Orgasmul si fertilitatea

Orgasmul si fertilitatea | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Profesorul Robert Winston, expertul numarul unu in fertilitate al Marii Britanii, a cercetat prima data legatura dintre sexul satisfacator al femeii (adica orgasm) si conceptie acum 20 de ani. El ne propune o intrebare incitanta: este oare posibil ca o femeie sa aiba sanse mai mari de a concepe un copil daca are orgasm? www.desprecopii.com/info.asp?id=2124" target="_blank">Iata multe informatii interesante si sfatul de la Desprecopii.com.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Eu as da un raspuns negativ la intrebarea asta pt k nu cred ca orgasmul are vreo legatura cu conceperea bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu este nici o legatura intre orgasm si conceptie, adica daca are orgasm concepe, daca nu, sansele scad....insa este mult mai probabil ca femeia sa fie mai receptiva si ca efect sa si aiba mai usor si mai repede orgasm in perioada fertila.

ipoteza ar fi enuntata astfel, invers: in perioada fertila femeile fiind mai receptive dpdv sexual au sansa de a ajunge mai rapid la orgasm dar si marea sansa de a concepe un bb :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Din cate stiu eu, in momentul orgasmului uterul are contractii care prin efectul de vacuum pe care il produc atrag sperma din vagin spre col. Asta, bineinteles, daca se gaseste ceva sperma pe-acolo... Deci orgasmul influenteaza fertilitatea intr-o oarecare masura.
Dar asta nu inseamna nici ca daca ai orgasm ramai "la sigur", nici ca daca nu ai esti safe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Cunosc un cuplu care incearca de 3 ani sa faca un bebe si nu reusesc,cu toate ca nu au probleme nici unul...asta ce sa insemne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Asta poate sa insemne atat de multe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

asta ar insemna ca victimele violului care au ramas insarcinate s-au simtit bine?

din ciclul "ce-au mai facut cercetatorii nostri britanici"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am vazut pe un post Discovery un documentar despre orgasm si spuneau ca in momentul orgasmului, colul actioneaza ca o pompa (exact asa s-a si exprimat) si ii trage in sus pe gigei. Pai asta inseamna ca trebuie ca amandoia parteneri sa aibe orgasm in acelasi timp. Asta se intampla cam rar. Oricum, orgasmul, nu garanteaza reusita.

Bia ceea ce au prietenii tai se numeste sterilitate inexplicabila. Probabil ca e nevoie de FIV sau macar de inseminare.




Participam la Concursul Klorane
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=momente%20klorane%20bebe&page=1" target="_blank"> Va rugam votati pozele da1 si da2. Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Nu neaparat in acelasi timp. Barbatul poate termina inainte...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:


Nu are legatura orgasmul cu fertilitatea (conceptia).
Noi avem amandoi in acelasi timp (foarte rar altfel),dar nici urma de bebita...

Mergi la inceput