vaccin hepatita A

vaccin hepatita A | Autor: badriana

Link direct la acest mesaj

Hello,

Ce parere avetzi despre vaccinul impotriva hepatitei A? Stiu ca exista diverse controverse legate de vaccinuri dar asta e singurul dintre cele optionale care ma atrage in mod deosebit deoarece boala asta lasa urme pe viatza.

Mercic,
Adriana + Andrei (04.04.206) + Irina(9.0.009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Daca vorbesti de Havrix eu le-am facut copiilor inainte de intrarea in colectivitate. Nu au avut nici-un fel de reactii. In plus le-am facut si Varilix-ul (de varicela) care mi se pare cea mai urata boala a copilariei si nu face parte din vaccinurile obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si noi: Havrix inainte de gradi (e cu rapel) si Varilrixul, bine-nteles cu indicatiile si supravegherea pediatrei

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Si eu tot Havrix i-am facut Sofiei, doua doze la 18 si 24 de luni. Zero efecte adverse!

O sa ii fac in toamna Prevenar- vaccin antipneumococic, si pana cand va merge la gradi ( adica la 3 ani si jumatate ) Varilrix ( impotriva varicelei ) si Meningo A+C ( impotriva meningitei cauzate de menigococii de tip A sau C ).

Olga 16+ cu Sara-Maria si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
Zero efecte adverse!


cred ca mai corect ar fi.. deocamdata, fara efecte adverse vizibile.

Si ca raspuns la intrebare: nu.
Mi-am pus si eu problema acum cativa ani, dar am zis finally pas.
Imi pare rau ca i-am facut totusi Varilix.. a facut boala si l-am mai si vaccinat aiurea.

Cel mic nu mai primeste nimic in afara schemei obisnuite.



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
Zero efecte adverse!


cred ca mai corect ar fi.. deocamdata, fara efecte adverse vizibile.



Esti buna sa imi spui cam la ce ar trebui sa ma astept in viitor in urma vaccinarii cu Havrix? Concret! Prospectul l-am citit, vaccinul a fost facut ( asa cum vor fi toate celelalte ) cu acordul medicului pediatru.

Este deosebita tehnica asta a amenintarii subtile...este argumentul celor antivaccinare pe care il apreciez cel mai mult.

Din dorinta de a nu transforma topicul in a n-a dezbatere pro si contra vaccinarii, astept raspunsul tau prin PM .

Olga 16+ cu Sara-Maria si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Badriana, dintre vaccinurile optionale noua pediatra ne-a recomandat asa:
- Havrix - nu. La varste mici boala se manifesta ca o banala viroza, si da imunitate pe viata. Este chiar de preferat sa o faca acum
- Varilix - nu. Idem ca mai sus, este de preferat sa o faca acum. Ceea ce s-a si intamplat
- Prevenar - da (in cazul nostru!) - l-am facut
- Meningo A+C - eventual. La noi in tara, sunt frecvente tulpinile tip B, dar exista sansa sa dezvolte ceva reactii incrucisate, si sa dea macar partial imunitate.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput