idei de facut bani pe timp de criza

idei de facut bani pe timp de criza | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

buna, citind subiectul cu economiile pe timp de criza, care e putin diferit de acest subiect, mi-a venit ideea de a sintetiza intr-un singur loc, poate au multi nevoie de inspiratie, ce surse se pot exploata acum pe timpurile prin care trecem, cand foarte multi raman fara servici, si nici loc unde sa se angajeze nu se gaseste chiar asa pe toate drumurile.Nu putem trai fara un mijloc de venit, e clar, dar cum il gasim, ca faze cu ne reorientam profesional, gasim un alt angajator, care eventual sa plateasca si mai bine, nu prea tin acum, cand ideea pe care merg toti e sa dam cati mai multi afara...nu sa creem locuri de munca.
Va rog daca nu cer prea mult, fara trimiteri la alte subiecte, ci asa ca un loc de unde se pot inspira toti care au nevoie, si cred ca sunt multi , scrieti idei de scos bani si din piatra seaca
Nu cred ca e cazul aici sa ne ferim, ca nu ne ia nimeni afacerea sau ne devine concurent, pentru ca suntem din toate colturile lumii si nici nu ne cunoastem toti intre noi.
V amultumesc pentru orice sugestie.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

te referi la Germania sau la Romania? ca e una uriasa diferenta.





Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Kari , ma refer la general.Probabil vor fi raspunsuri bune de aplicat in Romania, dar nici aici sau in alte taqri nu cred ca nu sunt oameni care ar dori sa aiba de unde castiga un ban in plus, nu neaparat din avut doua servicii, ca avand copii e mai greu sa fii 24 din 24 la servici, trebuie sa fii si cu ei, acasa, deci din punctu asta de vedere as dori sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

S-a scris dincolo. In Romania eu am facut sondaje de opinie, am dat meditatii (nu eu, sotul, dar puteam si eu dc. trebuia, da' n-am avut valuri de clienti) si am batut lucrari de diploma la computer. Totul e in functie de calificari.
S-a mai spus, ingrijit un copil dc. stai acasa cu al tau, avut grija de un copil dupa scoala dc. ai servici care iti permite asta, sau stai acasa. S-a mai spus mutat in afara orasului sa ai grija de o casa de vacanta si iti poti inchiria apartamentul din oras. Dc. nu esti casatorit si ai casa, inchiriezi o camera. Dc. esti contabil se pot face chestii extra. Mai veniti si voi cu idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pe strada Matei Voevod din Bucuresti, este o carciuma pentru motociclisti. Are o curte mare, unde parcheaza doar motoare, iar terasa (vara) sau interiorul (iarna) sunt pline mereu. Tipii (sunt si tipe) se intalnesc avand o pasiune (dar ce pasiune!) comuna.
Mi s-a parut o idee desteapta, oricum, localul merge in plin.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Unchiul meu arhitect pensionar in Germania vine regulat cate 2-3 luni in tara pt diverse proiecte (cartiere rezidentiale, blocuri de locuit, de birouri). Sotia lui scrie ca si colaborator la o revista din tara, mai mediteaza ceva copii nemti la lectii. Verisoarele mele au spalat scarile regulat cat timp erau inca in studii (tot in Germania).

Un prieten face fotografie in timpul liber si a ajuns sa devina cunoscut pt poze la nunti/botezuri, alt coleg de-al lui asigura muzica pe la evenimente (tot in timpul sau liber). Mama face contabilitate acasa, cumnatul face proiecte (este inginer) pe la diverse firme. O colega de-a mea preda cursuri de dans dupa amiezile, verisoara sotului, farmacista, preda la o scoala postliceala pt asistente de farmacie, in timp ce sotul ei, militar de profesie, preda informatica acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

fff tare toate chestiile astea sa muncesti nu este o rusine dar la noi nu prea mai gasesti pe praful asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dupa toate previziunile desteptilor din finante, la inceputul anului viitor sa-r putea schimba paritatea dolar-euro, in favoarea dolarului.
Asa ca...o investitie in dolari in acest moment, se numeste castig (chiar daca unii ar zice ca-i speculatie...).

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Mai depinde si la ce te pricepi, cat timp ai...

Ca daca-ti merg mainele - poti face prajituri si torturi de casa. Stiu o doamna care face mancare pentru diferite intruniri (aniversari etc). In Germania, dar cred ca si in Romania - sunt destui care cauta femeie pentru calcat rufe sau menaj.
In Ro stiu destui care platesc sa le faci zacusca, muraturi, dulceturi, ca le prefera pe cele facute in casa, nu de la magazin.

Mai stiu o doamna care ia doi copii de la scoala, ii duce acasa la ea, unde le da sa manance amiaza si ii supravegheaza la teme/ la joaca, merge cu ei in parc. Dupa-amiaza vin parintii dupa ei si ii iau.

Daca ai o gradina (sau daca n-ai, dar iti gasesti una de inchiriat...) mai poti cultiva cate ceva - pentru vanzare sau macar pentru consum propriu.
Stiu pe cineva care si-a transformat unul dintre cele 2 balcoane in sera, produce flori in ghivece, pe care le vinde la piata (si e in registrata ca mic producator, deci nu e ceva ilegal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

sorry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu stiu pe cineva care inainte lucreaza ca bodyguard full-time si in timpul liber era evaluator de pagube si risc. acum lucreaza la o institutie financiar-bancara si incheie contracte pt depozite de economii pt pensii suplimentare, pt studiile copiilor etc si este bodyguard part-time doar in timpul weekendului (la interventii sau paza la cassino si club-uri)


Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput