Dulceata la masina de paine

Dulceata la masina de paine | Autor: kita

Link direct la acest mesaj

Am masina de facut paine moulinex si are si program de facut dulceata; m-ar tenta sa incerc cu capsuni, dar imi este este frica sa nu le striveasca; Ati folosit pana acum masina si la asa ceva? si ce reteta ati folosit? Multumesc, ALina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

eu am facut aseara dar de portocale .Portocalele le-am pasat intai la robot.Nu am avut o reteta , am facut-o din ochi , dar am adaugat si gelfix si a iesit ok.


edit:Daca capsunile nu sunt moi nu cred sa le zdrobeasca pt ca paletele nu se misca atit de rapid(cel putin la amea-Orion)ca si la framantat .Oricum are un alt ritm , se invarte o data si apoi sta si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am facut(insa nu pentru iarna...am tinut-o in frigider) capsunile nu le-a zdrobit
le poti lasa bucatele mai mari
reteta eu am folosit asa la 1 kg de fructe 1 kg de zahar(se poate pune zahar dupa gust si in functie de cat de dulci sunt fructele) putina zeama de lamaie si asta a fost tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Suna execelent ce ziceti voi tare ma tenteaza sa fac si eu.
Monica te gandesti ca nu ar sta pe iarna? Nu se poate cumva steriliza mai apoi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ba cred ca ar sta daca dupa ce se pune in borcane se fierbe macar putin acolo pe baie de abur


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Am facut si eu in masina de paine Moulinex, dulceata de capsuni, dupa reteta din carte. Mie imi place cum a iesit, mai moale, insa isi pastreaza culoarea. Am sterilizat-o la cuptor si sper sa se tina pentru iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor apropo de pastrat culoarea ieri am facut gem de capsuni reteta mihai simiuc...o bestialitate, nici nu trebuie fiert f mult, nici nu muncesti la el de zapacesti si are o culoare super, super faina
www.reteteinimagini.ro/Retete/Muraturi/Gem-de-capsuni.html" target="_blank">Aici il puteti vedea...fara gel fix-uri si alte E-uri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Mie mi s-a stricat masina de paine si nu am buget de alta noua, e si iesita din garantie...

Dar vara trecuta am facut gemurile doar la masina de paine, dupa retetele din cartea ei. E drept ca nu am pus zahar conservant ci doar zahar tos si mi-a fost frica nitel ca n-o sa tina pe iarna, era cam nelegata. Asa ca dupa ce o scoteam din cuva masinii o mai puneam 5 min pe foc iute. In wok imi era cel mai indemana.
Pot sa ma laud ca am facut si de capsune, si de visine, si de caise si toate au tinut pana acum. Cand s-au terminat.


sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

am facut si eu anul trecut dulceata de piersici la masina de paine...tot moulinex...nu mai tin minte ce cantitati de fructe si de zahar am folosit (cred ca reteta din carte), oricum a iesit f buna (nu am facut-o pt iarna ci de mancat repede din curiozitate )

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Si eu am facut dulceata de capsuni, am avut capsuni mari si le-am taiat in doua. Nu s-au sfaramat. Le-am pus si un pic de zeama de lamaie.Ca o improvizatie am curatat coaja de la lamaie de partea alba lasad totusi un pic, am taiat-o subtirel si am pus-o in dulceata. In timpul fierberii coaja de lamaie a absorbit sirop si a fost delicioasa in dulceata.
Si mama mea punea felii de lamaie in dulceata, si mereu erau cele mai vanate din borcan pentru ca aveau un gust deosebit.
Mi-a plouat in gura si nu stiu daca nu ma duc sa-mi cumpar ceva capsuni de o dulcetica acolo cu lamaie!

Mergi la inceput