Bebe 6 luni cu dureri de burta de la diversificare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Alimentele care baloneaza (in general) sunt:

- cartoful
- conopida
- fasolea (boabe)
- mazarea (boabe)
- iaurtul
- painea alba
- zaharul
- fructele si legumele crude

Astea sunt in general alimentele pe care mi s-a recomandat sa le evit, eu avand gastrita si colita de fermentatie. Plus prajeli, bauturi acidulate etc, dar astea ies din discutie.

Eu ti-as recomanda ce ti-au recomandat si fetele, sa-i simplifici un pic mesele, sa incerci 2-3 zile cate un fruct / aliment, ca sa vezi ce-i place si ce nu, ce-l baloneaza si ce nu.
Branza de vaci poti sa-i dai, dar nu iaurt. Sa nu-i dai biscuiti, budinci cu zahar, dulciuri, iar fructele crude doar la distanta intre mese, desi eu le-as evita o perioada. Pentru a evita constipatia inlocuieste-le cu fructe fierte, in compot fara zahar, sau fructe coapte.

Fata mea a mancat cu placere banana, si a avut efect laxativ, spre deosebire de ce se spuen, cum ca ar constipa.

Daca nici asa n-o scoti la capat, cauta un alt medic, pentru ca e clar ca medicii pe care-i ai acum sunt depasiti de problema. Copilul tau este un caz special, atipic, si trebuie tratat in mod special, nu sa-i aplice niste retete standard care merg in majoritatea cazurilor.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Mersi mult de sfaturi.

Din ce am citit pana acum planul e cam asa :
- ii fac branza din laptele lui praf HA (sper sa iasa)
- il incerc cu cate o leguma pe zi. Totusi nu-i cam putin dpdv al necesarului nutritiv ?

Fructe crude nu-i dau oricum, nici iaurt.

Daca mai aveti idei, va astept cu multa placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

daca mi-ar putea recomanda cineva un medic bun pe probleme digestive si de alimentatie mi-ar fi de ff mare ajutor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Nu-ti face probleme pentru acoperirea necesarului nutritiv !

La varsta asta, diversificarea are in principal rolul de a-l obisnui cu gusturile, texturile si miscarile specifice mancatului de hrana solida. Alimentul esential este in continuare laptele, si va ramane pana spre 1 an, are de unde sa-si ia elementele nutritive.

Fata mea a fost o mofturoasa si s-a lasat foarte greu diversificata, dar acum nu avem nici o problema de sanatate.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

1. exista formule de lapte de soia care nu ingrasa, cum ar fi Humana SL
2. chiar daca diversificarea trebuia neaparat facuta mai devreme, se putea fara introducerea atator noutati intr-un timp scurt
3. cum au recomandat si fetele, un singur fruct e suficient si astepti reactiile. la legume s-a constipat de la inceput?
apoi, eu nu as combina branza cu nimic, as da separat ca sa vad daca il deranjeaza

mi se pare totusi ca reactiile de balonare pe care le-ai observat incep cam tarziu dupa masa, la 2h abia.
poate exista o alta cauza sau problema.
succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

impotriva constipatiei exista si alte remedii, multe mamici au fost multumite de humana milchzucker, dar este de fapt lactoza naturala si nu stiu daca se poate administra in situatia in care bb are intoleranta la lactoza (nu scrie in prospect)...iar daca are intoleranta la proteina laptelui de vaca, nici nu se administreaza...

ar trebui sa intrebi pediatrul daca ii poti pune cereale in loc de branzica, in legume, pentru reglarea tranzitului intestinal. exista sortimente de cereale bogate in fibre, pentru varsta de 6 luni, insa trebuie sa afli care sunt cele mai potrivite pentru situatia lui bb...

atentie, morcovul constipa, este de baza in regimul bolii diareice ! incearca sa faci o pauza de cateva zile si la cartofi.

cred ca e ok cu laptele de 1,5% grasime pentru prepararea branzicii, dar si aici sunt oarece controverse, pe de o parte bb are nevoie de grasimile sanatoase (pentru dezvoltarea sistemului nervos) si se recomanda laptele cu 3,5% grasime, dar lactatele prea grase pot duce la constipatie, uneori...

din ce am mai citit, se pare ca iaurtul este mult mai bine tolerat decat laptele, in cazul celor care au intoleranta la lactoza, se recomanda iaurturile cu culturi active, deoarece, desi contin lactoza, produc lactaza necesara digestiei lactozei.

exista posibilitatea efectuarii unor teste, folosite pentru masurarea absorbtiei lactozei in tubul digestiv: testul intolerantei la lactoza, testul hidrogenului in aerul expirat si testul aciditatii scaunului.

eu i-am dat fetitei sab simplex in perioada colicilor, a fost singurul remediu care chiar a avut efect...insa si aici e o mica nebuloasa legata de modul de administrare, din prospect deduci ca se dau 15 picaturi inainte de fiecare masa, unii pediatri recomanda 15 pic/zi, fractionate in 3 doze...

daca pediatrul (actual sau poti incerca opinia altuia) nu reuseste sa te ajute, cred ca ultima solutie ar fi sa o iei de la capat, ca la carte, cu diversificarea, introducand pe rand cate un aliment nou (legume sau fructe), urmarind efectul acestora...

EDITEZ : pana am scris eu raspunsul, ati mai scris voi si m-am lamurit ca bb are intoleranta la proteina laptelui de vaca. Asadar, datele problemei se schimba...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput