Calatorie fara parinti a unui copil (minor)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ahaaa, deci merge asta cu legea! Ia sa le zic si eu sa ii ameninte cu legea! Ce zice legea, mai exact? Ca daca ne luam dupa regulile scrise pe site.ul politiei de frontiera...

----------------------------------------------------
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

in leg cu procura, ultimile 2 pe care le-am facut am specificat valabilitate pe anul in curs, deci nu doar 6 luni cum spuneati, si relatia, si au fost ok, n-am avut probleme
acum de ex. noi o sa mergem special pana la timisoara (o sa fim prin ungaria cu vaporul) sa-mi iau nepoata, care vine la noi in vacanta. cu procura era dificil, tatal ei nefiind in tara si treaba asta cu insotitorul la avion iara e "romaneasca", companiile acceptand copii de la 14 (unele de la 12 ani) fara insotitor, adica inapoi in ro am trimis fata anul trecut singura (la 13 ani)
noi o putem scoate din tara avand toti acelasi nume, in pasaport nu e trecut numele parintilor, asta ca idee pt. cine poate
eu pe fiica-mea am renuntat a o mai trimite in ro, tocmai datorita acelei procuri, care nu stiu sigur daca o poti face la un notar in germ sau neaparat la consulat...prea multa bataie de cap, daca om merge noi si o fi in vacanta de bine si oricum nu e super doritoare, mai ales ca vine verisoara.

poza cu noi
poze diverse
2009-2010
gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Simona,si nepoata mea are acelasi nume de familie cu al parintilor mei si tot au avut probleme in aeroport datorita "dragilor" de romani !Sa nu mai spun ca aveau ABSOLUT toate actele cerute si tot au mai cerut si asta pana a luat taica-miu masuri si le-a spus ca mai intai sa schimbe ce au publicat pe site-ul lor si ce spun cand sunt sunati si apoi sa vocifereze .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

sper sa n-avem probleme, noi am mai scos nepoata in bulgaria acum 2 ani si nu ne-a intrebat nimeni nimic, n-a avut decat pasaportul, acelasi nume, deci copilul nostru
stiu cat de "legisti" sunt vamesii, pe mine m-au dat jos din tren cu mama si cu fata, in decembrie, la ora 2 noaptea in curtici ca mama avea procura dar nu avea cazier (atunci am aflat) dar n-a contat ca era si eu mama copilului de fata, am stat 2 zile in arad ca sa facem cazier...

poza cu noi
poze diverse
2009-2010
gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fata mea calatoreste in Ro cu avionul de la 11 ani. Pleaca de aici lasata de mine la aeroport, nu imi cere nimeni nici o procura, nimic, nici un act care sa dovedeasca cine sunt. E suficient pasaportul ei, faptul ca eu spun ca ii sunt mama si o predau insotitoarei. Zboara mereu cu escala la Stockholm si de obicei Amsterdam, nu are nevoie de nici un act, e cu insotitoarea care se ocupa de ea peste tot. Nu ajunge insa in Ro pe aeroport ci in Budapesta, unde o asteapta tatal ei(suntem divortati si el traieste in Ro) si de acolo merg in Ro. La intrare in Ro nu ii cere nimeni nici un act, procura, etc...in afara de pasapoarte. Fata mea poarta numele lui, eu sunt recasatorita.

La intoarcere din Ro, tatal ei o duce la Budapesta. Trece granita cu ea...ca sa poata iesi eu am facut aici la ambasada o procura(pentru ca fata imi este incredintata mie). Dar sa va spun ca nu au folosit-o decat o data? De vreo doua ori au iesit din tara asa: fata mea, tatal ei si sotia lui. Toti cu acelasi nume . Au crezut ca fata e a lor, pe pasapoarte nu scrie numele parintilor, ca sa vedeti greseala!
O data au iesit asa: tatal ei, fata si sora tatalui ei care e nemaritata, deci cu acelasi nume toti trei. Din nou au crezut ca sunt familie...nu au cerut nici o procura. :))
O singura data au folosit procura intr-adevar, cand tatal ei a fost numai cu ea in masina.

Din pacate nu stiu cum e la aeroport in Ro, fata mea mereu a zburat din Budapesta si acolo nu au cerut niciodata nimic, ea a azburat de vreo 3-4 ori deja. O preda tatal ei, tot asa fara probleme la insotitoare, completeaza doar o hartie cu traseul(face escala de obicei la Amsterdam si apoi Stockholm) si cu numele meu plus telefonul.
Nicoleta tin pumnii sa iasa sora ta cu bine din Ro, apoi nu mai sunt probleme, cum spuneau si fetele...noi calatorim cu fata prin Europa, nimeni nu ne cere nimeni nici un act si ea nu are numele nostru...al meu, al sotului si al fetei mici. E ca si cum ar fi o prietena si nu am avut niciodata probleme, desi am trecut pe la slovaci de ex. unde au controlat pasapoartele. Nici la intrare in Ro nu au cerut niciodata procura, am mers vara de vara de trei ani, problema e doar la iesire.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aeroportul otopeni n-are concurenta la cate cerinte au pe metru patrat, exact la punctul de frontiera. e bine sa aveti tot "aresenalul" cu voi.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Citind aici m-am panicat. Mama mea o sa plece cu amandoi copii din tara, amandoi au pasaport individual si intelesesem de pe site-urile autoritatilor cum ca procura de la ambii parinti ar fi suficienta...acum citesc ca e nevoie de cazier...imi puteti da o sursa prin care cei de la granita solicita asa ceva? Biletele sunt deja cumparate, sper sa nu am vreo surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui godzila

Citind aici m-am panicat. Mama mea o sa plece cu amandoi copii din tara, amandoi au pasaport individual si intelesesem de pe site-urile autoritatilor cum ca procura de la ambii parinti ar fi suficienta...acum citesc ca e nevoie de cazier...imi puteti da o sursa prin care cei de la granita solicita asa ceva? Biletele sunt deja cumparate, sper sa nu am vreo surpriza

Vera, mamica de Vlad Mihai (25 ianuarie 2008) & Iulia Maria (17 octombrie 2005)


www.psihologiafamiliei.ro
POZE


Uite www.politiadefrontiera.ro/" target="_blank">aici, intra in stanga la conditii de calatorie si apoi la conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori. Vedeti ca e specificat clar: conditii de IESIRE DIN TARA! Atat!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby
www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

godzila, sa faca repede cerere de eliberare cazier, dureaza vreo saptamana, nu o scoti la capat cu vamesii!

alt ex.
am o cunostinta care a fost doar ea cu fata anul asta in ro, pasapoarte ro cu domiciliul in strainatate, la aeroport nu le-au imbarcat ca nu avea procura, nu mai fusese fara sot in tara, nu am vb de asta, ca ii spuneam eu inainte, asa ca au plecat cu trenul pana la arad si a venit sotul din olanda sa le ia
de aia nu i-am facut fetei mele pasaport cu domiciliu in strainatate, ca nu ajuta la nimic

poza cu noi
poze diverse
2009-2010
gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Multumesc de lamuriri

Mda, e o gramada de birocratie si asta datorita problemelor de trafic cu copii pe care tara noastra le infrunta...de, saracie mare. Legile nu sunt facute de romanasi ci stipulate de tarile in care suntem liberi sa trecem, astea sunt conditiile lor. Au fost o multitudine de situatii prin care s-a abuzat de libera asta trecere si din pacate toti trebuie sa suferim.

Mergi la inceput