Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt(12)

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt(12) | Autor: galliciana

Link direct la acest mesaj

Un nou capitol, o noua zi, cu sperante tot mai multe pt noi toate!!!!!

capitole anterioare: Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (8), cap.9,cap.10,cap.11,



Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).
Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.


LINK-URI UTILE:

PROSPECTUL PENTRU CLOMIFEN:
http://medicamente.romedic.ro/medicamente.php?med=1906&fl=1

http://www.drugs.com/clomiphene.html - cu afectiuni pt care este contraindicat clomifenul

CLOSTILBEGYT
Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.

Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).

Mod de administrare: Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).

GRAVIDUTE FERICITE:

1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e
2.bobitamica e a reusit dupa prima luna de stimulare
3.claudinna e a reusit dupa prima luna de stimulare cu closti
4. oana_oana26 a reusit sin a2-aluna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7
5. speranta76 - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii

Acum, listuta cu aspirante:

Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!

ioanara 23 - prima stimulare cu closti
RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie
tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara
busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt
elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt
leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi
aerlilian - prima luna de stimulare
morene - prima luna de stimulare cu ova-mit
mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2
felix 76 - prima luna stimulare cu closty.
anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit
magdita- prima luna stimulare cu closty.

Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!

Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul
Galliciana -
Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris
.Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile
Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty
Oanarus - incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty
bubulicaqar - noua pe forum desi ne urmareste de ceva timp,la a3a luna de stimulare-iulie 2009
trutzi - a doua luna de stimulare-iulie 2009 si a luat cate 1tabl.din z5 pana in z14 (ar fi trebuit sa ia cate 2 si a repetat doza inca 5 zile).
speranta2008 - se pregateste pentru IA prima oara, in luna iulie 2009
schema Z3-7 cate o pastila de clostilbegyt dupa care injectie cu Ovitrelle;doreste sfaturi priv.combaterea /eliminare/diminuarea efectelor negative....

Aspirante mai 2010 - MULTA BAFTA!!!
alinaoprea
alinushali - a doua luna de stimilare cu ova-mit
camelia29
draguta
jaguar
nicoleb 2004
pufoasalaura - infertilitate secundara. sopc, a2a serie de clomifen, in asteptarea unui rezultat pozitiv.
simis
simonali - sopc, a 3-a luna stimulare cu ova-mit



Succes tuturor!!!
Sa dea DD sa ne strangem in brate bebelusii cat mai curand posibil!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

mult succes tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Buna dimineata fetelor!!!
Haideti la !
Sa stiti ca si eu m-am ingrasat vreo 2 kg luna asta dupa stimularea cu closty Mai asta imi lipsea! As vrea sa ma apuc de ceva regim, dar cred ca totusi o sa mai stau pina ar trebui sa vina rushii. Ca eu tot mai sper sa nu vina...Si pe mine ma dor sfarcurile de vreo 3 zile tare si eu asa ceva nu am mai patit inca. Oare de ce? Poate tot de la closty?
la toate si sa aveti o zi buna!
Sper sa nu mai stam nici una prea mult pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

galliciana multumim pentru cap. nou .simis fff buna cafeaua, sa stii ca pe mine ma doare burta ca nu pot dormi nici pe spate nici intr-o parte si nu mai zic de mijloc

Nu stiu daca de la duphaston ma dor, ca am citit prospectul si acolo scrie ca este folosit si in sindromul premenstrual, lucru de care eu sufar; nu vreau sa-mi fac inca sperante.

Va -acesc pe toate si poate ne vedem la odisee cat de curand

Anul asta sigur sigur

Ma enerveaza ca nu sunt cum as vrea sa fiu si totusi nu cedez.

http://lt1f.lilypie.com/8BHfp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonali spune:

buna, dragelor, la un nou capitol!!
alinushali, in ce zi a ciclului esti? sa fie cu ochisori!!
nu s-a mai testat niciuna? nu ne da nimeni o veste mare? asa ca de inceput de capitol!!!
eu mi-am facut programare pt luni(14 iunie) la eco, o sa fie ziua 12...sunt curioasa daca luna aceasta avem ceva foliculi...au inceput sa ma intepe ovarele...dar sa vedem...
va pupacesc pe toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Ce faceti fetelor???
Chiar asa, de inceput de capitol ce bine ar fi sa primim o veste mare!!!(si mai bine ar fi sa auzim mai multe vesti bune!)
Simonali asta e ultima luna de stimulare la tine? O sa fie cu noroc si luni o sa ai niste babani de foliculi!
De aia intreb ca parca asa tin minte ca ai mai facut 2 luni, sau nu?
Mie mi-a zis dr sa iau 3 luni closty...
Asa as vrea sa treaca mai repede saptamina asta sa vedem daca vin uratii, parca deloc nu mai am rabdare
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonali spune:

da, simis, este a3-a luna cu ova-mit...si sper sa fie ca prima cel putin, adica sa avem ce sa "spargem" ...dar vom vedea lunea viitoare...acum ca a luat si sotul meu branca ursului toata luna aceasta, poate ne mai cresc sansele...incercam si noi...
eu parca m-am trezit de ceva zile cu o doza de optimism si cu un gram de rabdare in plus...sper sa ma tina...viata e frumoasa si bebe o sa vina pana la urma!!!daca nu o fi luna aceasta...mai incercam, mai speram, perseveram, nu-i asa?
va pup pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Buna fetele,

Eu am fost azi la eco si sunt tare fericita.
Am pe OD in folicul de 17,6,ceea ce e f bine pt. ziua 12.....nu?
Endometrul era cam micutz,de 6,8 si mi-a dat sa iau cyclo-proginova numai pastilele albe (2/zi) pana joi dimineata cand fac inseminarea
Maine seara la ora 21 fac pregnilul si sa speram ca se lasa cu .
Sa-mi tineti pumnii!
Va -acesc.



Alina in asteptarea unei minuni de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonali spune:

foarte frumos, alinaoprea! te asteptam cu vesti bune ca sa desfacem o sampanie !! pt ziua 12 eu spun ca e f bine...sa ne tii la curent si pe noi...ma gandeam si eu la un moment dat la IA, nu prea stiu cum se procedeaza, adica banuiesc eu...dar despre cost, tehnica si altele...nu prea stiu. tu unde o sa o faci?
pup!! si sa fie totul bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

neata fetele!

astazi sunt ziua 16 si m-am trezit in durere de ovare, nu pot sa spun ca numai astazi dar m-a luat de diineata durerea, am durere de ovare din ziua 13

voi ati avut asa cele care ati facut stimulare?

va pe toate si va astept cu cele mai bune vesti si cu teste +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Buna fetele,

Eu am fost azi la eco si sunt tare fericita.
Am pe OD in folicul de 17,6,ceea ce e f bine pt. ziua 12.....nu?
Endometrul era cam micutz,de 6,8 si mi-a dat sa iau cyclo-proginova numai pastilele albe (2/zi) pana joi dimineata cand fac inseminarea
Maine seara la ora 21 fac pregnilul si sa speram ca se lasa cu .
Sa-mi tineti pumnii!
Va -acesc.



Alina in asteptarea unei minuni de


alina, bune vesti cu foliculii, speram ca endometrul sa creasca cat de rpd,ar trebui sa fie min.8. bafta multa joi, la inseminare!!!


Mergi la inceput