Frisoane ?

Frisoane ? | Autor: babyyy

Link direct la acest mesaj

Ce facem fetelor cand copilul face frisoane la febra,,,moderata?



Seby facea febra (asta intr-un weekend), l-am dus la 3 dr : primu:nu are nimic da-ti-i antitermice ; al2lea: are otita da-ti-i antib zinnat, nu i-am dat si am asteptat pana luni sa -l vada dr lui orl-ist.



Binenteles ca nu avea otita ci o infectie respiratorie: da-ti-i augmentin bis. oki! ii dau...



A2a zi avea febra 37 !!!!!! in fundulet! Asta de dimin.



La pranz in timp c manca a inceput cu "mama mi-e frig , d c mi-e frig?' si tremura, avea capu/membrele reci! asta m-a indus in eroare!



tremura, l-am invelit si am pus feonu dar degeaba, era cam,,, "tare " spasmic... se invinetise la gura .... dar tot timpu constient,,, imi raspundea la intrebari ,,, l-a un moment dat spunea "nu pot sa mai vorbesc " probabil de la tremuraturi...



Am sunt dr pediatru, mi-a zis sa-i pun novocalmin ca va urca febra la 40,,,, dar in nebunia aia, am urcat direct in masina si am ajuns la urgenta, fara sa-i administrez.



Acolo i-au luat temop: 37 cu.. I-au dat ceva in fundulet ptr febra si am urcat repede cu liftu la terapie,,,, sus avea deja 40!



Este prima oara cand face frisoane la febra .. moderata! binenteles ca d la 37 sare la 39-40 cand face frisoane.



A nu se intelege ca in tot acest timp nu i-am dat antitermice!



De atunci tremur toata cand aud ca ii e frig



4 zile l-a tinut febra si 1 data/zi facea musai frisoane.



I se dadea fenobarbital si il inveleau si algocalmin la greu, deja se inavtase corpu!

In cele din urma diagnostiocul a fost: puroi in gat & herpangina.Niste cheaguri albe in gat date de virusul herpes.Febra nu i-a scazut sub antib puternic,,, insa in momentul in care i-au dat aciclovir a trecut si febra si frisoane.



Am cerut astazi pediatrului desitin sau fenobarbital dar mi-a zis ca nu poate prescrie decat neuropsihiatru.e adevarat?



si acum intrebarile mele:



- v-a facut vreodata copilasu frisoane?daca da in ce conjuctura?

-s-a plans vreodata ca ii este frig si tremura imediat dupa baie ?
-e posibil sa aibe ceva neurologic? i-au facut encefalograma , dar dr din spital( neuropsihiatru) a facut scandal cand a citit dosaru si nu a vruit sa ne primeasca in cabinet: ce convulsie e aia la febra???? nu tine de mine!!!



pana cum nu am avut astfel de probleme la febra, avea 39.5 si era vioi alerga in casa, dar fara frisoane...



pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

treaba asta cu frisoanele mi-e tare cunoscuta
Cand zicea Cristi ca-i este frig avea sigur 40 febra.
Foloseam si noi antitermice la 4 ore, supozitor Novocalmin si impachetari cu apa la temperatura camerei (25-26 grade), cu prosoape, de la piept in jos.
Fenobarbitalul este bun, mai ales daca este predispus la convulsii (la noi nu a fost cazul).
Am patit sa-i dau antibiotic si in primele trei zile facea in fiecare seara 40.... pe masura ce treceau zilele, febra scadea.
Toate astea pana la vreo 5 ani, pe urma a scapat mai "ieftin".

Sanatate va doresc !

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

Multumesc scumpa! sanatate si voua!
tocmai de asta am deschis sub ca sa ma linistesc.ptr ca pana acum (luna mai 2010) facea febra dar fara frisoane,,,, in schimb in mai, a inceput cu frisoanele... si vroiam sa stiu daca mai facs i alti copilasi si ce tratam /analize au facut?
pupici

Edit: sa corectez: 37 nu e febra. am vrut sa spun "temperatura corpului"
Insa stau si ma gandesc cum o sa pot preveni frisoanele atata timp cat el de la temperatura 37 cu... sare la 40!
Asta este teama mea.Ptr ca bun... nu are nimic copilu, ii iau temp,,, totul oki si il bag la somn ,,,, (exact cum trebuia sa se intample in cazul povestit mai sus,noroc ca l-au luat frisoanele cu putin timp inainte sa-l bag la somn) daca Doamne fereste il apuca noaptea si nu-l aud?

Uffff viata asta, prin cate trece o mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

babyyy, stiu, este foarte greu.
Si al meu alerga vioi prin casa si odata zicea ca ii este frig si se invinetea pe picioare (odata a venit sotzul cu el asa din parc, afara erau aproape 40 de grade si el era vanat).
Cred ca am ajuns la psihoza in vremea aceea, eram vesnic cu termometrul pregatit pe noptiera, chiar si cand era sanatos copilul.

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Si noi patim asta cu baietelul de 2 ani si 8 luni. Cred ca mi-a facut in cel putin 4 ocazii frisoane cum le descrii tu. Practic se albeste la fata, la extremitati, are mainile si picioarele reci ca gheata, la fel si fruntea si apoi incepe sa tremure de frig. Ce sa mai vad, ca sare termometrul de 40? Da, avea peste 40. cel mai rau a fost cand l-am pus la somn ok, cu temperatura mica si in 10 minute avea 40 si era adormit, m-am speriat, l-am trezit, horror.
Nu mai fugi cu el la spital in asa stare. Musai tb scazuta febra: antitermic, impachetari, comprese, dus. Cum sa previi? Daca crezi ca nu e ok, da-i un antitermic inainte sa ajungi la frisoane. De ar fi asa simplu.......La noi cand e vorba de febra mare, nici nu mai vreau sa-mi amintesc. Nu fac fata antitermicele alternate la 4 ore...
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Noua ni s-a spus ca in caz de frisoane(sigur creste temperatura foarte repede) dus fierbinte si frecat corpul pana se inroseste.Slava domnului nu am avut nevoie.

Sanatate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

sa inteleg ca in momentul in care are frisoane,este rece ii fac dus fierbinte sau il inveles si il masez repede si cand se linisteste ii pun algocalmin supozitor?
nici la noi nu-si mai fac efectu chiar date din 4 in 4 ore ( nu-si fac efectu in cazuri din astea,ptr ca inainte nu aveam treaba)
Am inteles ca algocalmin picaturi in gurita isi fac mai repede efectu.si mai stiu ca doza era 1pic/kg corp.dar ce nu inteleg e: de cate ori / zi ii pot da?
baietelul are 16 kg - ii dau 16 picaturi deodata=1 doza? sau fractionate in 3 ? 16 picaturi in decurs de 1 zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Si noi am patit-o cu frisoane la herpangina. De 2 ori, anul trecut si anul asta, in aceeasi perioada a anului, luna mai.Noua ne-a spus cate o picatura de algocalmin/kg corp, doza data de 2 ori pe zi, in cazul nostru 20kg, 10 picaturi dimineata, 10 seara. Nu i-am dat algocalmin ca mi-i cam groaza de ce efect poate sa aiba, dar un novocalmin tot i-am pus, dar degeaba, 3 zile a tinut febra si apoi gata ca si cum nu ar fi fost. 3 zile de cosmar. Anul trecut am fugit si eu la spital, anul asta am fost mai stapana pe situatie poate ca din cauza ca anul asta nu a vomat si am putut sa o hidratez.

Pacatoasa herpangina asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyyy spune:

da si noua tot de la herpangina ni s-a tras.si e tare pacatoasa ptr ca intai apare febra(in cazu nostru) cateva zile bune nu stim ce are & pe urma apar acele "cheaguri albe" in gat.Si pana nu-si face ea de cap nu scapi.
Vad ca raspunde bine la aciclovir.
pup si mersi ptr explicatii.deci al meu are 16 kg : ii dau 8 pic x 2 /zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

babyyy,algocalmin il dai 1 pic/kg,o data,nu fractionat...dupa 4 ore dai panadol sau nurofen,dupa alte 4 ore iar algocalminul...

cat despre desitin,medicul pediatru cred ca nu a vrut sa-ti dea,mie medicul pediatru mi-a dat pt Mihaita....

sper ca este ok Sebi!


MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefi68 spune:

Fetita mea(9,7 ani) a mai facut frisoane si la febra mai mica de 40 grade, si asta tot pe fondul unor infectii respiratorii de origine virala. Frisonul apare, atunci cand se descarca virusii in organism (explicatia medicului de spital). Este important sa ii administrezi antitermice (in special algocalmin) chiar daca este controversat este singurul care scade rapid febra, si in functie de greutatea copilului dexametazona si o fiola de calciu. Este important sa nu intri in panica (ceea ce este mai greu) si sa tii febra sub control.

Mergi la inceput