Calatorie fara parinti a unui copil (minor)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cazierul se da pe loc daca cei care il cer sint in orasul in care s-au nascut, daca nu, dureaza 3 zile. Procura se cere nu numai pe Otopeni, sora mea a iesit cu baietelul meu si au avut nevoie de procura+ cazier (au iesit pe la Giurgiu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:


Unde se elibereaza cazierul, care-i procedura? Si cat timp e valabil?
Si ziceti ca e obligatoriu? Eu am iesit acum cativa ani din tara cu un minor si tin minte ca a fost suficienta procura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Mihaela, multumesc, sper sa nu aiba probleme, sper sa fie destul de vigilenta dna notar din oraselul lor si sa completeze cum trebuie hartia... S-au hotarat sa o duca ambii parinti la aeroport... Pana nu o vad aici nu voi avea liniste...

Sora mea va avea cardul acela de asigurari de sanatate pentru UE, oare sa-i faca si asigurare separata pe toata perioada sau numai cat stam la croati? Pfiuuu, cata bataie de cap!

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sora mea, saraca, la inceput, cand a vazut cata bataie de cap este, a zis ca renunta si va veni la noi cand va implini 18 ani . Cine stie pe unde-om fi noi atunci...

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta


Unde se elibereaza cazierul, care-i procedura? Si cat timp e valabil?
Si ziceti ca e obligatoriu? Eu am iesit acum cativa ani din tara cu un minor si tin minte ca a fost suficienta procura.


Cazierul se elibereaza de la politia de domiciliu si e valabil 6 luni. La cerere trebuie specificat motivul eliberarii: insotire minor la plecare din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Din experienta proprie: politia de frontiera raspunde la emailuri relativ repede si cred ca e o idee buna sa se ceara toate detaliile prin email in asa fel incat atunci cand la iesirea efectiva se solicita lucruri diferite sa existe negru pe alb ce au comunicat ei ca este necesar si suficient.
Eu una ma simt ceva mai in siguranta atunci cand stiu ca exista un filtru care nu permite oricui sa scoata orice copil din tara. De exemplu atunci cand sotul meu a iesit singur din tara cu baietelul nostru (avea procura notariala de la mine, nu ne-a trebuit cazier) un ofiter de la politia de frontiera i-a pus copilului (5 ani pe atunci) o multime de intrebari din care sa inteleaga daca sotul meu este cine pretinde ca este, ca baietelul stie unde se duce (plecam in vacanta insa eu eram deja intr-o delegatie afara si ne intalneam in Italia). Asta in conditiile in care copilul meu este fotocopia lui taica-su :). Sotul meu a fost impresionat de seriozitatea cu care respectivul ofiter si-a facut treaba. Si nu a avut nici o secunda impresia ca face ceva ca sa le puna bete in roate ci doar ca doreste sa se asigure ca acel copil este in perfecta siguranta. Ce parinte ar fi nemultumit de asta?

Am o prietena notar care mi-a spus ca m-as ingrozi daca as sti cati copii sunt scosi din tara cu imputerniciri falsificate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

noi am reusit sa o aducem pe nepoata la vapor, deci nu am avut nici o probl la vama dat fiind ca avem toti acelasi nume, nu au intrebat nimic, in afara de inevitabilul "buna" ca buna ziua nu stiu sa dea, nu au scos alt sunet, plictiseala mare dom`le, unul nici nu s-a ridicat de pe scaun (afara la racoare), am tras masina in dreptul lui ca la automat
nu cer toti procura si/sau cazier dar asa e legal, procura si cazier in cazul in care este alt insotitor decat unul din parinti

poza cu noi
poze diverse
2009-2010
gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunajr spune:

Fiica mea va pleca pe 5 iulie la Madrid singura. Are 16 ani. Am vorbit la Politia de frontiera - si prin biroul lorde presa, m-am dus si personal la aeroport si am intrebat.
Am nevoie de procura din partea tatatului care o asteapta acolo, si procura de la mine cum ca sintem de acord sa calatoreasca in perioada si pe ruta respectiva insotita de un reprezentant al companiei cu care va zbura.

In rest nu mi-au spus ca mi-ar mai trebui ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Sora mea este in avion, in drum spre Viena. Deci SE POATE! Au dus-o la aeroport ambii parinti, a avut declaratie data de parinti la notar, are insotitor de zbor. Din aeroport o va prelua sotul meu.

Multumesc tuturor celor care m-au informat corect.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunajr spune:

Evident ca se poate. Cu procura parintilor si cu insotitor poate calatori orice minor!

Drum bun si vacanta placuta!

Mergi la inceput