Suntem in clasa a doua :2010-2011

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Miriluta noi suntem in vacanta si tu ne aduci aminte de scoala?



Sorry, la noi se termina scoala pe 7 iulie

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


La noi pe 30 iulie (bavarezii astia!!!)

Vacanta placuta copilasilor din RO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

La noi se termina scoala pe 2.07 (nu era vorba ca ne asteptati cu noua titulatura? ).

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Miriluta noi suntem in vacanta si tu ne aduci aminte de scoala?



Sorry, la noi se termina scoala pe 7 iulie




La noi pe 30 iulie (bavarezii astia!!!)

Vacanta placuta copilasilor din RO!


da mey, ca voi astia din Bayern sunteti mai cu mot si copacii cresc cu radacinile in sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

La noi se termina scoala pe 2.07 (nu era vorba ca ne asteptati cu noua titulatura? ).

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!



Ba asa era vorba numa ca se terminara 20 de pagini ...Circumstante atenuante,pls


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Eu nu pot sa cred ca am terminat clasa I...Am fetita in clasa a II a?!Deja?!Of...Sa fie sanatoasa si sa dea Domnul sa aiba un an macar la fel de bun ca cel care s-a terminat.Ea isi doreste sa mearga la scoala si in vacanta,undeva pe la mijlocul vacantei doamna ii cheama la pregatire si a zis ca vrea sa mearga,asa incat nu are timp sa uite.Eu nu am pus-o sa faca absolut nimic pana acum,inafara de citit,care e zilnic si obligatoriu si intra la categoria obligatie-placere.Am spus ca ii trebuie un pic de pauza,ma gandeam la o luna intreaga dar poate ca e cam mult totusi...Mai nou imi cere sa o invat inmultiri,are colegi la dans de clasa a II a si a mai prins cate ceva.Nu e greu si ii va folosi,sunt sigura ca prin sem II vor face si la scoala,desi nu sunt in programa..
Pana atunci,ne bucuram de vacanta.Se joaca toata ziua,se uita la desene,face dans si engleza,unde nu intrerupem ca nu vrea ea,deseneaza...Nu avem lista de lecturi,dar citim povesti deocamdata,are inca o groaza de carti primite de la ziua ei si neexplorate inca.
Chiar,voi cand ii puneti la temele de vacanta?Cata pauza le dati,totala adica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Hapii eu cred ca sunt "cea mai tare mama" la faza cu pauza .
Are 2 luni (iulie si august) de pauza totala. Adica nu va face nici dans nici engleza. Va mai face chitara de cateva ori la cererea ei. Caietul de vacanta ma gandesc ca l-om face in septembrie, de citit citeste ce vrea si daca vrea. Dar s-a apucat ea singurica de acele lecturi obligatorii ... ma rog, probabil le va mai citi o data in septembrie ca le uita pana atunci .

Ce imi propun in aceste 2luni este sa invete sa inoate si sa mearga pe bicileta (dap, inca nu stie).


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

MMMaaaammmmaaaa si noi am trecut in cls a 2 a , cam greu ... dar a trecut , a durat mult pana ne am acomodat cu temele . Am lasat-o o sapt la tara sa se recreeze si de luni am inceput temele . Are de facut un caiet la abecedar si unul la matematica + ca trebuie sa invatam tabla inmultirii . Si copiii vostri au teme pe vacanta ??

Adela mami de Maria Luiza (18.06.2002) si Adrian Stefan (23.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Adela de ce trebuie sa invatati tabla inmultirii?
In programa scolara este in cls a III-a abia ... ma gandesc ca vara viitoare vom incerca sa o invatam.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Sorana nu stiu cum e in programa dar invatatoarea din sem II ne a spus la sedinta ca in vacanta de vara sa i invatam tabla inmultirii . Mie mi se pare cam exagerat mai ales ca ea ne a spus de la inceput ca nu respecta programa asa ca sa nu ne speriem daca v a merge mai inainte ... dupa vacanta de Pasti le a dat sa faca compunere ... pai ei stiuau ce inseamna ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

Sorana nu stiu cum e in programa dar invatatoarea din sem II ne a spus la sedinta ca in vacanta de vara sa i invatam tabla inmultirii . Mie mi se pare cam exagerat mai ales ca ea ne a spus de la inceput ca nu respecta programa asa ca sa nu ne speriem daca v a merge mai inainte ... dupa vacanta de Pasti le a dat sa faca compunere ... pai ei stiuau ce inseamna ?


Scuze ca intervin dar invatatoarea voastra exagereaza rau de tot ba mai mult ii convine sa nu isi bata capul ea ci voi, parintii.
E inadmisibil.
Inmultirea si impartirea fac parte din programa de clasa a treia ( de cativa ani deja).
In clasa a doua, semestrul II , optional se vor face adunari repetate pentru a se obisnui cu tehnica inmultirii.

Eu as protesta vehement in locul vostru, la sfarsit ce clasa I scolarul nu are cunostintele necesare de a invata inmultirea DECAT mecanic , ca pe o poezie, nu prin invatare activa si logica.

Mergi la inceput