan#355;e ale Guvernului, anularea actelor administrative emise în baza acestora, precum #351;i, dup#259; caz, obligarea unei autorit#259;#355;i publice la emiterea unui act administrativ sau la realizarea unei anumite opera#355;iuni administrative.
Art. 11 - Termenul de introducere a ac#355;iunii
(1) Cererile prin care se solicit#259; anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoa#351;terea dreptului pretins #351;i repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a) data comunic#259;rii r#259;spunsului la plângerea prealabil#259;;
b) data comunic#259;rii refuzului nejustificat de solu#355;ionare a cererii;
c) data expir#259;rii termenului de solu#355;ionare a plângerii prealabile, respectiv data expir#259;rii termenului legal de solu#355;ionare a cererii;
d) data expir#259;rii termenului prev#259;zut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în solu#355;ionarea favorabil#259; a cererii sau, dup#259; caz, a plângerii prealabile;
e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
Art. 12 - Documentele necesare
Reclamantul anexeaz#259; la ac#355;iune copia actului administrativ pe care îl atac#259; sau, dup#259; caz, r#259;spunsul autorit#259;#355;ii publice prin care i se comunic#259; refuzul rezolv#259;rii cererii sale. În situa#355;ia în care reclamantul nu a primit niciun r#259;spuns la cererea sa, va depune la dosar copia cererii, certificat#259; prin num#259;rul #351;i data înregistr#259;rii la autoritatea public#259;, precum #351;i orice înscris care face dovada îndeplinirii procedurii prealabile, dac#259; acest demers era obligatoriu. În situa#355;ia în care reclamantul introduce ac#355;iune împotriva autorit#259;#355;ii care refuz#259; s#259; pun#259; în executare actul administrativ emis în urma solu#355;ion#259;rii favorabile a cererii ori a plângerii prealabile, va depune la dosar #351;i copia certificat#259; dup#259; acest act.
Art. 18 - Solu#355;iile pe care le poate da instan#355;a
(1) Instan#355;a, solu#355;ionând cererea la care se refer#259; art. 8 alin. (1), poate, dup#259; caz, s#259; anuleze, în tot sau în parte, actul administrativ, s#259; oblige autoritatea public#259; s#259; emit#259; un act administrativ, s#259; elibereze un alt înscris sau s#259; efectueze o anumit#259; opera#355;iune administrativ#259;.
(2) Instan#355;a este competent#259; s#259; se pronun#355;e, în afara situa#355;iilor prev#259;zute la art. 1 alin. (6), #351;i asupra legalit#259;#355;ii opera#355;iunilor administrative care au stat la baza emiterii actului supus judec#259;#355;ii.
(3) În cazul solu#355;ion#259;rii cererii, instan#355;a va hot#259;rî #351;i asupra desp#259;gubirilor pentru daunele materiale #351;i morale cauzate, dac#259; reclamantul a solicitat acest lucru.
(4) Atunci când obiectul ac#355;iunii în contencios administrativ îl formeaz#259; un contract administrativ, în func#355;ie de starea de fapt, instan#355;a poate:
a) dispune anularea acestuia, în tot sau în parte;
b) obliga autoritatea public#259; s#259; încheie contractul la care reclamantul este îndrituit;
c) impune uneia dintre p#259;r#355;i îndeplinirea unei anumite obliga#355;ii;
d) suplini consim#355;#259;mântul unei p#259;r#355;i, când interesul public o cere;
e) obliga la plata unor desp#259;gubiri pentru daunele materiale #351;i morale.
(5) Solu#355;iile prev#259;zute la alin. (1) #351;i alin. (4) lit. b) #351;i c) pot fi stabilite sub sanc#355;iunea unei penalit#259;#355;i aplicabile p#259;r#355;ii obligate, pentru fiecare zi de întârziere.
(6) În toate situa#355;iile, instan#355;a poate stabili, prin dispozitiv, la cererea p#259;r#355;ii interesate, un termen de executare, precum #351;i amenda prev#259;zut#259; la art. 24 alin. (2).


Sursa: Legea contenciosului administrativ nr. 554 din 2 decembrie 2004


Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

va rog sa ma scuzati pt diacrtiticele transformate din mesajul de mai sus..nu am timp sa-l corectez :(

Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

dragele mele,

am stabilit intalnirea pentru MARTI LA PRANZ

MARTI LA ORA 11h30 ne vedem la Casa Presei Libere
(la intrarea in corpul central)

aici va fi intalnirea cu un avocat si cu un consilier juridic / va fi si Lavinia Sandru de fata

la aceasta intalnire nu stiu daca e bine sa chemam presa (nu e cazul sa divulgam strategia pe care o punem la cale) dar dupa ce vom stabili clar cum si ce vom putea da un comunicat de presa sa se stie despre demers!!!
voi ce parere aveti?

in principiu vom concepe un soi de REGULAMENT SI DE PASI COMUNI pe care sa-i poata face orice mamica atunci cand se hotaraste sa mearga in instanta cu aceasta cauza!

cred ca varianta cea mai buna este aceea prin care fiecare mamica se va reprezenta SINGURA in instanta / cu recomandari comune si aceeasi strategie

care va trebui sa fie una BUUUUNAAAAAAA

caci e musai sa CASTIGAM!!!!



Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amali spune:

Super! Marti voi fi acolo, sper doar sa ajung la timp pentru ca voi fi cu Leon dupa mine.

Ai dreptate, e musai sa castigam, pentru ca altfel mi-e teama ca vom suferi inca o ajustare...



Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

da, cred ca e mai bine fara presa pana avem discutia cu avocatul.

cat despre pasii de urmat de mamicile care vor dori sa actioneze ulterior, daca noi castigam se creeaza un precedent si vor castiga si ele, cel putin asa a fost cu indemnizatia pentru gemeni.

eu nu am studii juridice, dar stiu ca data publicarii in Monitorul Oficial este considerata data comunicarii.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Pana la urma s-a hotarat si diminuarea plafonului de la 4.000 la 3.400 ron?

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Nerantula raspunsul la intrebarea ta, din pacate este:da!

fetelor asadar, ne vedem

maine, marti 13 iulie (ptiu de trei ori, asta e norok pur!) la ora 11h30-11h45 la intrarea in corpul central al Casei Presei Libere.

o sa castigam! o sa vedeti!

Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ma intereseaza si pe mine aceasta actiune, insa nu pot veni maine, din pacate , dar voi tine legatura cu voi, daca ma primiti

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

buna dimineata fetelor!

eu voi fi azi la intalnirea cu voi, cel tarziu la 11:45 ajung.

va pup.

Gabitza
mami de Denis Stefan (07.11.2008) si de Alexandru Gabriel (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

in primul rand multumesc fetelor care au fost acolo pe caldura aceea torida la intalnire

in special puiului mic de Malina care a fost ft cumintzel

Trebuie sa recunosc ca sunt usor descurajata. Credeam ca mai multe mamici doresc sa vina in lupta asta.

(exclud fetele cu care am vb la telefon si care m-au anuntat din timp ca nu pot veni si carora le multumesc pentru suport si le astept alaturi in continuare)

Discutia pe care am avut-o a fost una de principiu, urmand ca in perioada imediat urmatoare sa decidem impreuna in legatura cu:

- transmiterea unui comunicat de presa (in data de 16iulie) in care anuntam ce demers facem si in care spunem tuturor mamicilor despre felul in care afla detalii legate de demers, ce si cum sa faca
- inscrierea pe o lista a celor care vor intra in aceasta actiune (pana la data de 26 iulie). E necesar sa avem o evidenta pentru a putea transmite in plan media diverse mesaje care eventual sa tina in atentia opiniei publice actiunea
sa nu ne trezim doamne fereste ca ne mai impoziteaza si ce ne-a mai ramas dupa reducerea cu 15%

La discutie a luat parte si presedinta Asociatiei MAME care s-a aratat dispusa sa se implice si sa ne fie alaturi.

Pana vineri ar trebui sa decidem cum consideram ca e mai bine:

1. sa mearga fiecare in instanta si sa se reprezinte dupa niste pasi stabiliti de comun acord / implica niste costuri personale + timp, pe care ziua de azi mi-a demonstrat-o ca multe dintre noi nu il avem la dispozitie
2. cauza sa ne fie sustinuta de un ong si acest ong sa angajeze avocatul / aici nu mai exista costuri deoarece ong ul angajeaza avocatul in numele nostru

de fapt fiecare trebuie sa decida pentru propriul caz

o sa revin cu alte detalii atunci cand imi va fi clar si mie varianta pe care personal o voi alege


pana atunci,

va rog sa-mi transmiteti pe e mail
am2000ro@yahoo.com sau aici pe PM

un mesaj cu parerea voastra, astfel ca sa am si eu o evidenta cu cine e hotarat sa mearga mai departe si in ce mod






Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput