BEBE HIPOTON...:(

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna seara!

Ce mai faceti fetelor?...uite acum am reusit sa intru si eu...Noi suntem foarte bine:)Are acum un an si 9luni,de pe 12 septembrie merge la cresa...cum merge?Eh,cum..in picoare,alergand:))Vorbeste,repeta ca o maimutica(suntem in permanenta atenti la ce debitam:)) ),numara pana la opt,lalaie la cantecele,sta pe olita,danseaza,este un copil normal.De papat papa la fel de bine,are ceva probleme cu constipatia dar in rest...SUPER!I-am luat un iepure de companie si il zapaceste saracul,bichonul nostru e alarmat maxim cand o vede venind spre el,vrea sa ii bage mana in ochi cand arata ”cochii,gula,nasu”...Este o obraznicuta,mai incerc eu cateodata sa pun piciorul in prag dar...ma gandesc mereu”lasa,e bine ca merge,n-are decat sa se urce si pe tavan”.Am emotii acum ,cu cresa...sper sa fie bine,ea e cam bleaga si am observat ca mai toti copii imping,bat,ea saraca nu stie d-astea si e mereu ”cal de bataie”,mereu se gaseste unul in parc sa-i faca felul,bineinteles cu aprobarea tacita a parintilor...Hmmmm...Va imbratisez pe toate,Enes,Dodo,si toate mamicile:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucamoia spune:

buna seara
as dori sa va intreb daca aveti experienta cu terapia vojta?copilul meu(acum in varsta de 1 an si 4 luni) a fost diagnosticat cu hipotonie si cu tulburare de coordonare.ni s-a recomandat de catre neurolog sa facem terapia vojta si acum avem 4 luni de cand am inceput.progrese motorii se vad dar copilul e foarte speriat si imi este frica sa nu ramana cu traume in urma terapiei.voi ce stiti despre asta si ce alte terapii ati facut cu copiii vostri?va pupam si va dorim numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

Noi am inceput voita la 6 luni, intradevar este mai taumatizanta dar rezultatele se vad mai bune decat la gimnastica Bobath, noi am facut-o la cluj pe sectia de neurologie pediatrica, acasa faceam cu ea bobath si voita numai exercetiile la care nu plangea foarte mult...a recuperat foarte mult tinand cont ca la 7 luni nu i-si tinea capul.


http://www.youtube.com/watch?v=Loe1j-mU2ss

http://www.youtube.com/watch?v=tDLmhlgUoAI

http://anamaria-teodora.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucamoia spune:

multumesc pentru raspuns. a recuperat mult fetita si asta e imbucurator.si eu am vazut rezultate la vojta dar ptr ca plinge(ca toti copiii)ma impresioneaza foarte mult.multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna Raluca.am auzit ca vojita din cate am auzit si eu este f traumatizant ptr copii de aceea dr noastra de kineto prefera sa i faca Bobath.Acum depinde de parinte dar sa sti ca si cu Bobath da rezultate dar asta nu inseamna ca nu plange tin minte ca al meu avea 6 luni cand a inceput si plange asa de tare ca se inegrea la fata si apoi de durere si plans adormea :(( dar stiam ca este ptr binele lui.Sanatate multa si bafta
Am o intrebare ptr toate fetele cu hipotonie musculara care stiu povestea noastra.Stiti ca noi am avut o hipotonie usoar din ce spun dr dar Zeki inca nu mere singur are 1 si 8 luni inca nu vb st speriata din cate ma vazut Mama_Sophiei voi deja mergeti vb...Intr-adevar la noi in casa se vb 2 limbi dar chiar asa?nu spune decat ''tata si da da cateodata date''.Ma sperie gandul ca va fii inapoait mintal cu mult fata de ceilanti copii :((.el danseaza face pa ,face toate nazdravaniile unor copii normali merge pe susutinundu se de perete urca scari sustinut etc.
La Enes in grupa(gr mij 4 ani)a venit un pusti de 6 ani (care a avut si el hipotonie musculara grava a mers singur abia la 3 ani )educatoarea nu a vrut sa l primesca imi spune ca copilul asta are ceva(nu vb si nu interactioneaza cu copii se uita pe sub ochii)si are nevoie de o gradi speciala :(((( st atat de ingrozita daca si Zeki va fi la fel??eu v am urmarit cu sufletul la gura pe mamele care bebe au avut la fel cu Zeki si cea mai apropiata de caz a fost Mamamsophiei dar vad ca voi st normali acum.Poate oare hipotonia musculara sa dea un retard asa de mare??
Nu inteleg unde dar gres,facem kineto,innot,vb ne uitam pe carti citim se joaca cu frate su ,ne juca impreuna ca masinile trenurile danseaza can incepe ''Barney si prieteni''sau aude muzica ce pot face mai mult?
Va pup si sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_andrei spune:

buna, mamici!Enes_Zeki, e foarte bine ce faci si din cate spui sigur va merge singurel cand te astepti mai putin si va fi ok si cu gradinita, si eu stiu copii in familii cu mai multe limbi, care au vorbit mai tarziu dar corect si bine ambele limbi, unii isi dau drumul la vorbit chiar la 3-4 ani, chiar daca numai o limba se vb in casa, fara sa aiba nicio problema de sanatate...eu zic ca sigur va fi bine
noi avem 1 an si o luna,facem progrese incetisor asa, dar e bine ca nu stam pe loc, de cateva zile Andrei pune piciorusele jos cand il ridic vertical sustinut,dar mai mult pe varfuri, se ridica singurel in genunchi tinandu-se cu manutele de mobila, acum abia se taraste corect pe coate si picioruse, sta in4 labe , ieri m-a surprins si a mers putin de tot in 4 labe venind spre mine sa-l iau in brate, continuam cu exercitii bobath si vojta de 2 ori pe zi, urla la toate dar intr-adevar ca cel mai tare la vojta plange
am intrebat si noi la cluj la clinica daca il poate afecta psihic plansul asta acum sau mai tarziu si ni s-a spus ca nu, s-au facut cercetari , s-au urmarit copii care au beneficiat de terapia vojta pana la adolescenta si copii care nu au avut terapie si nu s-a constatat nimic, s-au dezvoltat normal si psihic ca si ceilalti..e greu de crezut, intr-adevar..se pare ca sunt numai niste trairi emotionale de moment care trec si se uita si nu lasa urmari negative, din fericire
va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_andrei spune:

MamaSophiei, felicitari din tot sufletul pentru recuperare , e minunat ca e bine de tot fetita! bravo!ma bucur enorm!sa ne mai povestesti ce nazbatii mai face si cum e la cresa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enes_zeki spune:

Buna MamaAndrei cam pe la aceeasi varsta a mers si Zeki de-abuselea,si acum are o viteza...sambata am ramas surprinsa de el ca s-a ridicat singur in picioare fara se sustina,se pare ca si lui ii place ca tot repeta miscarile de ridicare singur in picioare si apoi cade in fund,bineinteles cu aplauzele mele si un bravo de spectator.Intr-adevar cei bilingvi vb mai tarziu dar cel mare avea un vocabular mai dez la varsta lui Zeki.Cel mare are acum 4 ani si vb cu mine intr o limba si cu tati in alta de multe ori confunda limbile si spune jumat de fraza intr o lb si restul in alta este f comic.
Felicitari si voua pt progrese si saru mana pt incurajari
Va pup si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_andrei spune:

buna, mamici! acuma am citit in cartea "mama si copilul" de capraru ca in ceea ce priveste vorbirea, si daca are copilul 24-28 de luni si spune numai cateva cuvinte sau povesteste "pe limba lui", dar daca intelege ce-i spui, executa mici ordine gen" adu mingea" atunci se considera normal, e ok. Chiar se mentioneaza mari personalitati Lucian Blaga, Thomas Edison sau Einstein care au vorbit tarziu
va pupam, sanatate multa si la cat mai multe progrese !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MAMASOPHIEI spune:

Buna fetelor!
Mami ANdrei,multumim pt ccuvintele frumoase..Cum e la cresa?Hmm...Se imbolnaveste in permanenta,nu e super ok.Este la o cresa particulara,dar,ca peste tot,se pare ca sunt ceva probleme,adica intra in contact cu alti copilasi cu viroze,etc.E si perioada...Asa ca..o saptamana acasa,una la cresa..cam asa..Dar nu renunt,tre sa mearga,lasa ca face anticorpi,asta-i viata,tre sa dea si de greu.La inceput a urlat(cresa de stat)pana voma tot ce manca acasa,dimineata,nu manca nimic in restul zilei,era absenta total,nu vorbea nici cand ajungea acasa,destul de traumatizant.La cresa cea noua e super ok,nu plange,au diferite activitati care-i tin ocupati,parca acum vorbeste si mai mult(Enes-Zeki,n-ai vrea un copchil d-asta,crede-ma,toata ziua turuie),e ok.Doar ca e perioada asta nasoala si mereu ba cu muci,ba cu febra..O sa ii fac o imunizare strong,dupa ce se insanatoseste,de data asta.MamiAndrei,o sa fie bine,chill,ai sa vezi,oricum observ ca a recuperat rapid.Enes draguta,tu ce faci,care mai e viata,ficioru se ridica singur,buuun,bravo,felicitari,baietii de regula is mai lenesi ,nu au achizitii asa rapide precum fetele,deci rabdare...Va pupam!

Mergi la inceput