Mi-e dor!

Mi-e dor! | Autor: ni-na

Link direct la acest mesaj

Mi-e dor de mirosul pe care-l avea mancarea odata..Cand intram pe seara pe ulita simteam si mirosul de la mamaliga pe care o facea una dintre vecine,sau tocanita de vinete pe care o facea alta vecina.....toate facute pe soba.Voi nu credeti ca parca mancarea de acum nu mai are aceiasi aroma?Oare chiar savoarea se datora focului de la plita?gazele nu dau tot flacara?
Ma scuzati,m-a cuprins nostalgia si mi-e dor de acasa,acel acasa de cand traia mama,nu acest acasa cu nevasta tatei!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

mancarea pregatita pe foc de lemne are cu totul si cu totul alt gust si aroma!
n-ai cum sa obtii asa ceva cu aragazul sau plita electrica.

motiv pentru care, nostalgica ca si tine, cel putin 1 data/ vara pregatesc o mancare traditionala in tuci, afara, pe foc de lemne si pirostrii... care este delicioasa!
(spre disperarea sotului care se ocupa de intretinerea focului )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

asa e mancarea pe foc de lemne are alt gust ,eu am taiat gaini de curte si le-am fiert la foc de lemn ,dar stiti ce gust bun a avut, si mi s-a parut ca a fiert si repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

si mie imi e dor ...tare dorrr de ciorba bunicii cu taitei de casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu sucul de rosii si bulionul pentru iarna,le fierb exclusiv afara pe plita,cu lemne.Mie mi se pare ca au un parfum,gust,miros deosebit!
Si la una din bunici,unde nu avem gaze,mai facem cateodata focul in soba care are plita,pai o tocanitza facuta pe plita,lasata sa zaca acolo 2 ore,cu niste cartaveciori murati langa,e un deliciu!(bine,ficatul nostru saracu,intra in crize,da ce conteaza)

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nici legumele nu mai au acelasi gust si nu ma refer la cele de import. Tare gustoase erau rosiile .......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Nici legumele nu mai au acelasi gust si nu ma refer la cele de import. Tare gustoase erau rosiile .......

Prunisoare mancate direct din tufa,sterse pe noi,cu sarea intr-o mana si rosia in cealalata


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

mie mi-e dor de placinta de dovleac facuta la cuptorul de paine

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
POZE
ALTE POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

mi-e dor de o paine de casa si o salata de vinete veritabila cu niste rosii imense culese din gradina si caldute de la bataia soarelui.

sau o supa de fasole cu ciolan facuta incet la foc cu lemne, cu o salata de ceapa rosie.

facea bunica niste placinte si niste colaci in cuptorul ei de afara minunate. tin minte cand se apuca sa faca o supa mergea in gradina cu un lighean si culegea fasole verde, rosii, ardei, telina, patrunjel si le spala la fantana.. cand fierbeau mirosea atata de bine si casa ei era asa de curata si racoroasa oricat ar fi fost de cald afara.

imi mai placea mirosul de zacusca, sau cand opuneau pe iarna inclusiv mirosul acela de leustean, marar si hrean cand puneau gogosari sau castraveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Eu vreau o mamaliga mare si dupa ce e gata rasturnata pe un ,,fund,, de lemn sa pun lapte sa fiarba in ceaunul unde s-a facut mamaliga si apoi sa mananc lapte cu mamaliga direct din ceaun.
Tin minte ca eram copil la bunica la tara si bunica facea mamaliga..mie imi era tare foame si o rugam sa facä mai repede...am numarat päna la 103..de atatea ori a dat cu fäcäletul-chestia aia de lemn cu care se mesteca mamaliga-mmmm,ce buna era.
Ma consolez cu faptul ca mai e un pic si vine concediul si ajungem la bunici si mamaliga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ce v-a apucat fetelor??? Tocmai ma gandeam azi ce bine mirosea la mama mea acasa cand facea dulceata de capsuni si trandafiri pe plita in bucataria de vara ! Doamne ce nu as da sa mai intorc timpul ala inapoi si sa-l pretuiesc cum nu am facut-o atunci!
Bombaneam de fiecare data eu cu sora mea cand ne punea mama sa culegem trandafirasii pentru dulceata si acum umblu disperata sa fasesc sa cumpar o tufa de trandafiri de dulceata!

Mi-a plouat in gura dupa ce a-ti descris fiecare de ce bunatati va este dor!Of, of!

Mergi la inceput