Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Anchete si Evenimente  Botezuri, petreceri pentru copii, taiatul motului.

ce mai trebuie cumparat pt botez?

(1 vot)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

anaemi
Tanti Roz

Donator Parohia GlodeanuDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sate

Romania
bucuresti

2433 Mesaje
23 Prieten(i)

Trimis la - 11/06/2010 :  16:41:07 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite anaemi un Mesaj Privat  Reply with Quote

ce mai trebuie cumparat pt botez?

imi pare rau daca subiectul nu este postat unde trebuie, daca e necesar rog moderatorii sa-l mute unde trebuie

pe 3 iulie o sa fiu nasica; o sa botezam o fetita...am cumparat cate ceva dar nu mai stiu cam cea ar mai trebui, sau daca este suficient sau nu. Va rog mult cele care ati mai botezat sa ma ajutai si pe mine

Va scriu mai jos ce am cumparat:

rochita alba pt botez + body +sandalute
prosop
paturica
panza alba + fasa
2-3 pampersi (in caz de surprize la biserica )

costumas cu maieut si pantaloni scurti (stil gogosar)
pantalonasi 3/4 + body cu maneca scurta
pantalonasi/fustita blugi + tricouas + sepcuta
rochita + bolero
sosetele
costumas de casa

lumanarea + ce o sa mai trebuiasca la preot

Acum, habar n-am daca e ok sau o mai trebui sa cumpar ceva< nu ma dau banii nafara din casa, dar nici n-as vrea sa fie prea putin

Multumesc!

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - marius on 11/06/2010 17:26:39
Llaura
Llaura
membru senior

Canada,
3099 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  16:42:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLlaura Adauga semn de carte la raspuns Trimite Llaura un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ai de toate. Dar cercei nu ii cumperi?
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
anemona
anemona
membru matur

Romania, bucurestiBUCURESTI
2121 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  17:14:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anemona un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sa pastrezi unul din trusouri s-o imbraci dupa baita de a doua zi.
Stiu ca mai trebuie nu stiu ce ulei, se gaseste in stilute frumoase pe la magazinele astea cu botezuri.
Sa-ti traiasca finuta !

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

anaemi
Tanti Roz

Romania, bucuresti
2433 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  17:40:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anaemi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Ai de toate. Dar cercei nu ii cumperi?

cercelusi i-au cumparat parintii

de fapt pe noi ne-au intrebat daca vrem sa o botezam cand avea bebelusa vreo doua saptamani; cand nasii care ar fi trebuit sa fie nu au mai vrut sa o boteze

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

galliciana
galliciana
sagetator-ascendent leu

Donator Parohia Glodeanu
 Romania,
5039 Mesaje
33 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  18:51:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite galliciana un Mesaj Privat  Reply with Quote
ana,iti mai trebuie un vas de sticla,o cana ,o carafa-in care se pune apa din cristelnita si un manunchi de busuioc, din care se va folosi la prima baie de dupa botez!

nu am vazut daca ai scris de lumanarea pt biserica - o poti orna chiar tu,nu e greu absolut deloc, ce se pastreaza de catre parinti dupa botez si se spune ca, daca ii este rau sau are ceva copilasul,se taie bucata din lumanare si starea copilasului se amelioreaza.

noi am mai cumparat chestiutele acelea mici de pus in piept - si un cosulet mic din paie, pe care l-am aranjat eu si l-am ornat.

marturiile -nu stiu cine le cumpara, cred ca parintii.
sau se poate opta intre floricelele din piept sau marturii.

noi rupem turta deja pana in 23.
BAFTA MULTA!!! sa iti traiasca finuta!

ASPIRANTA PANA IN MADUVA OASELOR!
astept inca o minune in viata mea!!!
Sa iubim pe semenii nostri ca pe noi insine, să măsurăm pe altii cu măsura cu care ne măsurăm pe noi, să pretuim lucrurile si nevoile lor prin cele ale noastre. Cand le vom dori ceea ce ne dorim nouă si cand îi vom feri de ceea ce ne ferim noi, atunci vom implini legea adevaratei iubiri..
Confucius

anaemi
Tanti Roz

Romania, bucuresti
2433 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  19:19:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anaemi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui galliciana

ana,iti mai trebuie un vas de sticla,o cana ,o carafa-in care se pune apa din cristelnita si un manunchi de busuioc, din care se va folosi la prima baie de dupa botez!

nu am vazut daca ai scris de lumanarea pt biserica - o poti orna chiar tu,nu e greu absolut deloc, ce se pastreaza de catre parinti dupa botez si se spune ca, daca ii este rau sau are ceva copilasul,se taie bucata din lumanare si starea copilasului se amelioreaza.

noi am mai cumparat chestiutele acelea mici de pus in piept - si un cosulet mic din paie, pe care l-am aranjat eu si l-am ornat.

marturiile -nu stiu cine le cumpara, cred ca parintii.
sau se poate opta intre floricelele din piept sau marturii.

noi rupem turta deja pana in 23.
BAFTA MULTA!!! sa iti traiasca finuta!

Sa iubim pe semenii nostri ca pe noi insine, să măsurăm pe altii cu măsura cu care ne măsurăm pe noi, să pretuim lucrurile si nevoile lor prin cele ale noastre. Cand le vom dori ceea ce ne dorim nouă si cand îi vom feri de ceea ce ne ferim noi, atunci vom implini legea adevaratei iubiri..
Confucius

am uitat sa zic si de cruciulitele de pus in piept pe care le-am mai cumparat

galliciana
galliciana
sagetator-ascendent leu

Donator Parohia Glodeanu
 Romania,
5039 Mesaje
33 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  19:38:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite galliciana un Mesaj Privat  Reply with Quote
ana, ai dreptate, scuze, dar eu stau in alta parte a tarii,de mai multi ani, am uitat sa iti spun ca aici nu prea se gasesc cruciulite..... mai mult floricele....au fost ieftine, asa ca.....
si e drept ca am si pierdut sirul obiceiurilor din sud...

Confucius
delsim
delsim
membru matur

Romania, bucurestiBUCURESTI
2140 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2010 :  11:21:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidelsim Adauga semn de carte la raspuns Trimite delsim un Mesaj Privat  Reply with Quote
intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
kj74
kj74
membru incepator

Norway, T
213 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2010 :  11:47:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui kj74  Trimite mesaj yahoo luikj74 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui delsim

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

cadou la nasi

anaemi
Tanti Roz

Romania, bucuresti
2433 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 12/06/2010 :  15:26:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anaemi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui kj74

Citat:
citat din mesajul lui delsim

Delia

cadou la nasi

asta am cumparat si noi cand am fosst fini ...

white_lilly
white_lilly
nou venit

Romania
13 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/06/2010 :  14:43:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
anaemi de unde ai cumparat panza alba si fasa? Am inteles ca panza se numeste crasma? Si ca ar trebui sa fie netivita, dar cum arata? Este doar un finet sau altceva? Si fasa cat de lunga ai luat-o?

Eu zic ca lista ta e completa, ar mai trebui ulei de mir (de masline sau simplu cum vreti voi) si un sapun si prosop pentru preot. Cam atat stiu eu.
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com