BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna!

Da...dimineata plecam....am pregatit deja bagajele...Va anunt cum a decurs totul.Am emotii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

MAMASOPHIEI drum bun sa dea DD sa veniti cu vesti bune dar mai ales sa stiti exact ceea ce trebuie sa faceti in continuare ...e cel mai important


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biricica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ada_P

biricica, atunci cand ati intrerupt kinetoterapia ati intrerupt-o dintr-o data sau ati rarit sedintele treptat?
Noi am fost zilele trecute la ortoped si a zis ca, de nu i-as fi spus eu de hipotonia vazuta pana acum de ceilalti medici, el nu ar fi observat nimic deosebit la nivel muscular, ceva care sa impuna atentionari cel putin. Ceea ce inseamna ca pot spera la un diagnostic favorabil si de la neurolog la controlul urmator.( :) )


scuze ca raspund atat de tarziu dar abia acum am intrat pe DC. noi am facut cate cinci sedinte pe saptamana timp de aproape 3 luni. si le-am intrerupt brusc in momentul in care am plecat in vacanta. nu era programat sa nu ne mai intoarcem la kineto, doar ca in vacanta aia a inceput sa mearga de-a busilea (ii placea mai ales prin nisip. a mancat juma' de plaja) si sa faca primii pasi sustinuta. dupa ce ne-am intors in Bucuresti am hotarat impreuna cu omul meu sa nu mai mergem o perioada, sa vedem cum evolueaza. si dupa aproape trei luni a inceput sa faca singura primii pasi. poate ca n-am procedat cel mai bine, poate ar fi trebuit sa mai continuam dar adevarul este ca Elsei ii era groaza de sedintele de kineto. urla ca din gura de sarpe o ora intreaga, cat dura o sedinta. ne-am spus ca-i mai bine sa ii dam o perioada de relaxare din punctul asta de vedere si se pare ca a functionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

SALUT!

A fost ok la Bucuresti,mai bine decat mi-as fi inchipuit vreodata.Diagnosticul:"dezvoltare in limitele largi ale N"+"se recomanda continuarea kinetoterapiei".Nu este un bebe hipoton...asta a fost concluzia,are doar"o usoara intarziere in dezvoltarea pe etape".Motivul nu mi l-a spus,a spus ca am batut drumul de pomana.Eu nu zic ca nu ma bucura concluzia dr. dar...nu stiu,nu stiu ce sa zic...Pt cine spunea ca vrea sa mearga la dna dr Craiu:ne-a primit f bine,e foarte binevoitoare,te lamureste(relativ)in unele privinte.Nu e rece,dar nici nu m-a impresionat ca si dr,destul de evaziva.In fine...a!!!Se decalasera programarile si am intrat la 18.40 in loc de 16.45,deci va dati seama in ce stare am fost si noi si fetita,plecati deja de 12 ore de acasa.Un ochi rade si unul plange totusi,parca nu sunt asa sigura de"siguranta dr".Sau poate am ajuns sa fiu paranoica,sa-mi inchipui boli ale copilului.Eu continui kineto,de luni face vojta-are voie-a spus ca o va ajuta sa se dezvolte armonios,probabil va face achizitii inaintea altora-eu nu cred.Am devenit un fel de Toma necredinciosu' in ultima perioada.:)Multumim ca ati fost alaturi de noi,sper sa fiti in continuare.Dodo,ce face Bogda?Si Ada,spune-mi, ce face cea mica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

mqamasophiei eu eram in primul rand interesata de dr Craiu
Subliniez eram pt ca joi am primit un tel de la clinica prin care eram anuntata ca nu mai putem veni pe 4 aug cand eram programati ci ne poate primi abia pe 18 aug
a si ca nu mai costa 150 ci 250 lei-si asta pt 20 min

am gasit o alta dr mult mai putin celebra care sa ne primeasca pe 5 aug.
si ma rog lui Dumnezeu sa fie inspirata si capabila sa ne faca putina lumina
ca de fapt nu am nici o certitudine ca daca asteptam pana pe 18 veneam obligatoriu de la dr Craiu cu diagnosticul in dinti.M-am gandit adesea ca s-ar putea sa ies cu recomandarea sa mai vedem cum evolueaza...

Mihaela -fericita mamica cu doua printese Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Mamasophiei,ma bucur ca suntet mult mai bine decat iti inchipuiai,faceti multa gimnastica medicala si trece repede ai sa vezi
Dastefa


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20Love%20DC&page=2" target="_blank"> Votati dod-1 si dod-2




Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

BUNA FETELOR!

Nu am crezut ca v-oi mai scrie aici,o perioada am crezut asta apoi nu am avut timp.Cum am zis,madame Craiu nu mi-a inspirat incredere si ne-am dus noi frumusel,in luna august la tg mures si la cluj.Sophia este un bebelus hipoton...a evoluat insa destul de bine zic eu...face kineto si tratament medicamentos:encephabol-tonotil-complex de b-uri-carnil-acid folic.(Le-am invatat "by heart").Sta in picioare cu sprijin,impinge din picioruse in premergator(doar cu spatele!-uof)Nu sta singura in picioare,nu se ridica singura in picioare,f rar se ridica singura in fundulet.Cat de cat a progresat spun eu.Nu spectaculos.Face kineto bineinteles,a facut si la cluj,acum face la Piatra,am schimbat terapeutul,nu cred ca se potrivea Sophiei,adica nu progresa deloc.Are aproape 11 luni,dpdv fizic e clar in urma celorlati.Dpdv psihic insa eu zic ca e ok...zice mama,tata,nana,pa-pa face bravo cand ii spun cuvantu' magic:)si pa-pa cu manuta aia a ei mititica si grasunica:)intelege negatia,pune cuburile unu' peste altu'(alea din burete+material),papa singurica pufuleti,biscuiti,morcovel,etc.Nush ce mai trebe sa faca la varsta asta,doar n-are sa imi spuna"luceafarul"acum,nu?Ce ar mai trebui sa faca?Va scriu acum ca sa va dau de stire despre noi si ca sa gaseasca si alte mamici unele informatii.Vreau sa stiu ce faceti voi?cum sunteti?Dodo,ce face bogda?Ada,ce face fetita?Si vreau sa va intreb despre risatarum si celebrosyn (sper ca am scris corect).A dat cineva?Ceva efecte?Minuni nu mai astept...O seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna,
ma bucur ca tu vezi progrese...terapeutii ce spun?!Oricum Dumnezeu e mare si cam totul depinde de El
Bogdan a facut cerebrolisyn de la 9luni pana la 2 ani cand l-am intrerut eu caci traumatizam copilul degeaba.Pentru noi nu a fost bun de nimic...decat pt plans si stres.Risatarun ii dau de la doi ani si am fffff multumita de el la noi a dat rezultate fff bune.Dar sunt cazuri cand agita copii si atunci e contra indicat.
In rest Bogdi a inceput gradinita(ultimul an),face terapii la greu...muncim





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Mersi de informatii Dodo.Altor copii cica le-a facut bn celebrosyn,dar eu nu vreau sa-i fac injectii,e destul de stresata cu exercitii non-stop,masaje etc.De la encephabol sau tonotil NU a fost agitata si as incerca cu risatarum,mergem la control sa vedem daca ni-l recomanda dr.Terapeutii spun sa ma mai relaxez caci bebe e bine,e doar putin hipotona,ca au avut cazuri muuult mai grave si s-au rezolvat si ca trebuie sa ma mai linistesc caci bebe simte...lOR LE E USOR SA ZICA ASA:)Ma bucur enorm ca Bogda se va duce la scoala,stiu ca se va duce la scoala normala caci am citit pe forum si m-am bucurat enorm pt voi!Bravo!Tu de unde procuri risatarum?Am vazut pe forumuri ca exista persoane care il aduc,contra cost,din Germania.Sotul meu nu are anul asta meciuri externe decat prin vara(daca se califica,normal) cred ,asa ca nu stim de unde sa il luam.De fetita Adei se mai stie ceva?cum mai e?O zi buna fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui MAMASOPHIEI

Altor copii cica le-a facut bn celebrosyn.
Eu in atatia ani n-am intalnit nicunul caruia sa-i fi facut bine...n-am avut acest noroc.
Citat:
Terapeutii spun sa ma mai relaxez caci bebe e bine,e doar putin hipotona,ca au avut cazuri muuult mai grave si s-au rezolvat si ca trebuie sa ma mai linistesc caci bebe simte...lOR LE E USOR SA ZICA ASA:)

Da lor le e usor sa vorbeasca ..dar daca-s profesionisti nu te duc in eroare si chiar e o faza usoara a hipotoniei la printesa ta.Asta nu inseamna lasat pe tanjeala si munca si iar munca kineto si tot ce mai trebuie...
Citat:
Ma bucur enorm ca Bogda se va duce la scoala,stiu ca se va duce la scoala normala caci am citit pe forum si m-am bucurat enorm pt voi!Bravo!Tu de unde procuri risatarum?Am vazut pe forumuri ca exista persoane care il aduc,contra cost,din Germania.Sotul meu nu are anul asta meciuri externe decat prin vara(daca se califica,normal) cred ,asa ca nu stim de unde sa il luam.

Da eu asa il vad...bine sigur nu va fi primul in clasa dar pentru mine nu are nici o importanta acest lucru...al catelea va fi.Sincer va fi ultimul lucru care ma va interesa...asta nu inseamna ca-l voi lasa de capul lui..NU voi fi in spatele lui la teme...vom trage cat putem sa ajugem pe "normali"
Risatarunul din Germania...cum pot si gasesc intelegere.AI grija caci pe net vand si la pret aproape dublu.El costa 30 euro/cutie cu vama cu tot 31euro(o cutie are cca 1 kg)..iar ei vand cu 50 euro





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput