analize medicale la copilasi

analize medicale la copilasi | Autor: ralucajosan

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Intrebarea mea este legata de analizele medicale pe care le/ati facut copilasilor vostri. Fetita mea are 1 an si 10 luni si, pana la aceasta varsta, nu i/am facut niciodata analizele de sange. Acestea i/au fost facute la nastere, in maternitate, pentru ca a fost un copil dismatur, dar, de atunci nu i/am mai facut niciodata.
Intrebarea mea este daca ar fi utile aceste analize in conditiile in care copilul mananca bine, creste si in greutate si in inaltime, este vioi si nu pare sa aiba nici o problema. La intrebarea mea, pediatra a spus ca atat timp cat la control copilul se prezinta bine si nu exista semne de ingrijorare nu are sens sa o intep degeaba.
Voi cum ati procedat? Ati facut analize copiilor vostri?
Credeti ca pot exista carente de calciu, vitamine sau minerale care sa nu se manifeste sau sa nu dea nici un fel de simptom (pentru ca asta este, de fapt, ingrijorarea mea)?
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

In afara analizelor facute la nastere (aici se testeaza pt circa 55 de boli metabolice si genetice, asa numitul newborn screening) baietelului meu i-au mai fost facute analize pt fier si plumb? (lead)pe la 9 luni (din degetel).
El a crescut f bine si nu au fost motive de ingrijorare.

Cand s-a imbolnavit pe la 11 luni i-au mai facut si alte analize mai amanuntite de sange plus alte cateva pt depistarea unor alergii, dar astea doar in contextul in care a fost f f bolnav intre 11 si 15 luni.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Nici noi nu i-am facut alte analize Alexiei, decat la nastere, apoi toata toamna si iarna a cam fost racita, nu prea tare si in aprilie am trimis-o in Ro. si i-am cerut mamei sa o duca la niste analize de rutina, si surpriza.....avea o infectie urinara de toata frumusetea ( pe care o tratam de 2 luni deja) si lipsa de fier. Desi era f. vioaie, fara febra, manca mai putin decat de obicei intradevar, dar dr. de aici a spus ca fata arata bine , avea 16 kg la 2 ani si 95 cm............si totusi are carenta de fier, destul de mare.

Eu zic ca poate macar o data pe an nu strica sa-i faci analizele de rutina, eu cel putin asa o sa fac de acum inainte, mai bine sa stau linistita decat sa-mi para rau mai tarziu.

Sanatate multa va doresc.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucajosan
Credeti ca pot exista carente de calciu, vitamine sau minerale care sa nu se manifeste sau sa nu dea nici un fel de simptom (pentru ca asta este, de fapt, ingrijorarea mea)?

La inceput nu dar in timp(f-tie de afectiune) apar semnele.
Analizele si controalele de rutina sunt necesare chiar daca aparent copilul este sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Da, daca e anemic copilul, nu prea te prinzi decat atunci cand carenta de fier e mare... Noi i-am descoperit anemia lui Denis cu ocazia unei pneumonii. Cred ca analizele periodice sunt totusi indicate.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Desi Cristiana mea nu avea nici un simptom, pentru ca abia ce a implinit doi ani, am hotarat sa-i fac totusi analizele uzuale si surpriza, are o infectie urinara de toata frumusetea cu E.colli, precum si chisturi de giardia.
E bine sa fie facute analizele periodic. Astfel descoperi anumite probleme din timp, pana sa se agraveze.
Numai bine!

Lumi, mami de bombonica Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

nu ne-a recomandat pediatra pana acum ( 4 ani si 1,6 ani)

Mergi la inceput