Help-decorat dormitor

Help-decorat dormitor | Autor: nicopuscasu

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

m-am saturat de dormitorul meu care este alcatuit din pat negru, sifonier cu 4 usi( pe 2 usi centrale, 2 oglinzi), lavabila alba( desenata toata de catre piticii mei cu pix, carioci, creioane etc), o perdea alba la geam.
Va rog daca ma puteti ajuta cu niste idei despre cum pot schimba un pic prin camera ca este foarte anost si cum trec si printr-o oarece depresie am nevoie sa schimb ceva cu bani putini.
Deci, nu pot schimba mobila, dar pot vopsi peretii, eventual cumpara alta perdea, niste tablouri etc.
Va atasez jos si niste poze din casa, pls faceti abstractie de personaje:-)

Aici eu gravida, asta e patul si noptierele http://nico.stfp.net/2006020602, sifonierul tot negru, dar cam saracutz prin casa...in fine...
Multumesc de idei, anticipat:-)
http://nico.stfp.net/2006020602
http://nico.stfp.net/2006020601

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu mi-am zugravit dormitorul intr-o foarte frumoasa nuanta de lila, imi place extraordinar de mult nuanta, imi da o stare de liniste si relaxare

ar merge si la tine orice nuanta pastelata, pentru ca ai mobila neagra; ramane la alegerea ta daca lasi tavanul alb sau nu, sau daca alegi varianta peretilor de culori/nuante diferite, conteaza foarte mult si cat de luminoasa este camera.

ai putea inlocui perdelele cu jaluzele verticale, dintr-un material cu textura sau model; daca nu-ti plac jaluzelele verticale, alt model de perdea, mai bogata si cu un mod de prindere/aranjare mai modern + eventual niste draperii

ai mai putea adauga culoare/textura/stralucire printr-o cuvertura satinata, in modelul si culorile care iti plac tie si se potrivesc cu restul incaperii; poate ar merge si cateva pernute-fantezie, asortate sau in contrast cu noua cuvertura

nu stiu ce fel de corp de iluminat ai in dormitor, il poti schimba cu unul nou, cu abajururi colorate sau poti adauga aplice pe pereti, depinde daca iti place varianta asta

tablouri - tine de gustul fiecaruia, mie imi plac foarte mult cele abstracte sau imi mai plac acele seturi de 3 tablouri, imaginea se continua dintr-unul intr-altul cand le pui alaturate pe perete



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Daca ma uit mai bine la mobila ta, cred ca merge si un tapet cu model floral sau ceva cu dungi in diverse tonuri de galben, draperii/perdele din matase/organza/in cu flori, un tablou cu o pictura ceva peisaj sau altceva ce te relaxeaza. As lua si doua veioze cu piciorul auriu si abajurul negru. Cuvertura de pat as lua-o tot cu niste flori-daca alegi la perdea mari ia pentru cuvertura flori mici pe un fundal negru. Nu este prea mult negru pentru ca ai tapetul galben care o sa fie tare frumos. Nu cred ca merge ceva auriu cu mobila ta, pentru ca are negru cu stejar si nu stiu daca nu iese un kitsch. mergi mai bine pe un English style modern, mai cald. Scapa in orice caz de perdeaua aia! E horror!
A, si daca,camera e micuta- asa pare- nu vopsi tavanul,lasa-l alb sau fa-l un foarte deschis crem.
Cred ca cu 10 milioane,maxim, faci toate treaba. Ai grija cine iti pune tapetul, sa fie meserias sa nu ti-l strice...Succes, sa pui poze sa vedem ce a iesit!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Multumesc fetelor pt raspunsurile voastre.
Si eu ma gandeam la tapet, dar copiii sunt inca mici( 2 si 4 ani) si mi-e sa nu-l dezlipeasca, sa traga de el, ca nu am timp sa-i pazesc
Camera e micutza, chiar ma gandeam cum sa invart patul si dulapul in alte locuri decat cum sunt acum, dar nu prea am cum.
Niste tablouri mi-ar placea, am vazut ca nu-s foarte scumpe, am sa zic un buget de 1500 lei maxim...pt perdele, covor, tablou, veioza si decorare pereti...
Va anunt ce hotarare am luat si am sa pun poze la final...multumesc inca o data pt raspunsurile voastre.

PS: Roxy, am scapat de perdea, am taiat-o si am facut-o plasa de tantari:-)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunifericita spune:

Printre lucrurile(putine) care le urasc in viata,adica guvernanti,lipsa de compasiune a oamenilor,urasc sifonierele.Daca ai avea spatiu sa faci undeva un dresing,sa vezi ce schimbare.Sau sa lipesti,cu scotch,poze cu momentele voastre fericite,der diferite dimensiuni,si in diferite pozitii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:


Nico, in primul rand lipsese culoarea. Avand in vedere mobila, peretii merg vopsiti in beige, galbui, somon. Tapetul ar fi oferit mai multe posibilitati dar te inteleg cu copii

Apoi as schimba de urgenta perdeaua cu una in dungi verticale, simpla, care sa reia insa si culoarea peretilor si o draperie beige. Ambele trebuie sa aiba cat mai putin volum pentru ca nu pare a fi o camera foarte mare.

Mai poti adauga cateva obiecte pe noptiera, cum ar fi o vaza colorata, un bol cu potpouri, rame foto etc.

Un site bun pentru idei de culoare: http://www.vreauculoare.ro/



MIRUNA cu Emanuel Alexandru si Iustin Adrian 21 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ce as face eu, daca as fi in locul tau... Eu nu as zugravi toata camera (si eu am copii mici, stiu ca oricum vor mizgali peretii, deci nu emrita momentan) - doar un singur perete, cel de la capatul patului, intr-o culoare mai tare, dar totusi pastel - gen verde fistic, sau roz-somon, sau chiar un galben-citron daca iti place. Cu aceasta culoare as asorta si draperiile - perdeaua as lua-o mai simpla, poate bej, crem, sau verde crud (daca alegi verde pe perete)in fine, ceva sa mearga. Mai poti lua niste lampi simple, dar cu abajururi colorate (gasesti la ikea de care culoare rvei, sau cu flori, etc) pentru noptiere. Tot pe peretele de la capul patului as lua sau un tablou mai mare (in stilul in care va place) sau as lua tot niste rame multiple de la ikea si as pune poze haioase ale piticilor (sau poze care sa reflecte dezvoltarea lor, in fine, momente de suflet cu familia) - in compbinatii de poze mai mari, mai mici (se gasesc astfel de rame) eu de ezemplu asa am pus pe peretele din spatele comondei. Nici nu ai idee cit de mult schimba atmosfera niste tablouri pe pereti!
Nu am vazut daca pe jos ai mocheta, sau parchet - dar de ex de o parte si de alta a patului as lua tot cite o traversa colorata, in ton (din aia de zici ca e o "mare" de atze!)...

Dar varianta cea mai ieftina pentru pereti este sa iei autocolante - au aparut acum tot felul - cu flori, cu forme geometrice...gasesti la hornbach, la ikea, etc. poti decora cu ajutorul lor si atunci nu mai ai nevoie nici de zugravit, nici de tablouri...

Cam astea ar fi sugestiile mele - mult succes!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput