Nastere maternitatea bega Timisoara 2010

Nastere maternitatea bega Timisoara 2010 | Autor: rebecadvd

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,ma numesc Dana si urmeaza sa nasc la inceputul lunii iulie, am tot cautat informatii despre tarifele din maternitatea Bega Timisoara si despre conditiile de acolo(spune de persoanele care au nascut nu de doctorii care isi lauda spitalul).Daca ma puteti ajuta cu ceva informatii ar fi foarte bine venite,caci ce am auzit de la prietene care au nascut acolo in anii trecuti m-au ingrozit.Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

La ce dr esti?
Tarife nu sunt , daca vrei dai , daca nu , nu .
Saloanele mie mi s-au parut ok , baia cu dusul la fel.Vei avea bebelusul cu tine in salon dupa nastere.

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebecadvd spune:

Sunt la doctorita Luiza Pljakic de la cabinetul sotilor Margan.Intradevar ea nu mi-a cerut bani decat pt fire sau ce ii trebuie acolo dar totusi stiu ca daca nu dai la infirmiere si la koasa si la restul nu iti aduc copilul,nu te invata nimic,se poarta urat.Sper sa nu fie asa dar ce am auzit eu pana acum m-a ingrozit.
Xio tu cand ai nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Xio n-a nascut, e studenta la medicina. Eu n-am nascut la Bega, ci la Odobescu, dar oricum n-am dat nici un ban la nimeni (doar doctorului) si nu s-a purtat nimeni urat cu noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Eu am nascut in noembrie la Bega. La tarife ma abtin sa comentez, ma enerveaza subiectul asta .
Conditii sa spunem ca se poate si mai rau dar supravietuiesti cateva zile.
Exista sigur o rezerva cu 2 paturi, amenajata modern, gresie, faianta, baie moderna, tv, frigider, internet daca ai noroc s-o prinzi libera atunci e ok. Se plateste (nu mai stiu 1-2 mil pe noapte cred) si se fac cumva rezervari inainte. Daca te intereseaza vb cu doctorita. In rest sunt saloane mici cu 2-3 paturi partial renovate, adica au geamul de termopan si ceva faianta in jurul chiuvetei, unele au tv dara nu iti poti aduce tu de acasa, au frigider si baie propie, dinaia comunista nerenovata dar merge. In asa ceva am stat eu.
Mai sunt saloane mai mari, cu 4-6 paturi, cateva renovate cu baia lor, altele cu baie pe hol, baia de la comun de la lehuze e f ok.
Personalul: asitentele f dragute cele de la anestezie, sala de nasteri, sala de operatii, si saloanele de mamici, saritoare, isi fac treaba si multe si refuza orice atentie. Infirmierele cum ai norocul, unele saritoare si muncitoare, altele lasa-ma sa te las.
Asistentele de la mamici sunt cate 2 pe tura, una aduce copii la salonul cu plata si saloanele cu 4-6 paturi, alta la saloanele mici. Primele sunt mai tinerele si mi-au parut dragute, nu prea au habar cum sa te ajute cu copilul dar macar nu-s acre. Celelalte de la saloanele mici sunt in varsta si in afara de una, ingrozitor de acre si posace. Daca ai cea mai mica problema cauta neonatoloagele(doctoritele) care sunt f f ok, te ajuta cu alaptatul si le mai pun la punct pe scorpiile de asistente de la copii.
Copilul il aduc dupa nastere la cele care se pot deplasa imediat (nasterile naturale) il lasa acolo, ai patut in salon (la cele mici nu stiu la cele cu 4-6 paturi, dar oricum aduceau copii asistentele la alaptat intr-un carucior asezati ca sarmalutele) si te descurci cu pruncul, vin si-l iau la baita si nu-ti arata absolut nimic despre ce sa faci cu el. Bine la mine nu era cazul ca aveam deja destula experienta, dar cand am avut nevoie odata sa ma ajute ca mandra nu vroia nici batuta sa ia un san m-au flituit de nu m-am vazut. La fel si fetele care au stat cu mine in salon. Pana la urma ne-am descurcat cum am putut, au mai venit neonatoloagele sa ne ajute/arate.
La cezariene aduce copilul dar nu-l pune sa sanul tau, il lasa in pat langa tine si vin dupa 2-3 ceasuri sa-l ia. Te tot pistoneaza daca ai lapte sau nu si pana nu te vad ca-i vine laptele sau pana nu insisti tu sau nu vine neonatoloaga cu copilul nu-ti aduc copilul sa-l alaptezi.
Completare primesc cu seringa (macar atat).
Anestezistele sunt ok, se face peridurala pe banda rulanta, au ele chituri acolo dar nu strica sa ti-l iei tu dinainte sa fi sigura. In privinta asta nota 10.
Daca mai ai intrebari spune.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebecadvd spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Xio n-a nascut, e studenta la medicina. Eu n-am nascut la Bega, ci la Odobescu, dar oricum n-am dat nici un ban la nimeni (doar doctorului) si nu s-a purtat nimeni urat cu noi...

Inseamna ca ai fost printre fericiti ,prietena mea a nascut acum 2 luni la Odobescu si a plecat acasa cu 300 euro mai putin(nu il schimba nimeni desi ii cereau pampers,nu i s-a aratat nimic).Singurul ei noroc a fost ca a avut un doctor exceptional care a fost alaturi de ea si a venit in fiecare zi de cateva ori la ea.In schimb mi-a spus ca au fost si lucruri bune,de exemplu sala de nasteri a fost curata si sterilizata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui rebecadvd

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Xio n-a nascut, e studenta la medicina. Eu n-am nascut la Bega, ci la Odobescu, dar oricum n-am dat nici un ban la nimeni (doar doctorului) si nu s-a purtat nimeni urat cu noi...

Inseamna ca ai fost printre fericiti ,prietena mea a nascut acum 2 luni la Odobescu si a plecat acasa cu 300 euro mai putin(nu are rost sa spun ca nu aduceaiu bebeu,nu il schimba nimeni desi ii cereau pampers,nu i s-a aratat nimic).Singurul ei noroc a fost ca a avut un doctor exceptional care a fost alaturi de ea si a venit in fiecare zi de cateva ori la ea.In schimb mi-a spus ca au fost si lucruri bune,de exemplu sala de nasteri a fost curata si sterilizata .

Pai nu stiu cum e cu adus bebelusul ca mie mi l-au dat in camera si asta a fost, de-aici m-am descurcat. M-a ajutat o asistenta cu alaptatul, ca bebe meu nu stia sa suga, pana la urma s-a rezolvat si cu asta. In rest, eu il schimbam si de haine si de pampers, ele il luau doar seara, il spalau, apoi iar cu mine. Dar asa se intampla cu toata lumea de prin jurul meu, asa ca se pare ca ala era mersul lucrurilor, cu sau fara cotizatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebecadvd spune:

Deci revin caci intre timp micuta mea a hotarat sa iese afara.Deci in Bega asistentele (majoritatea) nu stiu mai nimic,bebeii sunt lasati sa planga si trimisi pe salon sa fie hraniti (in conditiile in care majoritatea mamaelor nu au laptic in primele zile)In salonul in care am stat eu au mai fost 3 fete care au nascut prin cezariana.La toate trei copii au fost prematuri si asistentele de la copii se purtau foarte urat cu ele.Nu erau lasate sa mearga la pompa electrica se se mulga dar li se cerea lapte.Nu li s-au dat informatii prea multe despre bebei.Ma bucur ca am putut NASTE NORMAL(DESI A FOST FOARTE GREU)dar sincer a doua nastere nu o voi mai face in acest spital.Cand am ajuns eu duminica noapte la maternitate toate usile erau inchise (afara ploua torential)si le-a luat 10 minute si batai sa trezim un cartier sa deschida usa.Toti dormeau si asa dilatarea spusa de unul dintre ei era de fapt dubla si uite asa.Copilul l-au adus intradevar de dimi de la 6 pana seara la 18 cand a fost luat la baita si adus inapoi la 21.Dar suplimentul ala nu prea era dat si copii plangeau de mama focului.Dar daca nu aveai lapte tipau saraci pana sa vina cineva dupa ei.In ultima zi eu m-am dus la neonatologie cu fata in brate caci era moarta de foame ,eu nu aveam lapte si nimeni nu a venit sa o ia pt supliment(nu aveai voie tu sa mergi cu copilul in brate,trebuie sa te duci singura si sa le chemi sa vina ele dupa bebei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca nu aveau cazuri normal ca dormeau toti .
Imi pare rau ca nu a fost o experienta placuta , dar nasterea cum a fost? Ca si asta e importanta. Ce medic te-a asistat?

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebecadvd spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Daca nu aveau cazuri normal ca dormeau toti .
Imi pare rau ca nu a fost o experienta placuta , dar nasterea cum a fost? Ca si asta e importanta. Ce medic te-a asistat?

Nasterea a fost grea pentru mine caci desi a fost mica eu nu am avut putere sa o imping afara.Insa cu moasa gramada pe burta mea si cu doctorul care imi spunea sa imping ca altfel moare copilul a iesit intr-un final .Si la cat de mica a fost atat a fost de galagioasa .A luat 10.Doctorul care m-a asistat a fost medicul de garda DUMITRU CATALIN care a trebuit sa mai ramana pana am nascut eu (mai vreo ora peste program).In schimb asistenta de la neonatologie si asistentul(medicul rezident sau ce o fi ca nu i-am priceput rolul) doctoritei de la neonatologie discutau langa mine ca ii incurc ca daca o tin asa si nu pot naste ii tin mai vreo 2 ore acolo(si probabil ca oamenii aveau treaba si eu ii retineam).Dar a trecut si asta,insa eu am fost tare dezamagita de purtarea oamenilor de acolo.De faptul ca au uitat ca sunt oameni si pt ca se razbunau pe mamici si pe bebei pt lipsa banilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Nu ma pot abtine, scuze de off topic. Rebeca, vrei sa spui ca doctorii din Timisoara se uita la bani? Dupa ce tot creiona Xio pe aici si ii lauda, eu ziceam ca acolo sunt superdoctori, care se poarta frumos cu mamicile, sunt dedicati meseriei...
A...acum am citit: I-ai deranjat ca ei dormeau Si ce vroiai sa stea dupa tine? De ce nu ai intrebat inainte sa nasti la ce ora le convine lor?
Traim in Romania....

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 22+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput