Calendarul gradinarului vesel(13)

Calendarul gradinarului vesel(13) | Autor: emaaimee

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Speed, link-ul nu e valid, hai sa vedem poze
Tala, f frumo floricele.
Liviana, nu am avut pepiniera propriu zisa. plantutele din poze, inca puiuti, le-am tinut in casa, pe la ferestre, prin baia mea. apoi musai trebuie aclimatizate, nu scoase dintr-o data afara. scoase ziua cand e frumos, cateva zile la rand. luate inapoi in casa pe seara. o sapt si apoi lasate definitiv afara.
Gabriela- frumoaaase floricelele. si begoniile mele sunt asa mici si cresc asa greu... nici eu nu am atati trandafiri in curte ca sa ii tai si sa ii pun in vaze. spuneam ca daca imi cumpara sotul vreun buchet de trandafiri(preferatii mei) si imi place soiul mult, tai din tija si pun la prins afara in gradina. asa am 15 la prins de vreo 2 luni. in sept ii mut definitiv pe cei care s-au prins( unii cataratori de pe la vecini), deja au facut frunzulite.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

emaaimee, multumim pt noul capitol. Hmm, deci tot trebuie aclimatizate? Eu credeam ca e destul de cald acum, insa poate e imp si obisnuinta cu vantul... Merci ca mi-ai zis.
Mai detaliaza cum prinzi trandafirii, le tai tija in diagonala si ii infigi direct in pamant fara mustati?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tala - foarte frumoase pozele si superbe florile...dar prea putine poze!
Liviana - frumoasa petrecere, sa va fie de bine, se vede ca s-u distrat copii, iar preparatele tale si gratarul mi-au facut pofta...
Emaaimee - mi-ai dat o idee, am sa "fur" si eu din trandafirii cataratori pe care ii am in drum, poate reusesc si eu sa prind asa! Tija banuiesc ca nu trebuie sa fie foarte mare, nu?

I-am intrebat pe cei de la sieberz si m-au sfatuit sa nu mai cumpar si sa plantez trandafiri acum, chiar si in ghiveci, ca s-a cam trceut vremea lor de plantare.
La mine bujorii au fost plantati abia anul asta (si destul de tirziu), au crescut, dar nu au facut flori, desi cei roz au avut (bine, inca ii mai au) niste boboci minusculi...
Am retinut si tips-ul cu cojile de ou la hortensii - hortensia mea trebuia sa fie albastra dar anul asta (anul 1) e plina de flori/boboci de culoare roz...vreau doar sa stiu daca trebuie sa o pisez-praf, de cite ori sa pun, in fine, mai in amanunt, please!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

emaaimee, multumim pt noul capitol. Hmm, deci tot trebuie aclimatizate? Eu credeam ca e destul de cald acum, insa poate e imp si obisnuinta cu vantul... Merci ca mi-ai zis.
Mai detaliaza cum prinzi trandafirii, le tai tija in diagonala si ii infigi direct in pamant fara mustati?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

daca e vant si sufera, da.
trandafirii se prind cand nu sunt in imbobociti/floare, fie primavara devreme, fie toamna dupa ce se trece floarea. se taie o tija normal( nu diagonala neaparat)care ca aiba 3-4 ochiuri/ noduri si se pune in pamant. aprox 15cm. si se pune ingrasamant pt flori/ trandafiri.
iar daca va plac din aceia taiati, buchet primit. la fel, numai ca ii puteti pune oricand
intreba cineva de ardei gras, sunt prietenosi, le plac alte plante. ardeilor iuti nu le plac altele. floarea soarelului- singura si ea, nu cu altele in ghiveci, ca are niste paraziti in radacina care nu fac bine altor plante.
pt hortensii, aduni coji de oua(vreo 10-15/floare),le usuci si le maruntesti, nu pisate. racai un pic pamantul, le pui deasupra, uzi si gata.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

oops,nush ce s-a intimplat...mai incerc odata...
merge?

azi aproape ca am incercat metoda lui simali de a scapa de purecii de trandafiri (adica de a-i stirpi cu mina ) da' m-a luat asa o mincarime pe toata pielea :) si n-am reusit sa-mi infring sila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Speed... ce frumoase sunt clematis avalanche, si...si toate florile tale.
Leeloo, as pune mai multe poze dar s ale fac mai intai, plus ca astept sa infloreasca multe ca acum unele arata doar ca niste buruieni stufoase.
Voi pune insa poze cu palculetul de molizi, am pus 5 pe 1mp in ideea ca poate se prinde unul si s-au prins toti. Dar si la munte am vazut crescuti asa in palc si arata tare bine.


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Speed, ce frumoasa gradina ai, mititica, dar plina de flori superbe! Nici nu stiam de clematisul avalanche pe care il ai tu, eu sunt indragostita de clematis!! Am vazut ca ai si crini - intrebare - toamna ii scoti din pamint?? (nu cei imperiali, eu pe aia nu ii scot si sunt ok, dar anul asta am luat si crini decorativi, cum ai tu si cu astia nu stiu cum trebuie procedat...

Tala, pai atunci asteptam pozele!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

ff. frumoase floricelele, speed. si mie mi-ar fi sila rau de purici, spray pe ei la greu.
eu nu am scos crinii din pamant. am si imperiali si normali. de fapt nu am scos nici un bulb de la bulboase: lalele, gladiole, etc. mi-au dat gladiolele


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Emaaimee este foarte interesant procedeul prin care reusesti tu sa prinzi trandafiri. Eu am pus anul trecut 20 de tije de trandafiri sub petrui, dar spre rusinea mea, nu s-a prins nici macar unu. Poti tu, daca nu te deranjeaza, sa mai spui o data, de la cap la coada, tot procesul prin care reusesti sa prinzi trandafiri oricand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Micha, nici mie nu i-a iesit asa, desi i-am lasat un an cu petul in cap. Mi-a mers insa cu mustacire in apa si abia apoi transferati in ghiveci, tinuti asa peste iarna si apoi pusi primavara in pamant.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput