Suntem in clasa a doua :2010-2011

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Lala asa este ...problemele pe care le da pt tema sunt de fapt pt parinti pt ca bietii copii nu inteleg nimik ... efectiv nici nu stiu cum sa i explic sa inteleaga ... ei si acum numara pe degete .
I-am spus la sf anului ca e prea devreme pt ei sunt multe cunostinte noi pe care abia le asimileaza dar a zis ca este mai usor sa invete acasa , sa le cautam caiete cum erau inainte cu tabla inmultirii pe spate . Are de scris un caiet la abecedar si unul la matematica . De abia scapasem de compunera problemelor si propozitiilor si ... o luam de la capat

Adela mami de Maria Luiza (18.06.2002) si Adrian Stefan (23.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

este mai usor sa invete acasa , sa le cautam caiete cum erau inainte cu tabla inmultirii pe spate .

Adela mami de Maria Luiza (18.06.2002) si Adrian Stefan (23.07.2009)


Adica fix ce spuneam : ea sa NU faca nimic
E mai usor sa invete ei mecanic acasa, cu voi parintii. Si inca atat de devreme...
Revoltator.


Daca va face faze din astea in clasa I, in a patra o sa fie jale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

La Stefan in clasa s-au facut intuitiv inmultiri... mai intai cu multimi, apoi numai cu adunari repetate... dar nu s-a insistat. Asta NUMAI in clasa, nu au avut ca tema nimic de genul.

Una dintre marile probleme ale invatamantului romanesc sunt oamenii din sistem. Multi vor sa arate ce grozavi sunt ei si uite unde se ajunge!

Mai avem si noi o saptamana si terminam scoala :). Si imediat vine vacanta la mare! Sper sa fim sanatosi si voiosi (asta cu "si la punga grosi" m-a distrat dintotdeauna ).

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Pai invatatul mecanic e sport national in ro .Foarte putini,chiar si dintre parinti, inteleg ca un copil trebuie invatat in primul rand sa gandeasca si ca nu conteaza cantitatea ci calitatea si cu ce-a rams copilul ala in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faby57 spune:

Buna fetelor,
Bun venit celor noi,nici eu nu am venit prea des pe aici.Da suntem in clasa a II-a,nu-mi vine sa cred....Noi am(el a) hotarat ca o luna nu se atinge de nimic legat de scoala(asa le-a zis D-na).Deci inceand din 15 iulie ne apucam si noi de caietul de vacanta care e destul de usor,si de lecturile suplimentare la care avem de facut fise de lectura.22 de lecturi =22 de fise in care trebuie sa scriem urmatoarele:
Autorul....
Titlul.....
Personajele.....
Rezumatul......
Invatatura deprinsa......
Ce ti-a placut mai mult si de ce?......

Mie mi se pare mult de citit,si fisele astea...of.
iata cateva din lecturi:
CUORE;AMINTIRI DIN COPILARIE;CRAIASA ZAPEZII;DUPA FAPTA SI RASPLATA;
STEFAN CEL MARE SI VRANCIOAIA;DUMBRAVA MINUNATA.......

VOI CE PARERE AVETI NU E MULT?

CAIETUL IL TERMINA REPEDE DAR LECTURILE....
VACANTA PLACUTA IN CONTINUARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Mi se pare mult prea mult, Faby57...chiar daca e vorba de un copil caruia ii place sa citeasca, tot mi se pare mult! Plus rezumate..Brr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Amintiri din copilarie mi se pare o carte destul de dificila pe alocuri pentru un copil de 7 ani.Eu le-as fi dat aventurile lui Habarnam si Mica Vrajitoare ca sa se mai si distreze....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Si noi ne-am procopsit cu ditamai lista de lecturi suplimentare (de vacanta) si ma uit ca multe dintre ele nici macar nu le am (ex: Petre Dulfu "Ispravile lui Pacala", Viniciu Gafita "Alfabetul nazdravan", Gelu Naum "Cartea cu Apolodor" si tot asa... o multime). Avem un total de 35 de autori romani (dintre care unii numiti cu mai multe volume precum Ion Creanga "Amintiri din copilarie" si "Povesti") iar la literatura universala 11, dintre care amintesc Fratii Grimm cu "Povesti" ca si Charles Perault "Povesti".

Pentru un copil care trece in clasa a doua (chiar daca e o vacanta de 3 luni), mie mi se pare mult.

In plus avem caietulde vacanta cu 146 exercitii de romana si vreo 126 de matematica. Trebuie sa facem si din culegerea de clasa a doua de matematica, pentur ca se pare multe ei deja stiu sa le faca, noi parintii trebuie doar sa insistam pe trecerea peste ordin.

Da, in semestrul doi si noi vom incepe sa facem tabla inmultirii, dar dupa cum v-am mai spus in alte posturi mai vechi, ei deja au facut ceva, caci faceau afterschool cu clasa a treia impreuna si vedeau la tabla rezolvarile problemelor. Asa ca m-am trezit ca ma intreaba copilul de ce 2x3=6 samd. Si a trebuit sa iau o foaie de hartie si sa ii explic (mai ales dupa ce m-a sacait de vreo trei ori cu intrebarile astea). In principiu a inteles, dar eu nu l-am pus sa faca asta. El in schimb deja in inceput sa le invete singur pe astea mai usoare cum ar fi 10x10=100...

Noi insa suntem in vacanta si facem si noi cum putem si ce putem, ca doar nu vom sta toata ziua cu caietele si cartile in fata. Totusi, suntem abia de clasa a doua!!!!Nu?

Un weekend de vis va doresc tuturor!


Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Iasmin, "Cartea cu Apolodor" a lui Gellu Naum este absolut superba!
Noi i-am citit-o de nenumarate ori, de cand era la gradinita.
Vezi si "A doua carte cu Apolodor", unde personajele sun Pinguinul Apolodor, Leul Amedeu ("cel mai cumsecade leu") si Cangurul Ilie, care nu prea are pofta de mancare...

Sunt si multe lecturi mai dificile. Ion Creanga, de exemplu, nu-mi place nici mie si nu-l inteleg, daramite baiatul meu, lumea aceea nu-i spune absolut nimic...

Mult optimism va doresc, clasa a II-a este foarte usoara!

Ioana, mama de proaspat absolvent de clasa a II-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Ioana , cand ai scapat de cls a 2 a ti se pare usor , lu fiemea si caietul de vacanta care i l a dat ca premiu i s a parut greu ... si de abia a trecut prin unele exercitii

Mergi la inceput