Calatorie fara parinti a unui copil (minor)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Butterfly455 spune:

Buna !

As dori sa plec cu o ruda in vacanta prin mai multe tari( Austria, Franta, Italia, Slovacia).

Stiu ca la iesire din Romania am nevoie de procura si cazierul insotisorului. Insa in celelate tari am nevoie de asa ceva?
Deorece nu stiu cum sa.mi fac procura...daca sa trec acolo tot traseul sau nu...

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Notarii stiu sa faca procura. Se scriu toate tarile in care calatoresti (inclusiv tara in care ai escala daca mergi cu avionul).

Hartia este necesara la iesirea din Romania si ramane la granita. Nu se cere la nicio alta granita si nici la intoarcere in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_alinus

Sibille, din cate stiu eu procura stampilata de primarie/politie cum ca copilul are accept de la parinti sa paraseasca teritoriul, singur sau doar cu unul din parinti, se cere in mai multe tari ( as spune ca in toate, insa nu vreau sa generalizez). Insa stiu sigur ca Franta cere cand copilul minor francez paraseste teritoriul francez. La fel si in Olanda, aceeasi politica se aplica pt copiii lor ( ba mai mult, asta off topic: daca un copil olandez calatoreste in afara perioadei de vacante scolare, chiar cu parintii fiind, poate fi oprit la aeroport si li se cere parintilor aprobare speciala de la primarie cum ca copilul are voie sa se absenteze de la scoala ). Chestii ciudate sunt peste tot!



Copiii francezi nu au nevoie de nici o procura pentru a parasi teritoriul Frantzei atata timp cat au pasaport individual. Anul trecut am facut n-spe mii de procuri pentru toti bunicii cand a venit fetitza mea in ro si nu a intrebat nimeni de ele (le-am facut, ca bunicii erau stresatzi si doreau neaparat sa facem, desi la primarie ne-a zis ca e ok). Anul asta nu am mai facut nimic. A plecat ieri in Ro cu bunicii si totul a fost Ok.




Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Butterfly455 spune:

Multumesc mult, Fomalhauti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Noi nu am prezentat procura pentru sora mea pentru trecerea granitei in Croatia, si nu ne-a cerut nimeni. Din cate am inteles, copilul are nevoie de procura numai la granita Romaniei cu alte state/in aeroportul romanesc. Din moment ce i se permite sa iasa din tara inseamna ca totul este in regula si poate trece linistit in orice alte tari.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Si noi am luat-o vara trecuta pe finutza noastra de 4 ani , in vacanta . Am calatorit cu avionul iar procura din partea parintilor a ramas la frontiera romana in rest nu ne-a mai intrebat nimeni nimic.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Butterfly455 spune:

Revin cu o noua intrebare ! :)

Mi-am facut procura pentru a pleca din tara, iar cei de la notariat au gresit data plecarii (e mai tarziu fata de plecarea mea).

Se poate sa am probleme la granita din cauza asta?

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adeze spune:

Conform alin. d) art. 30 al legii 248/2005, minorul titular al unui document de c#259;l#259;torie individual sau al unei c#259;r#355;i de identitate care c#259;l#259;tore#351;te înso#355;it de o alt#259; persoan#259; fizic#259; major#259; poate s#259; p#259;r#259;seasc#259; #355;ara în acelea#351;i condi#355;ii #351;i împreun#259; cu aceasta numai dac#259; persoana înso#355;itoare prezint#259; o declara#355;ie a ambilor p#259;rin#355;i sau, dup#259; caz, a p#259;rintelui c#259;ruia minorul i-a fost încredin#355;at prin hot#259;râre judec#259;toreasc#259; r#259;mas#259; definitiv#259; #351;i irevocabil#259;, a p#259;rintelui supravie#355;uitor ori a reprezentantului s#259;u legal, care s#259; con#355;in#259; acordul acestora cu privire la efectuarea c#259;l#259;toriei respective de c#259;tre minor în #355;ara sau #355;#259;rile de destina#355;ie, la perioada în care urmeaz#259; s#259; se desf#259;#351;oare c#259;l#259;toria, precum #351;i datele de identitate ale înso#355;itorului respectiv. Gasiti mai multe detalii si un model al unei astfel de declaratii la http://notariat-tineretului.net/incredintare_minor_declaratie_acord_parinti_plecare.html

Mergi la inceput