constipatia la beblusi

constipatia la beblusi | Autor: carmickey

Link direct la acest mesaj

am o fetita de 1 luna si jumatate, ii dau lapte formula...de cateva zile este constipata,am sunat pediatrul si a spus sa-i pun jumatate de supozitor cu glicerina...asta fac in fiecare zi la aceasi ora
pana cand vom proceda asa? atunci cand pun supozitorul nu face tare,ci iese normal...la inceput nu am avut probleme cu ea...nu stiu de la ce poate fi...bea lapte formula 150 ml,ceai baby drink,apa....mai sunt parinti care se confrunta cu asemenea problema???
PS
daca nu pun supoz.plange se screme se inroseste la fata si nu mai mananca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Pe a mea o ajuta baby drink dar am inteles ca pe unii copii ii constipa.si fetita mea se constipa des cand era mica(pana in 3 luni)si pediatra mi-a zis sa incerc mai intai sa o stimulez cu termometrul in fundulet si daca nu merge asa sa ii bag supozitor.

sanatate multa!

Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipriana85 spune:

Si eu aveam aceeasi problema.
Daca ii bagi supozitor la aceeasi ora, sau aproximativ, ai sa vezi ca dupa cateva zile, va face singur, la noi a tinut, acuma vezi si tu.
Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

in primul rand, foloseste cat se poate de rar supozitoare,sau nu va mai putea face fara ele

probabil e de la formula- folosesti nan? noi am fost foarte constipati de la ea. am trecut pe aptamil si a fost bine

fa-i ceai de musetel, neindulcit, si in el pui baby drink. nu foarte concentrat musetelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

sdcristian,
da nan folosim,si bea si ceai de musetel,nici un rezultat..am sa incerc si cu baby drink..am incercat si sup la aceasi ora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Sa stii ca pe noi Baby Drink ne-a constipat.

Pana pe la 6 luni, poate chiar mai mult, piticul meu facea la 2 zile (alimentat mixt). Dupa ce s-a diversificat mai mult a inceput sa faca zilnic, ba chiar cu mai multe "placinte".

Fetele din clubul nostru au mai gasit remedii: Humana milchzucker (sper ca asa se scrie) adaugat in fiecare biberon e cam singurul pe care il poti folosi pana la diversificare. La noi au mai functionat pastilute homeopate, dar n-ash putea sa te ajut aici pt ca a fost un tratament personalizat (ca doar asta e homeopatia).

Cu supozitorul... nu ii pune zilnic. Sunt copii care asa au ei tranzitul, sa nu faca zilnic. Vezi daca face la 2 zile singurica, pana la urma e OK si asa, sau daca se chinuie cand face (e normal sa se inroseasca, totusi daca plange inseamna ca ii e greu).

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Stai ca acuma vad ca se chinuie daca nu iese.

Noua ne mai zisese pediatrul sa ii facem formula in ceai de musetel, ca simplu nu vroia sa-l vada.

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Incearca sa ii faci biberonul cu o apa plata mai mineralizata. Aici este Hepar, care ajuta foarte mult in astefel de probleme.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

eu zic sa schimbi laptele praf, noi de fiecare data cand am incercat nan 1, 2 sau 3, dupa varsta s-a constipat rau de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

la recomandarea pediatrului i-am dat morcov nefiert (doar zeama) cate o lingurita,iar azi i-am bagat ceva mai mult in biberon...ii place tare mult...si tot nu face treaba mare...pediatrul spune ca zeama de morcov nefiert, este buna pentru a face macar odata pe zi...la noi nici asta nu are efect...

Mergi la inceput