Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Dulceata la masina de paine

(1 vot)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

kita
kita
membru junior

Romania
Bucuresti

1349 Mesaje
4 Prieten(i)

Trimis la - 09/06/2010 :  09:52:44 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite kita un Mesaj Privat  Reply with Quote

Dulceata la masina de paine

Am masina de facut paine moulinex si are si program de facut dulceata; m-ar tenta sa incerc cu capsuni, dar imi este este frica sa nu le striveasca; Ati folosit pana acum masina si la asa ceva? si ce reteta ati folosit? Multumesc, ALina

KITA
si fratiorii: Vlad Stefan (27.11.2008) si Andrei (10.02.2005)

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
vl-ad
vl-ad
membru junior

Romania, timisoaraTIMIS
783 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 09/06/2010 :  11:53:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite vl-ad un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am facut aseara dar de portocale .Portocalele le-am pasat intai la robot.Nu am avut o reteta , am facut-o din ochi , dar am adaugat si gelfix si a iesit ok.

edit:Daca capsunile nu sunt moi nu cred sa le zdrobeasca pt ca paletele nu se misca atit de rapid(cel putin la amea-Orion)ca si la framantat .Oricum are un alt ritm , se invarte o data si apoi sta si tot asa.
------------------------

ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD
POZE CU PUIUTUL MEU
filmulete Vlad

colectie de trenuri

Editat de - vl-ad on 09/06/2010 11:57:01
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
monica-elizabet
membru veteran monica-elizabet
membru de baza

Donator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
18590 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 09/06/2010 :  14:43:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am facut(insa nu pentru iarna...am tinut-o in frigider) capsunile nu le-a zdrobit
le poti lasa bucatele mai mari
reteta eu am folosit asa la 1 kg de fructe 1 kg de zahar(se poate pune zahar dupa gust si in functie de cat de dulci sunt fructele) putina zeama de lamaie si asta a fost tot

Monica-Elizabet

Retete in imagini

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

silvi_2005
mamica de spiridus

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator R. Moldova
 France,
5103 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 09/06/2010 :  16:14:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite silvi_2005 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Suna execelent ce ziceti voi tare ma tenteaza sa fac si eu.
Monica te gandesti ca nu ar sta pe iarna? Nu se poate cumva steriliza mai apoi ?

BUCATARIA SYLVIEI
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
monica-elizabet
membru de baza

Donator desprecopii.com
18590 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 09/06/2010 :  19:50:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat  Reply with Quote
ba cred ca ar sta daca dupa ce se pune in borcane se fierbe macar putin acolo pe baie de abur

Monica-Elizabet

Retete in imagini

alecxa
alecxa
membru incepator

173 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/06/2010 :  08:46:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alecxa un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am facut si eu in masina de paine Moulinex, dulceata de capsuni, dupa reteta din carte. Mie imi place cum a iesit, mai moale, insa isi pastreaza culoarea. Am sterilizat-o la cuptor si sper sa se tina pentru iarna.
monica-elizabet
membru de baza

Donator desprecopii.com
18590 Mesaje
36 Prieten(i)
Trimis la: - 10/06/2010 :  14:14:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui monica-elizabet Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica-elizabet un Mesaj Privat  Reply with Quote
fetelor apropo de pastrat culoarea ieri am facut gem de capsuni reteta mihai simiuc...o bestialitate, nici nu trebuie fiert f mult, nici nu muncesti la el de zapacesti si are o culoare super, super faina
Aici il puteti vedea...fara gel fix-uri si alte E-uri

Monica-Elizabet

Retete in imagini

Editat de - monica-elizabet on 10/06/2010 14:16:24

cgeea
membru incepator

Romania, Iasi
340 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  15:18:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cgeea un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mie mi s-a stricat masina de paine si nu am buget de alta noua, e si iesita din garantie...

Dar vara trecuta am facut gemurile doar la masina de paine, dupa retetele din cartea ei. E drept ca nu am pus zahar conservant ci doar zahar tos si mi-a fost frica nitel ca n-o sa tina pe iarna, era cam nelegata. Asa ca dupa ce o scoteam din cuva masinii o mai puneam 5 min pe foc iute. In wok imi era cel mai indemana.
Pot sa ma laud ca am facut si de capsune, si de visine, si de caise si toate au tinut pana acum. Cand s-au terminat.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

frumoasa mamei
Catinca
sotul meu

anaemi
Tanti Roz

Donator Parohia GlodeanuDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sate
 Romania, bucuresti
2433 Mesaje
23 Prieten(i)
Trimis la: - 11/06/2010 :  16:01:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anaemi un Mesaj Privat  Reply with Quote
am facut si eu anul trecut dulceata de piersici la masina de paine...tot moulinex...nu mai tin minte ce cantitati de fructe si de zahar am folosit (cred ca reteta din carte), oricum a iesit f buna (nu am facut-o pt iarna ci de mancat repede din curiozitate )

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

petra
petra
membru matur

USA,
2098 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/06/2010 :  19:14:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite petra un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu am facut dulceata de capsuni, am avut capsuni mari si le-am taiat in doua. Nu s-au sfaramat. Le-am pus si un pic de zeama de lamaie.Ca o improvizatie am curatat coaja de la lamaie de partea alba lasad totusi un pic, am taiat-o subtirel si am pus-o in dulceata. In timpul fierberii coaja de lamaie a absorbit sirop si a fost delicioasa in dulceata.
Si mama mea punea felii de lamaie in dulceata, si mereu erau cele mai vanate din borcan pentru ca aveau un gust deosebit.
Mi-a plouat in gura si nu stiu daca nu ma duc sa-mi cumpar ceva capsuni de o dulcetica acolo cu lamaie!

La toti numai bine!
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com