ce mai trebuie cumparat pt botez?

ce mai trebuie cumparat pt botez? | Autor: anaemi

Link direct la acest mesaj

imi pare rau daca subiectul nu este postat unde trebuie, daca e necesar rog moderatorii sa-l mute unde trebuie

pe 3 iulie o sa fiu nasica; o sa botezam o fetita...am cumparat cate ceva dar nu mai stiu cam cea ar mai trebui, sau daca este suficient sau nu. Va rog mult cele care ati mai botezat sa ma ajutai si pe mine

Va scriu mai jos ce am cumparat:

rochita alba pt botez + body +sandalute
prosop
paturica
panza alba + fasa
2-3 pampersi (in caz de surprize la biserica )

costumas cu maieut si pantaloni scurti (stil gogosar)
pantalonasi 3/4 + body cu maneca scurta
pantalonasi/fustita blugi + tricouas + sepcuta
rochita + bolero
sosetele
costumas de casa

lumanarea + ce o sa mai trebuiasca la preot

Acum, habar n-am daca e ok sau o mai trebui sa cumpar ceva< nu ma dau banii nafara din casa, dar nici n-as vrea sa fie prea putin

Multumesc!


Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ai de toate. Dar cercei nu ii cumperi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Sa pastrezi unul din trusouri s-o imbraci dupa baita de a doua zi.
Stiu ca mai trebuie nu stiu ce ulei, se gaseste in stilute frumoase pe la magazinele astea cu botezuri.
Sa-ti traiasca finuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Ai de toate. Dar cercei nu ii cumperi?


cercelusi i-au cumparat parintii

de fapt pe noi ne-au intrebat daca vrem sa o botezam cand avea bebelusa vreo doua saptamani; cand nasii care ar fi trebuit sa fie nu au mai vrut sa o boteze

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

ana,iti mai trebuie un vas de sticla,o cana ,o carafa-in care se pune apa din cristelnita si un manunchi de busuioc, din care se va folosi la prima baie de dupa botez!

nu am vazut daca ai scris de lumanarea pt biserica - o poti orna chiar tu,nu e greu absolut deloc, ce se pastreaza de catre parinti dupa botez si se spune ca, daca ii este rau sau are ceva copilasul,se taie bucata din lumanare si starea copilasului se amelioreaza.

noi am mai cumparat chestiutele acelea mici de pus in piept - si un cosulet mic din paie, pe care l-am aranjat eu si l-am ornat.

marturiile -nu stiu cine le cumpara, cred ca parintii.
sau se poate opta intre floricelele din piept sau marturii.

noi rupem turta deja pana in 23.
BAFTA MULTA!!! sa iti traiasca finuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui galliciana

ana,iti mai trebuie un vas de sticla,o cana ,o carafa-in care se pune apa din cristelnita si un manunchi de busuioc, din care se va folosi la prima baie de dupa botez!

nu am vazut daca ai scris de lumanarea pt biserica - o poti orna chiar tu,nu e greu absolut deloc, ce se pastreaza de catre parinti dupa botez si se spune ca, daca ii este rau sau are ceva copilasul,se taie bucata din lumanare si starea copilasului se amelioreaza.

noi am mai cumparat chestiutele acelea mici de pus in piept - si un cosulet mic din paie, pe care l-am aranjat eu si l-am ornat.

marturiile -nu stiu cine le cumpara, cred ca parintii.
sau se poate opta intre floricelele din piept sau marturii.

noi rupem turta deja pana in 23.
BAFTA MULTA!!! sa iti traiasca finuta!

ASPIRANTA PANA IN MADUVA OASELOR!
astept inca o minune in viata mea!!!
Sa iubim pe semenii nostri ca pe noi insine, să măsurăm pe altii cu măsura cu care ne măsurăm pe noi, să pretuim lucrurile si nevoile lor prin cele ale noastre. Cand le vom dori ceea ce ne dorim nouă si cand îi vom feri de ceea ce ne ferim noi, atunci vom implini legea adevaratei iubiri.. Confucius


am uitat sa zic si de cruciulitele de pus in piept pe care le-am mai cumparat

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

ana, ai dreptate, scuze, dar eu stau in alta parte a tarii,de mai multi ani, am uitat sa iti spun ca aici nu prea se gasesc cruciulite..... mai mult floricele....au fost ieftine, asa ca.....
si e drept ca am si pierdut sirul obiceiurilor din sud...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui delsim

intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


cadou la nasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui kj74

Citat:
citat din mesajul lui delsim

intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


cadou la nasi


asta am cumparat si noi cand am fosst fini ...

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns white_lilly spune:

anaemi de unde ai cumparat panza alba si fasa? Am inteles ca panza se numeste crasma? Si ca ar trebui sa fie netivita, dar cum arata? Este doar un finet sau altceva? Si fasa cat de lunga ai luat-o?

Eu zic ca lista ta e completa, ar mai trebui ulei de mir (de masline sau simplu cum vreti voi) si un sapun si prosop pentru preot. Cam atat stiu eu.

Mergi la inceput