Bebe 6 luni cu dureri de burta de la diversificare

Bebe 6 luni cu dureri de burta de la diversificare | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am nevoie de sfaturile voastre. Bebe are 6 luni si zilnic plange rau de la burtica cate 1-2 ore in diverse reprize. Am inceput diversificarea de mai bine de 1 luna si de atunci aproape ca este mai rau decat in perioada colicilor...
In prezent mananca asa :
la 7 - 200 ml lapte
la 11 - 150 ml piure de fructe (mere, pere, caise, piersici, cirese in divese combinatii). Fructele sunt semi-fierte, crude nu s-a putut ca urla de dureri si mai rau.
la 15 - 150 ml piure de legume cu branzica si/sau carnita pui (morcovi , pastarnac, dovlecel, conopida, ardei, cartof in divese combinatii + ulei de masline).
la 19 - 200 ml lapte
la 23 - 200 ml lapte

La aprox. 2 ore dupa mesele de fructe si legume, incepe cosmarul. Nu am reusit sa identific ce anume exact ii creaza probleme, orice am schimbat nu a fost edificator. As vrea sa ma sfatuiasa cineva daca stie care anume fucte / legume baloneaza in mod special ca i le scot pe acelea. Si mai ales m-ar interesa sa stiu ce combinatii sunt de evitat, spre exemplu la inceput puneam branzica in fructe dar am citit ca nu e bine, ca fructele se dau simple ca sa nu baloneze, si acum ii pun branza in legume. Totusi in zilele in care are carne mi se pare cam mult si branza. Stie cineva care sunt niste reguli anti-balonare ? el a avut de la inceput probleme cu gazele, camd era mai mic avea o burta de broscoi :-)
Ce pot sa schimb in alimentatia lui ca sa scapam de chinuri ??

Si inca ceva, ce as putea sa pun in piureul de legume ca sa-l fac mai atractiv pt. el ? il mananca mai mult cu forta, nu-i place deloc, mai nou a trebuit sa-i pun niste caise in legume ca sa-l manance mai bine.. (totusi legume + carne + caise.... cam aiurea, nu ? dar doar asa l-am facut sa manance fara crize...)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

intr-o luna ai introdus atat de multe fructe si legume ???? si branzica si carnita si ulei ??? ou nu i-ai dat???

nu te supara dar e plin net-ul de informatii cum ca diversificarea se face treptat, incet, ca se introduce cate un aliment la 3-4-7 zile! pediatrul e de acord cu o asemenea schema? daca da, schimba-l!

conopida, cartof - fermenteaza; la fel ciresele, perele - sunt diuretice

da-i 2-3 zile doar cate o singura fructa! vezi la cer are reactie si o eviti!
la fel cu legumele!

corpul nu este o masinarie; ii trebuie timp de adaptare.
diversificarea se face fff treptat. de ce asa graba?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Am inceput cam de o luna jumate. Unele din legume (morcov + pastarnac + telina + patrunjel) s-au introdus deodata, la sfatul a 2 medici. Fructele s-au introdus la interval de 2-3 zile. A fost necesara diversificarea rapida pt. ca bebe este f gras (6 luni, 68 cm si 9,3 kg !!) si era necesar sa fie inlocuit cat mai mult din laptele formula care-l ingrasa f tare. Am mers pana acum la 2 medici in paralel, ambii au avut aceeasi parere. Unul dintre ei ma pune sa-i dau deja si iaurt si ou dar as mai sta....
In concluzie, diversificarea s-a facut la sfatul medicului dar nici unul nu a fost in stare sa-mi dea un raspuns concludent legat de combinatiile potential dureroase... Deci, revin cu intrebarea, ce combinatii sa evit ? spre exemplu legume + branzica e ok ? sau fructe cu branzica ? iaurtul cum il dau, simplu ? daca nu-i place cu ce-l pot combina ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

daca laptele praf il ingrasa f tare () nu era mai ok sa inlocuiesti laptele decat sa supui organismul mic cu sistem digestiv nematurizat la stresul diversificarii precoce, rapide si fff accelerate?

medicii care ti-au recomandat (amandoi ; se cunosc intre ei) acest tip de diversificare sunt pediatri? nutritionisti?

parerea mea este ca trebuie sa descoperi care fruct/leguma ii provoaca gaze!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna alina,

ce fel de lapte ii dai ? l-ai alaptat natural de la inceput sau i-ai dat lapte-formula ?

nu cumva bb are intoleranta la lactoza ? spui ca problemele cu gazele/durerile de burtica sunt prezente inca de cand era nou-nascut, ceea ce este normal pana la o varsta (3-4 luni)...ce ii dadeai atunci impotriva colicilor ? dupa perioada colicilor, a avut si o perioada fara dureri de burtica si/sau gaze ? si inca ceva, destul de important, are probleme cu tranzitul intestinal ? cat de des face kk si ce aspect/consistenta/miros are acesta ?(scuze, dar asta intreaba si pediatrul, in mod normal)

incearca sa nu-i mai dai produse lactate derivate (branzica, iaurt) timp de 1-2 zile, iar laptele sa fie formula speciala; branzica si iaurtul le prepari tu sau le cumperi ? daca le prepari tu in casa, ce fel de lapte folosesti, din comert sau de la tara ? daca e lapte din comert, ce procent de grasime are ?

desigur evita sa-i dai acele fructe si legume care pot produce balonarea/fermentarea, asa cum a scris theo

pediatrul nu ti-a recomandat nimic pentru ameliorarea durerilor de burtica si reducerea gazelor ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Bebe papa NAN HA (asta pt. ca la 2 luni i-am gasit o mica intoleranta la proteina). Cu HA a fost ok, a avut o perioada fara dureri, de cand au disparut colicii si pana am inceput diversificarea. In concluzie laptele este ok, si orice lapte praf ingrasa asa ca nu avea rost sa-l schimb, problema este ca bebe este mancau, urla daca nu papa suficient :-)

Anumite fructe (pere, cirese) trebuie sa i le dau cu riscul sa-l doara burta pt. ca altfel se constipa. A fost destul de constipat la inceputul diversificarii dar acum s-a mai reglat, face zilnic chiar daca uneori putin mai tare.

Branzica i-o fac eu acasa din lapte Mili 1,5% e ok ?, zici sa-i fac pauza ? iaurt nu i-am dat inca, ma gandesc ca ala fermenteaza si mai rau.Dar daca nu-i pun branza in legume nu le va manca, nici asa nu-i plac (nu vreau sa-i pun lapte praf pt. ca incerc sa-l reduc....)

Pediatrul a zis sa-i dau Infacol. Saracul copil primeste Infacol de 6 luni.... apa de ploaie ...

Deci ca sa-mi fie si mie clar, puteti sa-mi spuneti exact care sunt fructele si legumele alea care baloneaza ? si cu ce pot sa combin branza / iaurtul ca sa nu fermenteze ?

Mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

zau ce nu te inteleg: "trebuie sa-i dau anumite fructe cu riscul sa-l doara burtica"
nu orice lapte praf ingrasa, ci doar cel nepotrivit !!!
usoara intoleranta la proteina si ii dai lapte normal? ma rog branzica! o faci cu calciu lactic? acesta constipa pe unii!!!

"puteti sa-mi spuneti exact care sunt fructele si legumele alea care baloneaza " ... pe unele persoane le baloneaza de ex caisele si ciresele !eu n-am nici o treaba chiar daca le combin. sor'mea dupa o caisa plange 3 zile de dureri de burta!

daca vrei sa intelegi bine, daca nu ... e problema ta: tu trebuie sa afli ce fructe si legume il baloneaza pe copilul tau!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Nu-i dau lapte normal. Ii dau lapte NAN HA. Adica Hipoalergenic, special pt. cei cu intoleranta.
Branza i-o fac cu lamaie nu cu calciu lactic. Din ce as putea face branza daca nu din lapte normal ? se poate face din lapte praf ??? poate s-o putea si nu stiu eu...astept sfaturi

Da Corina, cred ca i-o idee buna sa intrerup putin branzica sa vedem daca se schimba ceva, posibil sa fie intoleranta la proteina de vina si branzica aia e concentrat de proteina. Totusi e ciudat ca cei 2 medici stiau de aceasta mica problema si ei stiau ca el papa lapte HA, si totusi m-au pus sa-i dau branza...

Apreciez mult orice alt sfat de la voi, mai ales cele ceva mai putin vehemente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:


sanatate multa si dureri cat mai putine de burtica pt cel mic!
si gata, nu mai scriu nimic!



mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Bebe nu are intoleranta la lactoza ci la proteina din laptele de vaca (o forma usoara). Sunt 2 afectiuni diferite.
Totusi as incerca sa fac branza din laptele asta Zymil, decat sa nu-i dau deloc. Se gaseste la supermarket sau trebuie comandat doar din magazinele de bebei de pe net ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucajosan spune:

Buna Alina.
Si fetita mea avea tendinte de balonare (ideea este ca nu am reusit sa descopar de la ce se balona - desi mancarea era aprox aceeasi, cam la 2 - 3 saptamani mai apareau stari de balonare, dar nu chiar asa severe, in sensul ca nu plangea de durere, doar avea gaze). Eu atunci am folosit cu succes un siropel care se numea Trienzim (nu stiu daca am scris corect, scriu din memorie, ca asta se inatmpla cam acum 1 an) - e un fel de triferment, picaturi, care se pot da si copiilor.
Cu privire la pireul de fructe, poate ar fi bine sa nu i/l dai simplu (poate roade la stomac fiind doar fructe pe stomacul gol), eu adaugam, si adug si acum, biscuiti sau cereale (desi nu stiu cat este de recomandat daca baietelul este grasut).
Alexandra, pana dupa un an, nu a mancat decat branza calcica (preparata din lapte formula). Eventula poti s/o prepari din NAN HA, poate ii va face mai bine.
Cred ca si combinatiile de legume pot balona (desi dupa cum spuneam nici la fetita mea nu/mi dadeam seama exact ce cauza balonarea). Poti incerca eventual numai o singura leguma, de ex. brnzica calcica cu morcov fiert (Alexandrei ii placea ca avea un gust dulceag).
Poti incerca si picaturile Trienzim, dar cere intai sfatul pediatrului pentru ca totusi este vorba despre un medicament (noua pediatra ni le/a recomandat).
Nu dispera, la noi aceste stari au disparut de la sine odata cu cresterea fetitei.
Sanatate multa

Mergi la inceput