ajutor!!!.. idei pentru o masa festiva

ajutor!!!.. idei pentru o masa festiva | Autor: RODY77

Link direct la acest mesaj

peste doua saptamani dau o petrecere unde sunt invitat copii si adulti
m-ar interesa idei pentru aperitive
va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Rulada cu cascaval + ciuperci, sunca sau chiar spanac. E o reteta care a avut mereu succes, de fiecare data cand am facut-o. Daca te intereseaza, iti dau diseara reteta.

De asemenea, mie imi plac foarte tare salatele, asa ca de cate ori am ocazia fac: salata cu carne de vita si castraveti murati; salata de morcovi cu stafide si maioneza, salata de cartofi cu peste afumat, salata de cruditati, etc...

Si o alta gaselnita care a avut succes, e ananasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Uite, mie aici mi-au dat fetele de pe DC idei absolut fabuloase.
Daca ai rabdare sa citesti, poate o sa iti placa ceva de acolo.


Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

aici http://savalaura.blogspot.com/ am gasit arta si calitate:-)

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RODY77 spune:

va multumesc pentru idei
ane sigur ca ma intereseaza, daca ai timp sa imi dai reteta ar fi super
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RODY77 spune:

iasmin08 te rog sa imi dai si mie reteta de la ruloul de cascaval in 3 culori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RODY77

iasmin08 te rog sa imi dai si mie reteta de la ruloul de cascaval in 3 culori



Crede-ma, ca abia astept sa ajung astazi la mama, si o sa vad si eu reteta aia faimoasa.
Multe fete mi-au cerut reteta, asa ca sa fii sigura ca o voi posta, si aici, si la subiectul meu.


Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RODY77

va multumesc pentru idei
ane sigur ca ma intereseaza, daca ai timp sa imi dai reteta ar fi super
va pup


Scuze ca n-am mai intrat ieri, dar am avut ceva probleme cu net-ul. Iata reteta:

500 ml lapte se pun la fiert impreuna cu 100 ml ulei si o lingurita de sare. Cand fierbe se adauga 5 linguri de faina si se amesteca bine, sa nu ramana cocoloase. Se tine pe foc pana cand incepe sa se ia de pe cratita. Cand a ajuns in faza asta, se ia cratita de pe foc si se adauga 5 oua intregi, unul cate unul, amestecand bine. Se pune intr-o tava tapetata cu faina si se da la cuptor pt 25-30 minute. E bine ca tava in care o coci sa fie din aia dreptunghiulara, un pic inalta (cam 3-4 cm), pentru ca la coacere aluatul se face pufos. Cand e copt aluatul, se rastoarna pe un servet umed si se ruleaza. Se tine putin asa rulat (cam 1 minut), dupa care il derulezi, pui umplutura si rulezi la loc (de data asta fara servet )Se infasoara in folie de aluminiu si se lasa sa se raceasca. La servire se taie felii si se poate stropi cu sos facut cu smantana si diverse arome.

Ca umplutura poti folosi cascaval + sunca, ciuperci, masline sau ce vrei tu, sau pur si simplu cu spanac pregatit normal, dar sa nu fie apos.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Revin cu reteta pentru rulada de cascaval in 3 culori

Ingrediente:
-6 oua
-300g cascaval
-piper
-boia de ardei (dulce)
-patrunjel (sau marar)

Metoda de preparare:
Se rade cascavalul prin sita mica a razatoarei. Cantitatea se imparte in 6 parti egale.
I. 2 oua se amesteca cu o parte cascaval ras. Din aceasta se vor coace doua clatite.
II. 2 oua se amesteca cu o parte cascaval ras si cu boia dulce de ardei si un pic de piper. Se coc doua clatite.
III. 2 oua se amesteca cu o parte cascaval ras la care se adauga patrunjel (sau marar). Se coc doua clatite

Dupa aceea, pe o foaie de celofan, sau naylon (hartie cerata), se pun clatitele cat sunt fierbinti, astfel: o clatita, o jumatate dintr-una din partile de cascaval ramase, o clatita cu boia, alta jumatate din partile de cascaval, o clatica cu patrunjel (sau marar), iar cascaval, iar o clatita alba, iar cascaval. Se ruleaza naylonul (celofanul) cat mai strans. Ideea este sa se lucreze cat mai rapid cu ptinta, ca sa se topeasca intre clatite cascavalul si clatitele sa se prinda bine intre ele.
Dupa ce s-a obitnut rulada, se da iute la frigider unde se lasa 24 de ore.
A doua zi se scoate si se serveste taiata rondele.

Pofta buna!

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Iasmin,
Cum se coc clatitele alea colorate. In tigaia numai cu un pic de ulei? Nu se intinde branza neavand nici un strop de faina sau aceva ???
Reteta este foarte interesanta si am pus aceste intrebari pentru ca m-ar tenta sa o fac si eu. Sambata am petrecere si chiar eram si eu in pana de idei pentru aperitive !

Mergi la inceput