plita cu inductie electromagnetica

plita cu inductie electromagnetica | Autor: An@

Link direct la acest mesaj


Cam asa ceva...
http://electrocasnicepremium.blogspot.com/2008/08/plitele-cu-sistem-de-incalzire-prin.html

As dori si eu pareri de la cei care au asa ceva....mai exact, care sunt dezavantajele fata de aragazul clasic, ca avantajele le-am tot citit...

Multumesc!

mami de Ana (22 mai 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu nu am dar pot sa-ti spun ce mi-au zis oameni care au. Cureti la ea de-ti ies ochii si detergentii sunt speciali si foarte scumpi.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Eu am, de mai bine de 1 an! Avantajele pe care le-ai citit sunt cat se poate de reale. Hai sa-ti povestesc ce proceduri complicate trebuie sa faci cand vrei s-o cureti: daca n-ai chef dupa ce ai terminat de gatit (cum mi se intampla mie), cand iti vine cheful de curatat trebuie sa iei o laveta umeda si sa stergi petele de pe ea. Marturisesc ca pe laveta mai pun putin detergent de vase obisnuit (pur, fairy). Iti garantez ca va fi la fel de sclipicioasa ca in prima zi.
Acum despre dezavantaje: cand fierbi laptele si uiti de el... plita fiind plata, laptele curge pe jos la plita clasica avea loc unde sa se adune! Daca poftesti vinete coapte, trebuie sa le gatesti altundeva (in cuptor sau afara la gratar).
Atat mi-a venit in minte, daca mai ai intrebari, te ajut cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Multumesc frumos pt raspunsuri! deja imi pierdusem speranta ca imi va raspunde cineva din experienta proprie .

Alinutza, hai sa incep cu intrebarile (adevarul e ca eu cam caut "dezavantaje" ca sa-l descurajez pe sot sa cumpere. Eu prefer aragaz clasic, cu gaz, cu flacara, ca sa pot parli puiul, sa pot coace vinete,...).

Deci intrebari:
1. consuma mult? se simte la factura de curent?
2. trebuie vase speciale? (am citit ca se face testul cu magnetul: daca sta magnetul pe oala, atunci e buna ...adica nu merge teflonul de ex.). tot aici: conteaza marimea vasului ? (citeam undeva ca daca e ibricul prea mic, plita nu-l "recunoaste" !?
3. se gateste mai repede, apa fierbe mai repede pe genul asta de "aragaz"?
4. cand il instalezi, trebuie sa faci ceva "inginerii" (adaptari)la instalatia/panoul electric?
5. poti regla in asa fel sa poti gati "la foc mic"?
6. ce marca ai tu?
7. daca maine ai renova bucataria, ai lua tot plita d-asta sau clasic/altceva?

Ma mai gandesc si revin ...



mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Raspund din perspectiva vanzatorului:
Consum 1.2- 1.8 kw/ora
Apa fierbe extrem de repede,in cateva secunde se vad brobonelele.
Vasele sunt cum povesteai!
Au pana la 12 trepte putere,deci poti lasa la f incet.
Vinetele,puiul parlit ies din ecuatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

An@,si eu sunt pro arzator cu gaz,dar e tare buna si inductia asta ...acum ca sfat care sa va impace pe amandoi cumparati 2 plite cu doua ochiuri ,una cu 2 ochiuri inductie si una cu 2 arzatoare pe gaz, daca se intrerupe una din utilitati(gaz sau curent) poti sa-ti faci in continuare treaba in bucatarie ...se pot incastra in blat una langa alta si dau ca un intreg sau pot fi puse la distanta una fata de cealalta in functie de design-ul bucatariei ...

Ni-na ,tu ai vazut plita mixta gaz +inductie ??? ar fi si asta o posibilitate ,dar eu am vazut combinatii doar de inductie+vitro normala sau gaz +vitro normala ....

....................................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

kokiy o varianta ar fi o plita cu inductie de 60 cm ex. http://www.ariston.com.ro/product--KIC%20640%20Z%20IT--1556.html si alaturi aceasta de 30 cm http://www.ariston.com.ro/product--DZ%202VS%20IX--1060.html .Am cautat una pe inductie de 30cm insa nu am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

O plita cu inductie care-mi place cu adevarat e aceasta http://www.electrolux.ro/node38.aspx?productid=34672 are inductie pe toata suprafata si pretul e apropiat de al celorlalte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Am gasitsi de 30cm cu inductie http://www.pentruacasa.com/detalii.php?produs=Plita-incorporabila-Domino-cu-inductie-Teka-GKST-30-I2 ,eu nu stiu mai nimic despre firma asta,dar am auzit ca ar fi ceva de capul lor ...Stiti cine le produce???

edit: sunt spaniole

....................................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ups,tocmai la Teka nu m-am gandit sa caut.Creem o plita domino,30 cm inductie(sotul)30 cm gaz(sotia)....ambele cu sticla neagra si de ne punem mintea gasim ceva cu/fara rama,pentru continuitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Eu duminica mi-am cumparat Plita cu inductie Gorenje . Nici nu am mai stat pe ganduri, era la oferta la Ambient. Chiar sunt curioasa cum se curata. Am tot citit pareri si pareri . La mine principalul impediment era pretul.
Acum astept sa imi vina mobila sa o pot monta/testa.
Daca stai la bloc si instalatia electrica e cea veche ar trebui sa vorbesti cu un electrician. Consuma destul de mult, instalatiile nu au fost proiectate pt asa comsumatori.
Imi faceam griji si pt vase. Ieri le-am verificat cu un magnet. Majoritatea sunt ok. Mai trebuie sa imi cumpar doar tigaie. Vinetele mie imi plac coapte la gratar afara deci asta nu a fost o problema.


Nico

Mergi la inceput