Suntem in clasa a doua :2010-2011

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Iap,inceputul e mai greu,am reusit sa trecem cu bine de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cand citesc despre temele de vacanta, serios ma intreb daca doamnele care dau asa mult s-au gandit vreo clipa la ei si daca nu cumva au uitat ca sunt copii IN VACANTA!

Eu ma bucur mult ca Stefan incepe sa citeasca din proprie initiativa in germana, chiar daca nu mereu pricepe tot... Insa cu scrisul, tot asa "stam" (cand isi aminteste sa scrie frumos, scrie frumos; dar isi aminteste rar). La mate se vede cand nu lucreaza suplimentar... Dar eu tot ma bucur, el a inceput sa gandeasca in germana, vorbeste foarte mult in limba asta!

Astazi au rugaciunea de sfarsit de an scolar la biserica de aici (ortodoxa), copiii vor spune si cate o poezie (cei care frecventeaza cursurile de romana de dupa slujba de duminica). Sper sa fie atent Stefan si sa recite frumos "Doi frati cuminti".

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Uau ce de-a teme.
Deci noi cu 12 povesti + 1 caiet stam bine .
De citit probabil va citi in vacanta ... adica si altceva in afara de "lecturile obligatorii" pe care aproape ca le-a terminat.
Dar in afara de citit nu intentionez sa facem fix nimic pana la 1 septembrie. Sunt suficente 2 saptamani sa ne reamintim ce si cum legat de matematica ...


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Uau, ce de teme...
Au si fetele un caiet de vacanta, dar nu mi se pare mult...Si de citit, dar nu ceva anume gen lecturi obligatorii...
Cred ca unele cadre didactice exagereaza...
Cit despre tabla inmultirii nu am cuvinte...
Sotul meu chiar imi spunea ca el nu a putut sa o invete pe de rost, facea tot felul de combinatii ca sa spuna rezultatul...Si a terminat fizica...
Cristina si gemenele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Dumenezeule! Mai fetelor, voi vorbiti serios cu atatea teme de vacanta???? In definitiv e vacanta! Si apoi mi se pare foarte mult pt un copil sa citeasca atata si sa faca si rezumate
Ideea era ca in clasele mici ei trebuie sa invete sa citeasca si sa prinda drag de lectura...nu sa isi dea doctoratul in literatura.

Miruna se descurca cu tabla inmultirii dar nu invatata mecanic ci logic (2+2=2x2) si cred ca nici nu as sti sa ii explic de ce trebuie sa invete ceva mecanic. Ei fac la mate un fel de tabele-matrix cu o necunoscuta..mi s-au parut interesante.
Pt vacanta deocamdata nu au decat o tema de scris. Invatatoarea i-a impartit in grupe de cate 3 si i-a pus sa isi aleaga diverse teme: grupa fie-mi are pestisorii aurii. Trebuie sa caute ''singure'' la biblioteca carti si informatii si sa scrie cam ce cred ele ca e important, maxim 1 pagina. In rest au cateva cantecele de repetat la fluier si inca o tema la religie la alegere despre un sfant (Miruna merge la scoala catolica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Si noi ne-am procopsit cu ditamai lista de lecturi suplimentare (de vacanta) si ma uit ca multe dintre ele nici macar nu le am (ex: Petre Dulfu "Ispravile lui Pacala", Viniciu Gafita "Alfabetul nazdravan", Gelu Naum "Cartea cu Apolodor" si tot asa... o multime). Avem un total de 35 de autori romani (dintre care unii numiti cu mai multe volume precum Ion Creanga "Amintiri din copilarie" si "Povesti") iar la literatura universala 11, dintre care amintesc Fratii Grimm cu "Povesti" ca si Charles Perault "Povesti".
Pentru un copil care trece in clasa a doua (chiar daca e o vacanta de 3 luni), mie mi se pare mult.

In plus avem caietulde vacanta cu 146 exercitii de romana si vreo 126 de matematica. Trebuie sa facem si din culegerea de clasa a doua de matematica, pentur ca se pare multe ei deja stiu sa le faca, noi parintii trebuie doar sa insistam pe trecerea peste ordin.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Iasmin, nu te supara, dar nu i-ati zis Doamnei sa va faca o programare ..ca incerc sa imi dau seama cum ar putea un copil sa isi faca aceste teme?! Pai numai Amintirile...trec peste faptul ca evoca o lume care lor nu le mai spune nimic...cu limbajul specific, ii vor ocupa ceva vreme. Plus ca nu prea e carte de copil de clasa I...ca in fodn ei inca sunt de clasa I, asa trebuie tratati.
Poate cele 146 si 126 de exercitii sunt usoare, simple...insa numarul lor e imens. E totusi o vacanta! Eu as avea o discutie serioas acu Doamna referitor la obligativitatea acestor teme. Uneori ma gandesc ca lecturile astea de vacanta ii fac pe copii sa fuga de citit.
Mai bine dadea o lista orientativa si fiecare copil/parinte alegea in functie de preferintele copilului, de posibilitatile de achizitionare a cartilor... Cand incepeau scoala fiecare copil povestea ce a citit, si uite asa, cine era curios mai citea si altceva, in functie de povestirile colegilor. Dar nu...la noi o clasa de 25 de copii trebuie sa citeasca toti, in vacanta, aceleasi carti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Anka, nu am mai vorbit cu doamna. Eu am vrut sa ii dozez in asa fel exercitiile incat sa le termine in doua sapt. El era oricum obisnuit cu teme multe (daca va amintiti ca in weekend avea cam 30 de probl. de mate din culegere ca pe cele din manual le terminasera in clasa al afterschool).
Dar dupa 3 zile in acest ritm (10 ex. de rom si 10 de mate pe zi), am observat ca ii ia prea mult timp (cateva ore bune-4-5, ca nu are nici un chef sa le faca) mi-am dat seama ca trebuie sa il las in pace deocamdata si sa reduc semnificativ portia pe zi. (desi stiu ca asta inseamna sa o lalaim cam mult cu temele).

Exemplu de exercitiu la romana: gasiti cuvinte ''surori'' pentru: camera etc... Asta inseamna cautat in dictionar (si noi ca mame, stim cat de mult le ia sa caute in dictionar, sa buchiseasca si sa inteleaga ce scrie acolo). Deci doar exercitiu asta daca e, va dati seama cat timp ia unui copil. Chiar daca este relativ simplu (sau ma rog, noua asa ni se pare)

Ma gandesc asa: si daca nu reuseste sa le termine toate ce o sa se intample? O sa fie notat cu I?

Acuma ma gandesc si eu ca Sorana: sunt copii, trebuie lasati un pic sa simta ca ii vacanta. Ori dupa cele trei zile in care am facut teme, pot spune ca numai vacanta nu a fost pentru el... Am sa o las si eu mai moale cu temele de vacanta.

De citit? Ioc. Nu ii vine sa puna mana pe nici o carte (dar nu disper, ca sunt sigura c anu ii singurul). Am sa caut si eu Cartea cu Apolodor, si sper totusi sa se apuce de ea, ca poezii si povesti de Creanga o sa le ''recapitulam'' impreuna. (Altfel ma apuca 2025 si el tot nu termina lista de lecturi suplimentare)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sa va zic si abordarea noastra.
au primit la premiu doua carticele. Una cu povesti de Silvia Kerim, a citit-o in cateva zile pe toata.
Apoi un caiet cu exerc itii mate distractive(nu stiu de la editura, e la busteni ,copiii sunt la mare si eu in bucuresti)
A facut deja ceva din el, cand se plictisea.
A mai primit niste foi cu exercitii la mate(poate si la romana? ) de la doamna si asta-i tot. Cica la mate sunt 144 de exercitii:) dar unele sunt tare, tare simple.
O sa le faca cand va gasi ea de cuviinta.
la pian nu mai vreau sa aiba alta vacanta decat mersul la mare. Acolo e ca la sport, daca nu te antrenezi, pierzi o gramada. Nu vreau s-o fac pianista, dar acum a terminat clasa 1 uimind toata comisia si vreau ca atata cat continua sa fie in top. Foloseste in orice meserie sa stii muzica, din ce e alcatuiita ea, si mai ales ajuta social sa stii un instrument. Plus ca ii plac. Cand ne zice ca e prea obosita etc, nu canta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Fetele din Bucuresti pot sa geseasca "Cartea cu Apolodor", si nu numai, si aici .
Uite si un link cu filialele din Bucuresti http://www.bmms.ro/Page_BMB.html?page=P57_filiale_page (sper ca nu-i reclama la biblioteca. )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu m-am hotarat sa nu-i mai zic nimic Monicai de repetat la muzica. Si ma stradui sanu-i zic nici de citit .
Muzica, cititul, dansul, pictura sunt metode de relaxare, chestii distractive, placute si nu obligatii. Si daca ii tot zic "repeta, citeste, etc" o sa ajunga sa nu-i mai placa, sa le considere "teme" si atunci nu rezolvam nimic.
Deocamdata este atrasa catre muzica, ii place, stie deja mai multe decat mine (nu ca ar fi greu, eu sunt si afoana si nici nu stiu absolut nimic, pentru ca nu m-a interesat niciodata si deci nu m-am straduit sa invat, iar cand am fost obligata am uitat instant). Fi-mea in schimb pare sa retina foarte usor, fara efort, tot ce tine note, semitonuri si alte chestii de-astea. Si "aude" foarte bine notele diferite. Pentru mine chestia asta e un mister total.
Una peste alta o las sa faca ce si cat vrea. Adica o sustin sa invete (in sensul platit profesor, dus pana acolo) dar nu ii impun deloc sa repete sau ceva de gen.
Nu stiu daca va face sau nu cariera in muzica (nu prea cred tinand cont de timiditatea ei excesiva - de ex. nu canta cu vocea in prezenta oamenilor care nu-i sunt prieteni buni asa ca o chestie gen concert este absolut exclusa) dar este un hobby placut.
Si de data asta, adica la chitara, spre deosebire de data trecuta cu pianul am fost atenta sa-i spun profului sa nu o forteze in nici un fel si sa nu zica nimic de cantat pe undeva in public, etc ... ca pana la urma asa a renuntat la pian, a avut profa proasta insipiratie sa zica ceva gen "repeta si tu un pic sa intri in concert". Reactia Monicai a fost "eu in concert niciodata" si aia a fost ultima lectie de pian ...


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput