Sexul dupa nastere ...ce se schimba?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

ca sa raspund exact la intrebarea din titlu, se schimba urmatoarele:

nu mai e prioritar

de cele mai multe ori este pe fuga sau pe "mute"

mai scurt ca si durata dar nu neaparat mai putin intens

necesita mai mult efort mental al mamei pentru a uita de celelate prioritati, de oboseala si a se lasa prada senzatiilor fizice, practic de a-si permite sa fie femeie

Dar, nu se schimba beneficiile lui si in plus eu personal cred ca ii mai ofer sotului putintel timp numai pentru el deoarece a scazut pe scara valorilor pe ultimul loc (copiii, eu - ca sa-i pot ingriji si abia apoi el )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola.mami spune:

Asa cred si eu... ca sexul devine mai putin important dupa nastere.
Poate acesta este si motivul pentru care multe cupluri nu rezista. Iar asta o spun din experienta. Casnicia mea a luar sfarsit dupa ce am nascut copilul... la cateva luni dupa mai exact.
Poate presiunea psihica era prea mare, poate sexul era insuficient, poate nu se mai simtea prioritare... motive se gasesc multe si poate uneori e mai usor cu o femeie fara responsabilitati decat cu o mama ce are atatea pe cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

E un fel de treaba fortata, cel putin in primele dati dupa sarcina, sau cel putin asta am simtit eu ...
Totusi cred ca daca partenerul are putina rabdare, si nu e prea infocat , si daca intelege ca treburile nu mai merg " ca unse" atunci poate iesi ok .

Problema mai este legata si de timp , oboseala, nopti nedormite , plansul bebelului .

Si eu ma simt inca neincrezatoare si nu mai am aceeasi parere buna despre felul in care arat , si asta se simte in viata de cuplu.
Indiferent de cat de mult mi-ar spune el ca arat bine, cele 10 kg in plus isi spun cuvantul , si cand ma uit in oglinda imi vine sa tip, mai ales ca vergeturile de pe burta sunt pur si simplu oribile...

Ma intreb daca vreodata voi mai purta costum din 2 piese, si daca se vor mai atenua in timp .

Deci , e greu si dificil sa mai fac lucrurile ca inainte , si toate astea se resimt serios in viata sexuala . Una e sa te iubesti in voie fara griji, si alta e acum dupa ...

Ehh... pentru cine vrea dragoste cu nabadai sa astepte putintel mai mult pentru bebei.... care sunt o minune in viata noastra no matter what !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reginai30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asyroxa

am 26 de ani, am o fetita de 3 ani,iar sexul dupa sarcina a fost la fel de pasional,doar de 2 -3 ori pe sapt.acum sunt iar gravida,de la 4 luni nu avem voie de sex,mici problemme, dar disperarea dupa sex nu a disparut,chiar rar cum era. acest interzis ne provoaca mai mult, macar la doar cateva mangaieri.e normal acest apetit sexual?
sau acest interzis ne provoaca?

Din cate am citit..apetitul chiar creste la femeile insarcinate..poate nu ar trebui sa-ti pui atatea intrebari, ci doar sa respecti indicatiile ginecologului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

ok...la mine viata sexula sau ...pasiunea....nici eu numi explic cei cu mine......de cand sotul a ASISTAT la nestere!!!!!!!!!!.A VAZUT TOT! de atunci nu mi mai poooot reveni,sa mai fiu macar normala.NU EU NU SI NU!DESI IN MOMENTUL NASTERII MIA FOST UN MARE DE BINE CA MA TINUT DE MANA 6 ORE PANA A IESIT BEBE,DAR ACUM SUNTEM CA DUOA PIETRE RECI IN PAT DE 9 LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurenta spune:

DECI PT "PA" DRAGOSTE! DAR MA INTREB NU CUMVA EL E CEL MAI AFECTAT????'POATE EL MIA TRANSMIS STARE ASTEA FARA SA REALIZEZ DIN CAUZA OBOSELII,GRIJILOR.UN BEBE PT MINE E O MAREEEEEE RESPONSABILITATE SI NU GFC ALTCEVA DECAT SA MA GANDESC CUM SAL CRESC.DESI EL UNEORI INSISTA EU NU SI NU,DESI EU NICIODATA NAM FOST ASA.AM ACUMULAT SI 20 DE KG IN SARCINA DE ARE NU MAI POOOT SCAPA DE FEL.ORICUM SIMT CA SI EL E MARCAT DE CEEA CE A VZ LA NASTEREDAR NU VREA SA RECUNOASCA ....BARBATIIIORICUM MIE FRICA TARE DE UN DIVORT!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusha_ju spune:

ce treaba are cezariana cu "stramtorarea"?cred ca mai degraba de la nasterea naturala se slabesc muschii. eu am facut cezariana si nu am nici o problema de acest gen. totul e ok, in afara de perioada cand operatia inca ma deranja daca ma fortam sau faceam efort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Mai da ce treaba are taietura cezarianei cu vaginul ?? e o aberatie... pai la o nastere naturala ce se mai intampla ? cum poate o femeie sa sustina asa ceva...Cat despre asistarea sotului la nastere , pe noi nu ne-a afectat, ba chiar a fost de mare ajutor pt amandoi .
Despre sex... daca in timpul sarcinii aveam un chef nebun , acum de abia imi mai amitesc acea senzatie. Am un sot f intelegator si rabdator , are grija de mine mai ceva ca de o virgina in timpul actului , dar e inca dureros , iar psihicul meu nu mai lasa sa ma deconectez pt a putea savura senzatiile . Mi-am revenit destul de repede fizic , ba chiar am cateva kg in minus acum si am ramas cu sani mai mari , deci ma simt f bine din punctul asta de vedere , vergeturi nu am , dar cu toate astea inca nu ma dau in vant dupa sex , prefer un somn bun . Poate cand voi termina cu alaptatul imi va creste si libidoul care acum e ff jos...
Asa ca poti sa ai si sot bun si fizic super ... a fi mama nu e usor ..prioritatile se schimba , oricat ai vrea sa nu neclijezi acest aspect , oboseala isi spune cuvantul , hormonii de asemenea, eu totusi sper ca o sa imi revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurenta

ok...la mine viata sexula sau ...pasiunea....nici eu numi explic cei cu mine......de cand sotul a ASISTAT la nestere!!!!!!!!!!.A VAZUT TOT! de atunci nu mi mai poooot reveni,sa mai fiu macar normala.NU EU NU SI NU!DESI IN MOMENTUL NASTERII MIA FOST UN MARE DE BINE CA MA TINUT DE MANA 6 ORE PANA A IESIT BEBE,DAR ACUM SUNTEM CA DUOA PIETRE RECI IN PAT DE 9 LUNI

nu cred ca trebuie sa privesti asa faptul ca a vazut tot.. eu cred ca sotul meu , datorita faptului ca a asistat, a putut trai cu o mai mare intensitate venirea pe lume a micutului nostru, a inteles mai bine ce mare minune face o femeie si prin cate chin trece , putand astfel sa ma aprecieze si mai mult .. sa ma inteleaga si mai mult si nu in ultimul rand sa ma iubeasca si mai mult .. cel putin eu asta vad in ochii sotului meu cand vorbim despre nasterea fiului ns . s-a simtit un pic mai important si el pt ca a luat parte la acest moment unic , ca a putut sa imi fie de folos atunci cand eu eram singura care il puteam ajuta pe bebe sa vina pe lume ... eceva care ne-a legat si mai tare ....iar dorinta nu ii lipseste indiferent ce a vazut atunci , el e disponibil in orice moment as vrea , mai putin eu , insa nu din cauza ca a asistat el ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinne1988 spune:

buna mamici si viitoare mamici...m-am gandit ca daca tot suntem in luna iubirii...sa pregatim cate ceva dragutz pentru soti, iubiti ...asa ca astept idei de la voi...cum sa ne surprindem iubitii soti de valentines day?

Mergi la inceput