bebe nu ragaie

bebe nu ragaie | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti,

Avem o bebelusa de 10 zile care nu ragaie depa masa. Am incercat sa o tinem cate 30 de min si degeaba. Rar am reusit sa o convingem. De teama sa nu o tin eu gresit, a incercat si sotul si soacra si mama. Degeaba. Este alimentata numai la san.

Aveti vreun sfat?

Multumesc,

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

multa sanatate si sa va aduca numai bucurii.
noi am fost in aceeasi situatie.fiica mea nu a ragait pana la 7-8luni niciodata la "comanda".a fost alaptata la san pana la 8 luni.nu a avut colici niciodata si a dormit fff bine.a inceput sa ragaie abia cand statea bine in fundulet,pe la 6 luni,si doar cand simtea ea nevoia.doctorita ei imi spunea ca e posibil sa suga corect si sa nu inghita aer cand mananca.si eu am fost fff stresata dar dupa 6luni mi-a trecut
multa snatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

dava nu o supara nimic de ce ti faci griji ai mei ultimii doi nu au ragait doar papa si somn ....poate le partzaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

@ Anca: sper si eu sa fie de la faptul ca suge bine. Cand si cand am reusit sa mai obtinem un ragait mic de tot, dar cam in 1-2% din cazuri. Oricum, e bine ca am aflat ca nu e singura. Deh, primul bebe = mega stress :)

@KJ74: pai, ma tem de colici si dureri de burtica pe care lipsa ragaitului pe poate provoca/ accentua

Ioana

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

dupa ce ii dai sa pape pune o pe burtica intinsa pe tine si bucura te de clipe de tandrete daca nu plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Nu plange, adoarme instant... Cred ca de asta e si asa de greu sa o conving sa scoata gazele :)

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Si al meu alaptat pana la 1 an, faraa ragait. Eu stiam ca bebelusii hraniti cu biberonul trebuie sa ragaie, nu cei alaptati. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diavolitza spune:

mai fetelor sunteti niste fericite...sa nu aiba bebei vostri colici? sa nu va ragaie ? si sa doarma bineeeeeeeee
da aveti dreptate eu ii dau la sticla si poate de asta avem atatea probleme...
ehe multa sanatate si sa va merga numai bine ...
xxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

@natalia: si eu stiam la fel, dar am observat ca daca nu ragaie dupa ce ii dau san, la 20-30 de min dupa ce o pun in pat scuipa/ vomita putin lapte, care cred ca era ramas 'pe traseu'...

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Ioana, se mai intampla sa vina cate putin laptic inapoi, dar eu nu am vazut o problema in asta, atata timp cat nu vomita.
Sanatate si pentru bebelusha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca03 spune:

Servus.Eu sant noua pe forum,si avem aceeasi problema.Maruca mananca si la san dar si completare pentru ca din pacate laptele matern nu e suficient.Iar de colici nu mai zic,de la ora 14 pana la 21 ne stiu toti vecinii,tipam pana ii trezim pe toti(asta daca avea cineva proasta inspiratie sa doarma) si bineinteles ca nu scoatem aerul afara decat foarte rar,asta ca sa fie tacamul complet.De ieri am inceput sa-i dam Colief,si vroiam sa va intreb daca faptul ca dupa ce mancam ne mai curge uneori laptic din gurita e o problema.Pentru ca eu sant atat de stresata sa nu se inece incat nici nu mai stiu daca pot sa ma culc noaptea sau nu,desi Maru doarme mereu pe o parte.Dar stiti cum e,primul bebe in casa,primul nou nascut vazut...complicat.Multumesc frumos

Mergi la inceput