Cum preparati pestele?

Cum preparati pestele? | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Am cumparat astazi 2 pastravi frumosi, dar nu sunt sigura ce sa fac cu ei: sa ii bag la cuptor, sa ii arunc pe gratar?? Voi cum faceti pastravul? Si nu numai, ce gatiti cu pestele in general?




A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Eu tocmai am facut peste in folie la cuptor, si ca garnitura salata orientala (fara ou si castraveti). Pestele l-am lasat in condiment de azi dimineata, acum l-am uns cu ulei de masline.
In w/e facem pastrav proaspat la gratar.
O reteta minunata de peste faceam candva cu un sos din o lingura mustar, suc de la o lamaie, si o cescuta ulei masline, se amesteca, se unge pestele, se pune la marinat cateva ore si se da la cuptor.
Nu fac peste pane, nici nu-mi place sa-l gatesc, nici sa-l mananc.
La fetita ii faceam peste, dar file, fiert in lapte.
Daca imi mai amintesc revin, am si o carte cu alte retete, depinde ce anume doresti.


Luana - Sunt o mica printesa - foto & video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ayla, suna interesant sosul cu mustar pentru marinat - siiigur il voi incerca; imi place pestele dar...as incerca si alte retete, ceva ce v-a iesit voua buun de tot

m-am hotarat sa il fac astazi la gratar, il impanez cu 2-3 catei de usturoi si cateva verdeturi; nu de alta, dar a aparut soarele si m-am gandit sa profit de vreme ca nu se stie cat mai tine;

Deci, ce alte bunatati mai stiti?

A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu fac multe feluri cu peste- sotul e lipovean:)
Fac pastravul fiert separat cu mirodenii - dafin, piper, sare, rosii taiate - cu cartofi noi fierti si usturoi, mamaliguta.
Saramura de peste, cu usturoi, ardei iute, rosii si multa sare - iar cu mamaliguta.
Plachie - toci multa ceapa, usturoi, ardei gras si rosii proaspete sau conserva si pui pestele la cuptor.
Chiftelute de peste- toc pestii la masina de tocat , cu ce alte legume am- de regula ceapa si putin cartof si le prajesc sau le dau la cuptor si le marinez, cu usturoi, dafin , piper sare si putin otet.
La ciorba de peste trebuie mai multe feluri de pesti, ca sa iasa buna.
Cam atat...nii noua nu ne place doar asa simplu prajit sau la gratar.

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

bun,bun


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

pentru mine - la cuptor (deh, regimul )
pentru sot - prajit cu mujdei de usturoi
copilu' nu mananca peste

Ingrid si Crist 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi31 spune:

pastravul la cuptor in folie, insa dorada imi place mai mult data prin malai si prajita in tigaie, desi pestele asta indiferent de cum e preparat mi se pare delicios.
PS: am mancat la cineva peste gatit la cuptor cu aburi (ceva de genul acestuia) pe pat de legume. O nebunie :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

tocmai ce am facut si eu ieri, in folie la cuptor,condimentat,uns cu unt, umpluti cu ceapa rondele, usutoi maruntit si sos de rosii si deasupra cu rondele de rosii.

si am mai facut dar cu peste congelat, la tava in cuptor cu dovlecei, rosii cherry, cartofi, ceapa, morcov, ciuperci, fasole verde.


happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee
AMR 1 LUNA pana la Antalya!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Chiftelute de peste- toc pestii la masina de tocat , cu ce alte legume am- de regula ceapa si putin cartof si le prajesc sau le dau la cuptor si le marinez, cu usturoi, dafin , piper sare si putin otet.


poti sa detaliezi, te rog?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput